Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

10 Soruluk Bu Beyin Yakan Mantık Testinden Bakalım Geçebilecek misin?

Süre yok, not alabilirsin, sadece kopya çekme! Çoğu zor gibi görünen bu mantık testinden bakalım geçebilecek misin?
10 Soruluk Bu Beyin Yakan Mantık Testinden Bakalım Geçebilecek misin?
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Mantık, bir bilginin doğru veya yanlış olduğunu açıklayan düşünme bilimidir. Bakalım sen bu sorular karşısında mantığını mı kullanacaksın, yoksa sallayacak mısın?

Karşımıza çıkan karma karışık olaylarda bazen mantığımızı kullanmamız gerekiyor. Bu sadece hayatımızda yaşayacağımız olaylarda değil, geleceğimizi belirleyeceğimiz sınavlarda da öyle. Yapamadığımız, hatta bizleri zorlayan soruları da mantığımızı kullanarak cevaplıyoruz bazen. Biz de bu konuyu ele alarak sizler için 10 tane mantık sorusunu bir araya topladık. Bakalım bu mantık testinden geçebilecek misin? Kendine güveniyorsan başlayalım!

1 Doktorunuz size 3 hap verdi. Bu ilaçları yarımşar saat arayla almanızı söyledi. İlaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer?

Doktorunuz size 3 hap verdi. Bu ilaçları yarımşar saat arayla almanızı söyledi. İlaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer?
3 Saat
2 Saat
1.5 Saat
1 Saat

2 Farklı bir soruyla devam edelim. Bazı aylar 30, bazıları ise 31 çeker. Peki, kaç ayda 28 gün vardır?

Farklı bir soruyla devam edelim. Bazı aylar 30, bazıları ise 31 çeker. Peki, kaç ayda 28 gün vardır?
1 ayda
Sadece Şubatta
Tüm Aylarda
6 Ayda Bir

3 “4 12 16 ? 49 96 145” Bu dizide soru işareti yerine hangi sayı gelmelidir?

“4 12 16 ? 49 96 145” Bu dizide soru işareti yerine hangi sayı gelmelidir?
20
29
33
41

4 Biraz zorlayalım. 1000 al, 40 ekle, 1000 daha ekle, 30 ekle, 1000 daha artı, 20 artı, 1000 ekle, ve 10 artı daha. Kaç yaptı?

Biraz zorlayalım. 1000 al, 40 ekle, 1000 daha ekle, 30 ekle, 1000 daha artı, 20 artı, 1000 ekle, ve 10 artı daha. Kaç yaptı?
5000
4500
4100
4150

5 1 adam bir odayı 4 saatte boyuyor. Diğer adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her iki adam beraber bir odayı kaç saatte boyarlar?

1 adam bir odayı 4 saatte boyuyor. Diğer adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her iki adam beraber bir odayı kaç saatte boyarlar?
1 saat 30 dakika
2 saat
1 saat 20 dakika
45 dakika
1 saat

6 Elinizde sadece bir tane kibritiniz var. İçinde bir gaz lambası, bir gaz sobası, ve bir de mum bulunan karanlık hem de soğuk bir odaya girdiniz. Önce hangisini yakarsınız?

Elinizde sadece bir tane kibritiniz var. İçinde bir gaz lambası, bir gaz sobası, ve bir de mum bulunan karanlık hem de soğuk bir odaya girdiniz. Önce hangisini yakarsınız?
Sobayı
Gaz Lambasını
Kibriti
Mumu

7 Bir cinayet işlenmiş ve tek bir kişi görmüş. Mahkemede görgü tanığına hakim sormuş: "Anlat bakalım nasıl oldu olay diye?" Görgü tanığı da şu şekilde anlatmış: "Sahil kenarında yürüyordum iskeleye yanaşmış olan gemide bir adam kafasına silahı dayamış 2 el ateş etti." Yani görgü tanığı adamın intihar ettiğini iddia etmiş. Hakimde adamı "Bu vurdu, tutuklayın." demiş. Peki, hakim neye dayanarak adamı tutuklamış olabilir?

Bir cinayet işlenmiş ve tek bir kişi görmüş. Mahkemede görgü tanığına hakim sormuş: "Anlat bakalım nasıl oldu olay diye?" Görgü tanığı da şu şekilde anlatmış: "Sahil kenarında yürüyordum iskeleye yanaşmış olan gemide bir adam kafasına silahı dayamış 2 el ateş etti." Yani görgü tanığı adamın intihar ettiğini iddia etmiş. Hakimde adamı "Bu vurdu, tutuklayın." demiş. Peki, hakim neye dayanarak adamı tutuklamış olabilir?
Tek gördü tanığı olduğu için
İki el ateş ne alaka
İntihar eden bir kişi tek kurşunda ölür, ikinciyi sıkamaz
Hakim öldürmüş, odamın üstüne yıkıyor suçu

8 Adamın biri dikdörtgen biçiminde ve her cephesi güney manzaralı bir ev inşa ediyor. Evi kocaman bir ayı ziyaret ederse bu ayı ne renk olur?

Adamın biri dikdörtgen biçiminde ve her cephesi güney manzaralı bir ev inşa ediyor. Evi kocaman bir ayı ziyaret ederse bu ayı ne renk olur?
Siyah
Kahverengi
Beyaz

9 Mezarın başında bir kız ağlıyor. Mezarda yatanın annesi ağlayan kızın annesinin kayın validesi. Mezarda yatan, ağlayan kızın nesi olur?

Mezarın başında bir kız ağlıyor. Mezarda yatanın annesi ağlayan kızın annesinin kayın validesi. Mezarda yatan, ağlayan kızın nesi olur?
Halası
Annesi
Kızı
Anneannesi

10 Saatte 2 kere, ama saniyede 1 kere meydana gelen şey nedir?

Saatte 2 kere, ama saniyede 1 kere meydana gelen şey nedir?
1 Sayısı
S Harfi
2 Sayısı
A Harfi
Ne Salladın Be!

Ne Salladın Be!

Sınavlarda bile sallayıp tutturma ihtimali %20. Ama sen onu bile beceremedin. Kusura bakma genç birey sınıfta kaldın!

Mantık Yok mu Sende Hiç?

Mantık Yok mu Sende Hiç?

Oho ne yaptın müdür sen? Hayır, yani sallamayı bari deneseydin. Biraz daha mantığını kullanmalısın. Kendini geliştir, bulmacalar falan çöz. Üzgünüz geçemedin bu testten.

İte Kaka Geçtin!

İte Kaka Geçtin!

Kabul et çok iyi değildin. İti kaka anca geçtin bu testi. Mantığını biraz daha zorlamalısın. Aralarda salladığında oldu muhtemelen. Neyse sıkma canını en azından geçebildin testi.

Sorunsuz Geçtin!

Sorunsuz Geçtin!

Hadi gene iyisin iyi başarıyla geçtin bu testi. Ama hemen de havalara girme. Mantığını yerinde ve doğru bir şekilde kullan her zaman. Verdiğin cevaplar iyiydi arada salladıklarında var ama neyse. Kendine iyi bak diğer testte görüşmek üzere.

Testi Birincilikle Bitirdin Mantıklı İnsan!

Testi Birincilikle Bitirdin Mantıklı İnsan!

Gerçekten seni tebrik ediyoruz. Mantığını çok iyi kullanabiliyorsun. Tamam, bu testi kolaylıkla geçtin ama beyin egzersizleri yapmaya devam et.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın