Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yolların Lüks Kralı Range Rover Hakkında Saklı Kalmış 10 Gerçek

SUV dünyanın en kral markalarından olan Range Rover'ı ne kadar yakından tanıyorsunuz? Listemizde Range Rover hakkında bilmediklerinizi göreceksiniz!
Yolların Lüks Kralı Range Rover Hakkında Saklı Kalmış 10 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

1948 yılından beri arazi araçlarının öncülüğünü yapmış Land Rover tarafından üretilen Range Rover serisi araçlar, dünyaya sunulan büyük bir miras niteliği taşımaktadır. Her koşulda ve zorlu arazilerde rahatlıkla sürüş deneyimi sunan bu araçlar, üretilmeye başlandıkları tarihten itibaren otomobil meraklılarının ve rahatına düşkün, güçlü bir arazi aracı kullanmak isteyen dört tekerlek sevdalılarının gözdesi haline gelmiştir. Alacağınız ikinci el bir Range bile bugüne kadar kaç tane el değiştirmiş olursa olsun, hala en gözde arazi araçlarından bir tanesidir. Biz de bu yüzden sizler için arazi araçlarının şövalyesi olan Range Rover hakkında bilinmeyen 10 gerçeği araştırıp paylaşmak istedik.

İngiliz arazi aracı üreticilerinden Land Rover tarafından, 70’li yıllardan günümüze kadar üretimine halen devam edilen arazi araçlarının en baba modellerinden 5 kapılı Range Rover’in üretimi 2008 yılında Ford Motor Şirketin’den Hindistanlı otomobil üreticisi Tata’ya geçti. Aslına bakılırsa marka, yıllar içerisinde birçok kez el değiştirmişti. İlk olarak 70’li yıllarda British Leyland Motor Corporatin olarak ortaya çıkmış, 86-88 yılları arasında Rover Group, 88-94 yıllarında British Aerospace, 1994-2004 arasında BMW, 2004-2008 yıllarında Ford ve en son olarak da Tata Motors şirketine geçiş yapmıştır.

Range Rover hiçbir zaman sadece başarılı mazisine duyduğu güvenle de yetinen bir model olmadı. 20 yıl aradan sonra ürettiği uzun kasa SUV model olan Range Rover Autobiography Black Edition bunun en büyük ispatıdır. Arazi aracı denilince akla gelen ilk model olan Range Rover hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olsak da bir devin arkasında mutlaka saklı kalan gerçeklerin de olacağını göz ardı etmemek gerekir. Dilerseniz şimdi Range Rover’in başarılı serüvenine ve saklı kalmış gerçeklerine doğru yola çıkalım.

İşte karşınızda Range Rover hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız, görmedikleriniz:

Range Rover Yerine Kullanılan İlk İsim

Range Rover Yerine Kullanılan İlk İsimFirma, 1966’da bizlerin Range Rover olarak bildiği araç üzerinde çalışmaya başladığında, üzerindeki etikette “100-Inch Station Wagon” yazıyordu.

İlginizi Çekebilir: Yeni Range Rover Velar

Range Rover’in Doğuşu…

Range Rover’in Doğuşu…Range Rover ilk modelinin yapımına 60’lı yılların ortalarına kadar başlanmadı. Ancak Land Rover’in ya da o zaman bilinen adıyla Rover’in, İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan itibaren piyasadaki boşluğu dolduracak bir model arayışında olduğu biliniyordu. Rover, fabrikasını askeri teçhizat üretmek için savaş sırasında kitlesel çapta genişletmişti ve sivil modelleri üretmek için uygun alanların tamamı kullanılmıyordu. Land Rover, tanınmış bir firma olsa da talepleri değiştirmeleri gerektiğini ve müşterilerinin yeni bir şeyler görmek istediğini biliyordu. Bu yüzden 1948 yılında 80 inç steyşın vagon doğdu ve piyasayı eline aldı. Şirket 1951 yılında da arkadan itişli düşüncesini, Rover P4 modelinden baz alarak Road Rover modeli için kullandı. Bu düşünce yıllar boyunca devam etti ve neredeyse 1960 yılına kadar uzandı. Ancak tam olarak bu fikir benimsenmemiştir. Diğer 10 yılda bu fikir en sonunda birkaç farklı prototip üzerinde biçimlendirildi ve nihayetinde Range Rover halini aldı.

İlk Range Rover Prototipinin Adı Neydi?

İlk Range Rover Prototipinin Adı Neydi?Range Rover prototipleri ve üretim öncesi araçları, gizlilik içinde gerçek ayrıntılarını saklı tutmak için az bilinen Alvis adıyla piyasaya sürüldü. Bugün hala Velar amblemli prototiplerin bazıları yollardadır.

