Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Örnek Alınacak Hayatıyla Richard Branson Hakkında 15 Şaşırtıcı Gerçek

Richard Branson'a dair merak edilen her şeye bu yazıda yer verdik. Özel hayatı, zenginliği ve daha fazlası...
Örnek Alınacak Hayatıyla Richard Branson Hakkında 15 Şaşırtıcı Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

16 yaşlarında genç bir delikanlıyken veya güzeller güzeli bir hanım efendiyken neyle uğraşıyordunuz? Muhtemelen lisede öğrenim görüyor ve deli dolu geçen gençlik yıllarının heyecanlı yaşantısıyla meşgul oluyordunuz, değil mi? Bu yaşlarda başka ne yapmanız beklenebilir ki? En fazla iyi öğrenci ve derslerinde başarılı bir birey olmanız istenir. Ondan da fazlası beklenmedi aslında; ama o, daima kendinde fazlasını gördü. Çünkü etrafındakiler “neden” diye sorarken, o “neden olmasın” dedi ve ilk başarısını henüz 16 yaşlarında yakışıklı bir delikanlıyken yakaladı. Kimden mi bahsediyorum; bugün 350’den fazla şirketin söz sahibi, Time dergisine göre “dünyayı şekillendiren 100 kişi” listesinde yer alan Virgin Şirketler Grubu’nun CEO’su Richard Branson’dan!

Branson, 1950 yılında orta düzey bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldi. Başarılı girişimci henüz 16 yaşındayken, okulu bırakması konusunda ailesini ikna ederek arkadaşıyla birlikte “Student” isimli dergiyi çıkardı ve ilk başarısını elde etti. 70’li yıllara gelindiğinde ise Branson, hayatını adadığı Virgin Grup’un startını verdi. Dikkatinizi çekmek isterim, henüz 21 yaşındaydı. 80’lerde ise hırsı, zekası ve rekabetçi kişiliği sayesinde dünyanın ismini takılmadan söyleyebileceği bir CEO haline geldi. Günümüzdeyse dünyanın en zenginleri arasın olan isim, ders niteliğindeki hayatıyla ayakta alkışlanacak bir başarı elde etti.

Buralarda olmasında annesinin çok büyük payı olduğunu her röportajında dile getiren ünlü milyarder. Kendisine soru yönelten gazetecilere şu anısını anlatıyor. “Acaba kaçınızın annesi henüz 5 yaşındayken, eve 4-5 km kala ‘hadi bakalım, buradan evi kendin bul’ diyebilir?” Aslında bu kısacık anekdot bile, Branson’un kendine olan öz güvenini açıklamaya fazlasıyla yetiyor. Kimileri sadece hayal kurar, kimileriyse kurulan bu hayali yaşar! İşte bu söz, Branson’un özeti! Dilerseniz, şimdi film senaryolarından farksız hayatıyla dikkat çeken Richard Branson’a daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda Richard Branson hakkında merak edilen 15 gerçek:

Richard Branson’un zor geçen çocukluk yılları!

Richard Branson’un zor geçen çocukluk yılları!Richard Branson’un “disleksi” hastalığından muzdarip olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Çoğu insanın bilmediği bu gerçek, Branson’un çocukluk günleri için epey zor olmuş; ancak Branson azmi ve hırsı sayesinde hastalığının başarısına engel olmasına izin vermemiştir.

Richard Branson’un eğitim hayatı!

Richard Branson’un eğitim hayatı!Böylesine zengin ve başarılı bir iş adamının eğitim hayatının etkileyici olmasını beklersiniz değil mi? Ancak Richard Branson, tamamen istisnai bir kişilik olarak görülebilir. Çünkü 16 yaşına geldiğinde, annesi ile babasını, okulu bırakmasının onun için daha iyi olacağı hususunda ikna etmiş. Yani liseyi bile bitirmemiş.

Branson ne kadar zengin?

Branson ne kadar zengin?Richard Branson İngiltere’nin en zengin 5 isminden bir tanesi. İş adamının 2012-2013 yılındaki net serveti 4 milyar dolar olarak belirtilmiş. Bu servet de Branson’u dünyanın en zengin 254. kişisi yapmış.

Richard Branson’un adası!

Richard Branson’un adası!Richard Branson, sahip olduğu Necker Island isimli adayı şimdiye kadar pek çok ünlü isme kiralamış. Bunlardan bazıları; Mariah Carey, Kate Winslet, Oprah Winfrey, Jimmy Fallon, David Beckham ve daha pek çok ünlü isim. Bu adayı bir gecelik kiralamak için 42.000 dolar, adada bulunan bir villayı kiralamak içinse 27.000 dolar ödüyorsunuz.

Branson, Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirildi.

Branson, Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirildi.Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirilen Richard Branson, kurucusu Nelson Mandela olan The Elders’ın (insan hakları savunucusu bir kurum) üyeleri arasındadır.

Richard Branson’un evlilikleri!

Richard Branson’un evlilikleri!2 kez evlenen Richard Branson, ilk eşi Kristen Tomassi ile 1972 yılında evlenmiş ve 1979 yılında boşanmıştır. Ardından 1989 yılında evlendiği Lady Joan Templeman’dan ise Holly Branson ve Sam Branson isimli iki çocuğu olmuştur.

Richard Branson’un sıcak hava balonu ile kırdığı rekor!

Richard Branson’un sıcak hava balonu ile kırdığı rekor!Richard Branson, Per Lindstrand ile birlikte Atlantik’i geçtiği sıcak hava bolunu uçuşuyla 1987 yılında bir dünya rekoru kırmıştır. Richard Branson’un zamanının en büyüğü olan bu balonla, 33 saat boyunca 2900 mil uçtuğu belirtilmiş. Ayrıca Branson, 1991 yılında yine Per Lindstrand ile birlikte yaptığı yolculukta Japonya’dan Kanada’ya uçmuş ve kendi rekorunu kırmayı başarmıştır.

“Virgin Interplanetary”

“Virgin Interplanetary”Evet, Richard Branson kesinlikle ileri görüşlü bir iş adamı. Zira başarılı girişimci, uzayda yaşamaya başlanacağını düşünerek Virgin Interplanetary’in isim hakkını almış.

Branson bir otomobil koleksiyoncusu!

Branson bir otomobil koleksiyoncusu!Richard Branson aynı zamanda tutkulu bir otomobil koleksiyoneri. Eşsiz arabalara sahip olan iş adamının koleksiyonunda, Morris Mini Minor ve Humber Super Snipe gibi modeller bulunuyor. Bununla birlikte, Branson’un kullanmayı tercih ettiği araç genellikle bir Range Rover oluyor.

Virgin Group ne kadar büyük?

Virgin Group ne kadar büyük?Virgin Group denilince çoğu insanın aklına sadece Virgin Records ve Virgin Airlines geliyor. Virgin Group’un 350’den fazla işletmeye (kozmetik, giyim, gece kulübü, sağlık kulübü…) sahip olduğunu çoğu kişi bilmiyor.

Virgin Records

Virgin RecordsBranson’un ilk girşimi 1969 yılında kurduğu Virgin Records olarak bilinmektedir. İş adamı, şirketinin adını bu yüzden Virgin olarak belirlemiştir.

Virgin Records’un Branson için önemi!

Virgin Records’un Branson için önemi!Branson’un Virgin Records’u sattığını biliyor olabilirsiniz. Peki, iş adamının firmasının satış süreci boyunca ağladığını biliyor muydunuz? 1 milyar dolar karşılığında sattığım bir şirketim olsaydı , belki ben de ağlardım; ama sanırım bu mutluluk gözyaşları olurdu!

Şövalye Branson!

Şövalye Branson!Richard Branson, Şövalye unvanı almıştır.

Richard Branson aynı zamanda bir aile babası!

Richard Branson aynı zamanda bir aile babası!Richard Branson, iş hayatındaki başarılarını biliyoruz. Ama bu ünlü isim sürekli çalışıyor mu dersiniz? Elbette hayır. Aksine Richard Branson, örnek olarak gösterilebilecek bir aile babası!

Virgin Galactic ile uzay yolculuğu!

Virgin Galactic ile uzay yolculuğu!Richard Branson’un ticari amaçlı uzay yolculuğu için kurmuş olduğu Virgin Galactic isimli şirketini biliyorsunuz, değil mi? Branson’un şirketi ile yolculuk yapmanın fiyatı, yaklaşık 310.000 dolar olarak belirtiliyor. Ayrıca bu uçuşların çoğunda, Richard Branson’un en başta yer aldığını söyleyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.