Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Kullandığınız çoğu hesap vadesiz mevduat hesabıdır. Bu hesaplarda da birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gelecek kaygısından dolayı insanlar genelde birikimler yapar. Bu birikimler ise evde saklandığında büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. Bankaların sunduğu vadeli seçenekler ise bu sıkıntıların önüne geçmek için birebirdir. Kuşkusuz hepimizin bankalara ve güvenliğine olan güvenleri tamdır. Üstelik hesaplarda bulunan ürünleriniz ya da paralarınız belli bir tutara kadar banka tarafından sigortalattırılır. Bunların hepsi bir arada değerlendirildiğinde, birikimlerin bankalar nezdinde saklanmasının en mantıklısı olduğu görülüyor. Bu yüzden bankalarda hesaplar açılır.

Açılan hesapların birçok çeşidi vardır. Vadeli mevduat, altın mevduatı, bankaların kendilerine has biriktirme ve değerlendirme hesapları şeklinde sıralanabilmektedir. Altın mevduat hesabı nedir, nasıl açılır ve avantajları nelerdir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Eğer bunları kullanmak istemiyor ve sadece paranızı saklamak ya da dilediğiniz zamanda kullanmak istiyorsanız, vadesiz mevduat hesabı açılır. Zaten bankalarda hesap açtırmak istediğinizde eğer özel bir istek belirtmezseniz size vadesiz mevduat hesabı açılır.

Vadesiz Mevduat Hesabında Ne Yapılır?

Vadesiz Mevduat Hesabında Ne Yapılır?İnsanların bankaları kullanmaya başlaması ile birlikte birçok işlemin önü açılmış ve gelişmiştir. Çünkü bankaların en başta hayatımıza hız katmıştır. Daha sonra da verdiği hizmetler ile çeşitlilik ve gereklilik sağlamıştır. Durum böyle olunca da giderek gelişen bankalar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Herhalde hiç banka ile işi olmayan yetişkin bir kişi yoktur. En azından bir fatura ödeme, maaş çekme ya da para gönderme gibi işlemler için bankaları kullanmışsınızdır.

Vadesiz hesabınız olduğunda bütün bu işlemleri yapabilecek hatta isterseniz şubeye uğramadan halledebileceksiniz. Öncelikle vadesiz mevduat hesabınızda hangi işlemleri yapabileceğiniz konusunda bilgilendirmeler yapayım. Sonrasında bunların nasıl kullanıldığına bakalım. Eğer vadesiz mevduat hesabı açtırırsanız; bir banka kartınız olur. Bu kart hesabınız ile entegredir ve ona aittir. İçerisine para yatırabilir ya da çekebilirsiniz. Eğer hesabınızda para varsa alışveriş de yapabilirsiniz. Fakat kredi kartı kadar geniş bir kullanımı yoktur. Yani taksit gibi seçenekler sunmaz. Sadece cebinizde nakit para taşımak yerine banka kartınızı taşırsınız ve ödemelerinizi yaparsınız.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

POS cihazlarında banka kartlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu yüzden alışverişlerinizi de güvenle ve hızlıca gerçekleştirirsiniz. Bunun yanında vadesiz hesaplar üzerine otomatik ödeme talimatı şeklinde hizmetler de uygulayabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı sayesinde de aylık düzenli olarak ödemeniz gereken faturalar kolaylıkla halledilir. Sizin yapmanız gereken sadece ödemelerin yapılacağı gün, vadesiz hesabınızda para bulundurmaktır. Daha sonra günü geldiğinde faturalarınız otomatik olarak ödenir.

Vadesiz mevduat hesabınızda hiçbir şey yapmasınız para saklama işlevi yapabilirsiniz. Bankaların sağladığı bu hizmet sayesinde birçok sorunun önüne geçilir. Bunlardan en önemlileri de insanların çok sık şikâyet ettiği hırsızlık ve dolandırıcılıktır. Bu hesaplar sayesinde bunların önüne geçer ve paralarınızı daha iyi şartlarda değerlendirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yatırım hesabı, altın hesabı gibi hizmetlerden de faydalanarak; vadeli hesapta bulunan paralarınızı değerlendirme imkânı bulursunuz.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?Öncelikle vadesiz mevduat hesabı kullanabilmek için bir bankaya gitmeniz ve bu hesabı açtırmanız önemlidir. Bu yüzden bankaların vadesiz mevduat seçeneklerini araştırarak değerlendirmeniz gereklidir. Özellikle de bu hesaplar üzerine belirlenen komisyonları araştırmalısınız. Çünkü bankalar, hesaplardan genelde yıllık hesap işletim ücreti gibi kesintiler yaparlar. Bu ücretlerin boyutu ise bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple araştırmakta fayda vardır. Hesaplarınızı açtıktan sonra istediğiniz kadar büyüklükte tutar yatırabilirsiniz. Ama ufak birikimlerinizi saklarken, hesap işletim ücreti ödemek saçma olacaktır. Bu yüzden bankalarla yapılan pazarlığınız sonucunda bu ücretlerden feragat edebilirsiniz. Ya da hiç bu ücreti yansıtmayan bankaları bulabilirsiniz.

Hesabınızın açılışı sırasında bankalar sizden bir takım bilgiler ve belgeler talep eder. Bunların en başında da kimlik, adres ve iletişim bilgileridir. Daha sonra gerekli gördüğü takdirde gelir belgesi, iş yeri iletişim bilgileri şeklinde bilgilere de ihtiyaç duyar. Bunların tam ve doğru vermeniz sizin için iyi olur. Ayrıca zaten hesap açılış sözleşmeleri imzalayacağınız için vereceğiniz bilgilerden tamamen siz sorumlu olursunuz. Verdiğiniz her yanlış bilgi de bankaya karşı sorumlusunuzdur. Ayrıca hesaplarınız üzerinde yapılan işlemlerin özetlerini kontrol edebilmeniz adresinize gelecek hesap bilgileri ya da internet bankacılığı sayesinde mümkündür.

Hesabınız açıldıktan sonra internet bankacılığını da kullanmanız çok önemlidir. Çünkü internet bankacılığı kişilere birçok hizmetin kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.  Böylelikle vadesiz mevduat hesabınızda yapmak istediğiniz çoğu konuyu, kendiniz istediğiniz saatte internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Para transferleri, hesap bakiye kontrolü, kredi başvurusu, otomatik ödeme talimatları gibi daha bir çok konuda, kendinize kolaylık sağlar ve şubelere gerek duymadan internetiniz olan her yerde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden hesabınızı açtırdıktan sonra internet kullanımınızı gerçekleştirmek için gerekli bilgileri müşteri temsilcinizden istemeniz gereklidir.

Sonuç olarak; bankaların müşterisi olmak ve çoğu işleminizi gerçekleştirmek için vadesiz mevduata hesabına gerek duyarsınız. Araştırarak seçtiğiniz banka sonucunda hesap açılışınızı gerçekleştirir ve bankacılık işlemlerinize başlayabilirsiniz. Hesaplarınızın size sunduğu kolaylıkları değerlendirmeli, internet bankacılığı seçeneklerini unutmamalı ve kendinize de fayda sağlamalısınız. Böylelikle banka işlemleri sizin için daha avantajlı olur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.