Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meslek Testi: Hangi İşe Daha Yatkın Olduğunu 8 Soruda Söylüyoruz!

Hayatımızdaki önemli dönüm noktalarından birisi, kariyer seçimidir. Sizlerle paylaştığımız meslek seçimi testi ve sonuçları, nasıl bir kariyer planlamanız gerektiği hakkında bilgiler verecektir.
Meslek Testi: Hangi İşe Daha Yatkın Olduğunu 8 Soruda Söylüyoruz!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Meslek seçimi, insanın ömründe bir dönüm noktası olabilir. Her ne kadar hayatın sonu olmasa bile küçük bir meslek testi ile hangi işe daha yatkın olduğun hakkında fikir edinebilirsin. İşte burada senin için hazırlamış olduğumuz bir test var ve sonucu sana bu konuda bilgi verebilir. Hazır mısın?

Eğer meslek seçimi konularında biraz bilgi almak istiyorsan senin için hazırladığımız bilgilere göz atabilirsin. Yok, ben hemen teste geçiyim diyorsan aşağıda seni bekliyor.

10 yıl önce var olmayan; ama günümüz teknolojisi ile ortaya çıkan birçok meslek var. Hatta gelişen günümüz koşullarıyla birlikte yok olan meslekler bulunuyor. Doğal olarak meslek seçimi yapmak da gün geçtikçe önemli bir hal almaya başlıyor. Anneler ve babalar ise çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olması için büyük bir telaş yaşıyor.

Kariyer planlamasında, uzmanlardan yardım almak en iyisi olabilir. Çünkü yeni nesil olarak tanımlayabileceğimiz mesleklerin, iyi bir şekilde anlaşılabilmesi gerekiyor. Eskiden beri süregelen meslekler ile çalışma koşulları hakkında bilginiz olabilir. Ama yeni meslekler hakkında bilgi edinmek için etrafınızda herhangi birileri olmayabilir. Bu nedenle uzmanlara danışmanız en iyisi olacaktır.

Mesleklerle ilgili bilinmesi gereken diğer bir konu, çalışma koşullarının iyi bir şekilde bilinmesidir. Bazı meslekler için “dışı seni, içi beni yakar” yakıştırması yapabilir. Örneğin doktorluk dışarıdan oldukça kazançlı ve kolay bir iş olarak görülebilir. Ama uzun çalışma saatleri ve en önemlisi bir kişinin sağlığının sorumluluğunu üzerinize almanız konusu, pek düşünülmez. Bu nedenle kariyer planlaması yaparken, derinlemesine bir inceleme yapmanızı öneririm.

Kariyer konusunda önemli noktalardan birisi de fikirlerinizin çeşitli nedenlerle değişmesidir. Örneğin siz yola bir öğretmen olma düşüncesiyle çıkmışsınızdır; ama bir süre sonra sizi mutlu etmeyeceğini anlamışsınızdır. İşte bu gibi durumlarda, yeni bir kariyer planlaması yapacak gücü kendinizde bulmalısınız. Bu konuda genellikle artık çok geç olduğu ve yapılacak herhangi bir şeyin kalmadığı düşünülür. Ama bu yanlıştır. Çünkü bu sizin kariyeriniz ve istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Hiçbir zaman mecburiyetten yaptığınız işlerle mutlu olamazsınız. Güçlü olarak ve motivasyonunuzu yüksek tutarak, daha iyisini başarabileceğinizi bilmelisiniz.

Meslek seçimi konusunda özellikle ailelere büyük bir görev düşüyor diyebilirim. Çocuğu hiç de alakası olmayan bir yöne çekmek gibi bir eylem içerisine girilmemelidir. Onun yatkın olduğu konular iyi bilinmeli ve o yönde gelişmesine yardımcı olunmalıdır. Aileler genellikle iyi bir geleceğe sahip olmaları için yüksek maaşlı işleri seçmeleri konusunda diretmektedir. Ama bu çocuğun başarını etkileyecek ve pek de mutlu olamayacağı bir yönde ilerlemesine neden olacaktır. Bu nedenle çocuklara bilinçli bir şekilde yol gösterme konusunda dikkatli olunmalıdır.

1 Nasıl bir ortamda çalışmak sana göre?

Nasıl bir ortamda çalışmak sana göre?
Home Office
Plaza
Küçük bir ofis
Doğrudan işin yapıldığı faaliyet ortamında

2 Ekip çalışması yapmayı sever misin?

Ekip çalışması yapmayı sever misin?
Evet, ekip çalışması benim işim
Hayır, azıcık aşım belasız başım
İş olsun yeter ki bana fark etmez

3 Peki, ekip çalışmasında senin için hangisi söylenebilir?

Peki, ekip çalışmasında senin için hangisi söylenebilir?
Yaratıcı
İş bitiren
Görev adamı
Takımı yöneten

4 Kariyer senin için ne ifade ediyor?

Kariyer senin için ne ifade ediyor?
Daha çok para
Daha fazla saygınlık
Daha fazla güç
Yerim belli olsun yeter

5 Şimdi kendine bir çalışma arkadaşı seçmeni istiyoruz:

Şimdi kendine bir çalışma arkadaşı seçmeni istiyoruz:
Salvador Dali
Mark Zuckerberg
Warren Buffett
Donald Trump

6 İşe nasıl kıyafetlerle gitmek istersin?

İşe nasıl kıyafetlerle gitmek istersin?
Bir kot, bir tshirt
Süslenmeden ekmek almaya bile gitmem ben
Mümkünse pijamayla
Karizmayı tavan yaptıran üniformamla

7 Bildiğin bir şeyi başka birisine öğretme konusunda nasılsındır?

Bildiğin bir şeyi başka birisine öğretme konusunda nasılsındır?
Öğretmek benim işim
Herkesin aklı kendine, öğrensin işte
Hiç beceremem, benlik değil
Ben öğretmeye öğretmek demem, karşımda öğrenen olmadıkça

8 Son olarak çalıştığın ortamın olmazsa olmazı…

Son olarak çalıştığın ortamın olmazsa olmazı…
Kahve – çay makinesi
Evime yakın olması
Eğlenceli iş arkadaşları
Ciddiyet!
Öğretmen

Öğretmen

Öğretmek tam olarak senin işin. Atama problemleri bile seni bu yoldan caydıramaz. Gelecek nesillere yol gösterecek, onları eğitecek ve tıpkı senin gibi iyi birer meslek seçmelerine yardımcı olacaksın. Önünde saygıyla eğiliyor, ellerinden öpüyoruz.

Doktor

Doktor

Sağlığımızın bekçisi olacak kişi sensin. Çocukken en çok zevk aldığın oyun da doktorculuktu zaten. Öyle değilse bile bir arkadaşın şuram ağrıyor dedin de mutlaka bir önerin oluyordur değil mi? İşte bunlar sana ileride seçmen gerekecek mesleğin sinyalleriydi. Umarız bu sinyalleri doğru algılamış ve ona göre bir yol seçmişsindir.

Mühendis

Mühendis

Bir işin tam ortasında olmak, akışın tüm detaylarını kontrol etmek senin işin. Bir şeyler hesaplamak ve mevcut durumlar içerisinde en iyisini yaratmak ise en büyük özelliklerin. Girişimci ruhunu da alevlendirirsen mühendislik zekanı geliştirerek, geleceği inşa eden kişilerden birisi de sen olabilirsin. Hadi göster kendini!

Sanatçı

Sanatçı

Sanatçı ruhlu, yaratıcı, özgür ve her daim uçarısınız. Başkalarına anlamsız gelen görüntüler veya sesler, sizin için birçok şey ifade ediyor. Çocukken çizdiğiniz resimler, mırıldandığınız şarkılar bile birer sanat eseriydi. Belki Türkiye'de sanatçılar aç kalıyor diye düşünebilirsiniz; ama doğru bir yolda izlerseniz Beethoven ve Picasso gibi adınızdan her daim söz ettirebilirsiniz.

CEO

CEO

Bir şirketi yönetmek ve beyin olmak tam senin işin. İdealist, istikrarlı ver her daim başarılısınız. Başarısız olmak sizin için söz konusu bile olamaz. Daha ilkokul yıllarında oyunların kurucusu, ekip çalışmalarının başındınız. Umarız ki kariyerinizi bu özelliklerinizi göz önünde bulundurarak seçersiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.