İlginizi Çekebilir: Land Rover Hakkında Şaşırtıcı 20 Gerçek

Range Rover’in Motor Sporlarındaki Başarısı

Range Rover’in Motor Sporlarındaki BaşarısıRange Rover, zaman zaman kumun içerisindeki etkinlikleri ile lüks ulaşım araçlarının en iyilerinden biri olarak biliniyor olsa da aslında yapabileceğinden daha fazlasına sahipti. 1979 yılındaki Paris Dakar Rallisi’ni ilk kez kazandı. Bu araba, rakiplerinden 10 yıl daha eskiydi; ama 1981 yılında yarışı tekrar kazanmaktan geri kalmadı.

Göz Atın: Lüksün Krallığından Paris Dakar Topraklarına “Range Rover Sport Bowler Nemesis”

Range Rover Classic’in Gösterime Sunulduğu Müze

Range Rover Classic’in Gösterime Sunulduğu MüzeBaşlangıçtaki Range Rover’in, günümüzde “Classic” olarak isimlendirildiğini biliyoruz. Dünyanın en ünlü müzelerinden olan Paris’teki Louvre Müzesi, bu eşsiz tasarımı “örnek bir endüstriyel model” olarak sergilemektedir.

Tavsiye Ederiz: Range Rover TDV6 Autobiography ile Bir Fotoğrafçının İş Birliği

İlk Range Rover’in Tasarımcısı Araç Hakkında Neler Söyledi?

İlk Range Rover’in Tasarımcısı Araç Hakkında Neler Söyledi?1960’lı yıllardaki ilk Range Rover tasarım ekibine liderlik yapan Charles, kendini önemli bir sürücü olarak adlandırdıktan sonra bu araç için; “bu modelleri okul gezilerinde ya da şehirlerde kullanmak tamamen aptallıktır,” ifadelerini kullanmıştı. King, 2010 yılındaki zincirleme kazada ölürken; içerisinde bulunduğu araç bir Volkswagen Golf R32 modeliydi.

Range Rover’in Ünlü Tasarımcısı Başka Hangi Firmada Görev Aldı?

Range Rover’in Ünlü Tasarımcısı Başka Hangi Firmada Görev Aldı?Range Rover tasarımının arkasındaki isim Gerry McGovern, bir başka İngiliz otomobil üreticisinin modellerinin şekillenmesinde de büyük rol oynadı. 1990’lı yıllarda Ford için Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışırken, şimdilerde de Aston Martin’de tasarım yöneticisi olarak görev yapıyor. 2005 yılından bu yana Aston Martin modellerinin hepsini kaleme alan Marek Reichman’ı firma, umut vaat eden bir tasarımcı olarak işe aldı.

Yeni Range Rover Supercharged Nasıl Bir Motora Sahip?

Yeni Range Rover Supercharged Nasıl Bir Motora Sahip?Range Rover modellerinde 2005’ten 2009’a kadar Supercharged 4.2 litre AJ-V8 motor kullanıldı. Sonrasında ise bu güç, Jaguar araba modellerinde kullanılan 5 litre V8 motor ile değiştirildi. Yeni Range Rover’in ambalajı çeşitli değişikliklere uğradı, ama 2009’dan beri kullanılan bu motora dokunulmadı.

İlginizi Çekebilir: Bugüne Kadar Üretilmiş En Güçlü Range Rover “SV Autobiography Dynamic”

Yeni L405 Modelinin Ağırlığı

Yeni L405 Modelinin AğırlığıRange Rover, yeni modelinin 420 kg daha hafif olması için tamamen alüminyumdan oluşan bir gövde tasarladı. Ancak bu durum sadece 3 litre TDV6 ve eski 4.4 litre TDV8 modeli ile kıyaslandı. Sakın yanlış anlamayın, bu aracın diğer versiyonları daha eski modellerinden hafiftir; ancak bu fark 420 kg’dan çok daha azdır. Yeni Range Rover Supercharged L405 modeli, Orta Doğu’daki L322 modeline göre 220 kg daha hafiftir.

Range Rover Modellerinin Fiyatları

Range Rover Modellerinin FiyatlarıRange Rover modellerinin nedense fiyatları sürekli yükseliş gösteriyor. Eski model en ucuz Range Rover yaklaşık 30 bin lira olurken, yeni model Range Rover 3.0 TDV6 Vogue modelinin fiyatı yaklaşık 822 bin lira. Supercharged modeli ise 956 bin liraya alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.