Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Tutkunu Carroll Shelby Hakkında 19 Şaşırtıcı Gerçek

Otomobil tutkunlarının yakından tanıdığı Carroll Shelby, dünya çapında ün kazanmış bir yarışçı. Ancak Shelby daha birçok başka yönüyle de ilgi çekiyor.
Otomobil Tutkunu Carroll Shelby Hakkında 19 Şaşırtıcı Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Carroll Shelby! Otomobil meraklıları onun ismini iyi bilir. Kolay değil, koca bir ömrü bu tutkuya adamış birinden bahsediyorum. Hatırlamakta güçlük yaşayanlar için başarılı kariyerinden biraz bahsedelim;

Shelby, öyküsüne yarış pistlerinde başladı. Amerikan askeri olarak katıldığı 2. Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra, 1959 yılındaki Le Mans yarışını kazandı. Yarışçının en büyük zaferi, aynı zamanda pistlerdeki sonuncu sevinci oldu. Kalbinden rahatsızlanan Shelby, yarış pistlerine veda etmek zorunda kaldı. Tabi ki bu durum araba tutkusunun sonu değildi. Bundan sonra araba ticareti işine girişen ünlü isim, standart modellerin satışı yerine, kendi markasını üretmeye karar verdi. Shelby American ismini verdiği otomobiller, bugün bile onun isminden saygıyla söz edilmesini sağladı.

Carroll Shelby, 89 yıllık yaşantısına birçok başarı öyküsü sığdırdı. Otomobillerle ilgilenen hemen herkes, onun mucitlik yeteneğini kabul etmiştir. İşin ilginç yönü ise bu alanda çok da fazla eğitim almadan, tamamen araba tutkusunun verdiği hazla başarılı olmasından kaynaklanıyor. Amerika’nın ünlü yarış pilotu ve otomobil mucidinin bilenen yönleri böyleydi. Peki ya gizli kalmış hikayesi? Siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve bulduk.

İşte karşınızda bilinmeyen yönleriyle Carroll Shelby!

Carroll Shelby’nin Şaşırtıcı Yönü Nedir?

Carroll Shelby’nin Şaşırtıcı Yönü NedirCarrol Shelby 2. Dünya Savaşı sırasında, San Antonio sınırı civarlarında, uçuş eğitmeni olarak görev yapıyordu. Söylenene göre, Shelby nişanlısının evinin üzerinden uçarken; ona yazdığı aşk mektuplarını aşağıya bırakıyordu.

Carroll Shelby, sizce kaç yaşında efsane olmayı başardı?

Carroll Shelby, sizce kaç yaşında efsane olmayı başardıShelby ilk defa 1952 yılında Oklahoma’da yapılan bir yarışa katılmıştır. İngiliz otomobil MG ile yarışa katılan ünlü isim, diğer tüm arabaları arkasında bırakmış ve son olarak da süper bir motora sahip olan Jaguar XK120’yi geçerek yarışı kazanmıştır. Shelby bu zaferi kazandığında sadece 30 yaşındaydı.

Shelby tek eliyle de işleri rahatlıkla halledebiliyordu.

Shelby tek eliyle de işleri rahatlıkla halledebiliyorduShelby tek koluyla kamyonetini kullanabiliyor ve tüm çiftlik işlerinin üstesinden gelebiliyordu.

Shelby’in uzun yarışı!

Shelby’in uzun yarışı1955 yılında Shelby, kırık olan kolunu arabasının direksiyonuna bantlamış ve 12 Hours of Sebring yarışını kazanmayı başarmıştır.

Eski toprak denilebilecek kadar sağlam!

Eski toprak denilebilecek kadar sağlam1959 yılında Aston Martin için yarışan Shelby, 24 Saat Le Mans yarışlarından hemen önce dizanteriye yakalanmıştı. Hasta olmasına rağmen yine de yarışı kazanan Shelby, 24 saat boyunca dizanteri ilacından başka hiçbir şeyin boğazından geçmediğini açıklamıştır. Neticede, yarışın sonunda Shelby’in ağzına tıkılan şampanyanın, onu biraz serseme çevirdiğini de dürüstçe belirtmiştir.

Shelby ve şampanya patlatma geleneği

Shelby ve şampanya patlatma geleneğiŞampanya patlatmanın nasıl ortaya çıktığı hakkında bir fikriniz var mı? Ya da Shelby’in bu gelenekteki rolünün ne olduğunu biliyor musunuz? Şöyle ki; efsanevi yarışçı Dan Gurney, Ford GT40 ile kazandığı yarıştan sonra eline bir şampanya şişesi tutuşturulmuştur. Bu sırada Gurney’in yanı başında duran Shelby, yarışçının kulağına şampanya şişesini sallayarak açmasını fısıldamıştır. Bunun üzerine de yıllardır ne olduğunu bilmeden yaptığımız ve kutlamaların vazgeçilmezi haline gelen olay meydana gelmiştir.

Shelby’in nitrogliserin tabletleri!

Shelby’in nitrogliserin tabletleriShelby göğüs ağrılarını azaltmak için nitrogliserin tabletleri kullanıyordu. Efsanevi isim katıldığı son yarış Laguna Seca’yı, nitrogliserin tabletlerini almak amacıyla yavaşladığı için kaybettiğini açıklamıştır.

Cobra nasıl icat edildi?

Cobra nasıl icat edildiShelby rüyalarında birçok yeni fikirle karşılaşıyor, ancak sabah uyandığında bunları unutuyordu. Bir gün yastığının kenarına bir kalem ve bir kağıt koyarak uyumayı deneyen Shelby, sabah uyandığında kağıdın üzerinde şu kelimeyi görmüş: “Cobra”

Carroll’un Ferrari antipatisi!

Carroll’un Ferrari antipatisiShelby, 1950’li yıllarda İtalyan markasıyla ilişkisini kesmeden önce, Ferrari için piste çıkıyordu. Ancak en yakın arkadaşı Luigi Musso’nun hayatını kaybettiği 58 French Grand Prix yarışından sonra Carroll, Ferrari’yi suçlamış ve bu markaya karşı olan öfkesini dünyaya duyurmaktan çekinmemiştir.

Cobra Daytona ile Naziler arasındaki bağlantı nedir?

Cobra Daytona ile Naziler arasındaki bağlantı nedirEfsanevi Cobra Daytona modelinin, Nazilerin geliştirdiği aerodinamik sistem kullanılarak tasarlandığı bilinmektedir. İlaveten; bu araç sayesinde Shelby, FIA World Sportscar Championship’i kazanarak, Ferrari için büyük bir hayal kırıklığı yaratmayı başarmıştır. Bu yarışı kazanan ilk Amerikan otomobili olarak tarihe geçen Shelby’in araçta kullandığı yeni teknoloji de bir başarı ölçütü olarak gösterilmiştir.

Shelby Mustang

Shelby MustangTarihe damgasını vuran araçlardan bir diğerinin de Shelby Mustang olduğunu biliyor muydunuz? Ford otomobili Mustang, Henry Ford’un isteği üzerine Shelby tarafından tasarlanmıştır. Aslında bu bir istekten öte bir teşekkür olarak da adlandırılabilir. Çünkü Shelby’in Cobra üretiminde Ford’un finansal desteği çok büyüktü.

GT40, sürücüsü Dan Gurney için çok küçüktü.

GT40, sürücüsü Dan Gurney için çok küçüktüShelby ile Ford, GT40 modeli için Bruce McLaren ve Dan Gurney gibi en iyi yarışçılarını seçmişlerdi. Ancak GT40 çok küçüktü ve yarışçılar bu otomobile sığmakta güçlük çekiyorlardı. İşte bu yüzden GT40’ın tavanı küçük bir baloncuk şeklinde yükseltilerek, yeniden tasarlanmıştır.

Efsane olmuş Cobra modeli!

Efsane olmuş Cobra modeliTüm Cobra modellerinin virajları çok iyi aldığı düşünülse de durum öyle değildi.

Shelby’in kendisi için tasarladığı model: The Super Snake Cobra

Shelby’in kendisi için tasarladığı model: The Super Snake Cobra1965 yılında Carroll Shelby, kendi kişisel zevki için tasarlamış olduğu Super Snake Cobra’yı yaratmıştır. Bu muhteşem araç yaklaşık 800 beygir gücüne sahipti.

Bu araç, Bill Cosby’ye oldukça fazla gelmişti.

Bu araç, Bill Cosby’ye oldukça fazla gelmiştiShelby, Super Snake’den yalnızca bir tane daha üretmişti ve bu aracı yakın arkadaşı Bill Cosby’e vermişti. Ancak Bill Cosby, aracı kontrol etmeye çalışırken neredeyse ölüyordu. İşte bu yüzden de Super Snake’i almaktan vazgeçti. Bununla birlikte, Bill Cosby’den sonra Super Snake’i satın alan kişinin gerçekten öldüğünü üzülerek belirtmeliyiz. Zira bu kişi, güçlü aracı kumanda etmeyi başaramamış ve Pasifik Okyanusu kenarındaki kayalıklardan denize uçarak hayatını kaybetmiştir.

Cobra’nın otomatik şanzımanlı versiyonları

Cobra’nın otomatik şanzımanlı versiyonlarıEvet, bu duruma anlam verememiş olsak da Cobra’nın otomatik şanzımanlı modelinden tam 16 adet üretilmiştir.

Shelby’in kırmızı biber tutkusu!

Shelby’in kırmızı biber tutkusuEvet, Shelby’in otomobillerinden sonra en büyük tutkusu kırmızıbiberler olmuştur. Hatta Shelby acılı biber sosları üreten bir markaya da sahiptir. Bununla birlikte günümüzde de varlığını sürdürmeye devam eden bu markanın ürünleri, Shelby’in 150.000 hektarlık arazisinde yetişen biberler ile üretilmektedir.

Shelby’in Chili’s restoran zinciri kuruluşundaki etkisi

Shelby’in Chili’s restoran zinciri kuruluşundaki etkisiChili’s restoran zincirlerinin sahibi, 1970’li yıllarda Shelby’in damadı olan Larry Levine’dir. Shelby, damadının üzerinde büyük bir baskı uygulayarak; Chili’s restoranlarının açılışında ön ayak olmuştur.

Görüp göreceğiniz en hızlı Shelby!

Görüp göreceğiniz en hızlı ShelbyÜretilen en hızlı Shelby modeline baktığımızda karşımıza Cooper Monaco King Cobra ismi çıkıyor. John Cooper ile Shelby’in ortak çalışmaları neticesinde tasarlanan bu araç, yüksek hızıyla bilinir. Ancak Cooper Monaco King Cobra, Can Am yarışlarında birçok otomobilin arkasında kalmış ve büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın