Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

63 Yıllık Hükümdarlık Hayatıyla Kraliçe II. Elizabeth Hakkında 13 Bilinmeyen Gerçek

1953 yılında taç giyen Kraliçe Elizabeth, hakkındaki dikkat çekici özelliklerle tüm dünya için ilginç kişiliklerden. İşte bilinmeyenler;
63 Yıllık Hükümdarlık Hayatıyla Kraliçe II. Elizabeth Hakkında 13 Bilinmeyen Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Monarşik yönetimi terk ettiğimiz günden beri saray yaşantısı bizlere uzak. Dünyada ise bunu halen yaşayan milletlerin olduğu bilinen bir gerçek. Bir zamanların “üzerinde güneş batmayan imparatorluğu” İngiltere! Çoğu ülkede saray hanedanı sembolik bir anlam ifade ederken, İngiltere’de durum biraz daha farklıdır. Kral ya da kraliçenin hem sembolik hem de gerçek bir otoritesi vardır. Günümüzde bunu temsil eden kişi ise tam ismiyle Elizabeth Alexandra Mary yani Kraliçe II. Elizabeth!

II. Elizabeth, bir Kenya gezisi sırasında babasının öldüğünü ve yerine de kendisinin geçtiği haberini alır. Bu olayın yaşandığında tarihler 6 Şubat 1952’yi göstermektedir. 1953 yılında taç giymesiyle birlikte İngiltere Kraliyet Ailesi’nin lideri, kendisine bağlı 7 ülkenin de kraliçesi oldu. O tarihten beri de görevine devam etmektedir. Geçtiğimiz 2015 Eylül ayı onun için oldukça anlamlı oldu. Çünkü kraliçe Eylül ayının 9’unda dedesi ve babaannesinin rekorunu geride bırakarak Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı, dünyanın ise en uzun ömürlü kraliçesi oldu.

Kraliyet ailesi; gösteriş, ihtişam, lüks ve daha birçok zenginliği ifade eden sözcükle eşdeğerdir. Tabi ki bunlar dünyanın onları tanıdığı yüzü. Bir de bilmediğimiz, gizemli tarafları var. İşte biz de bugün sizlerle İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in çok fazla bilinmeyenlerine göz atacağız. Bakalım Kraliçe 63 yıllık saltanatına neleri sığdırmış?

İşte karşınızda Kraliçe II. Elizabeth hakkında çok fazla bilinmeyenler:

II. Elizabeth’in çantasını koluna asması ne demek?

II. Elizabeth’in çantasını koluna asması ne demek?Evet, kraliçe sohbet ettiği birisinden sıkıldığını hizmetkarlarına nasıl anlatıyor biliyor musunuz? Çantasını koluna asarak!

İngiltere Kraliçesi’nin saçları

İngiltere Kraliçesi’nin saçlarıŞu anda bembeyaz saçları olan İngiltere Kraliçesi, 1990 yılına kadar saçlarını düzenli aralıklarla boyatıyormuş.

Kraliçe II. Elizabeth’in rekoru!

Kraliçe II. Elizabeth’in rekoru!9 Eylül’de tahta çıkışının 63. yılını kutlayan Kraliçe II. Elizabeth’in, İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olarak tarihe geçtiğini biliyor musunuz?

Kraliçe II. Elizabeth sabah kahvaltısında ne yiyor?

Kraliçe II. Elizabeth sabah kahvaltısında ne yiyor?Her gün aynı şeyi yemek, kulağa biraz tuhaf gelse de kraliçenin yaptığı şey tam olarak bu. Independent’in yaptığı açıklamaya göre kraliçe her sabah şunları yiyor; mısır gevreği, yoğurt eşliğinde yulaf ezmesi çorbası, iki çeşit marmelat.

İngiltere Kraliçesi’ne hediye edilen tembel hayvanlar

İngiltere Kraliçesi’ne hediye edilen tembel hayvanlarEvet, uzun hükümdarlık dönemi boyunca Kraliçe Elizabeth’e birçok tuhaf hediye verilmiştir. Ancak bunların hiçbiri 1968 yılında Brezilya’da hediye edilen tembel hayvanlar kadar garip değildi. İngiltere’nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre bu tembel hayvanlar, kraliçenin diğer hayvanlarının da olduğu Londra Hayvanat Bahçesi’nde bakılmaktadır.

II. Elizabeth’in Londra Hayvanat Bahçesi’ne bıraktığı hayvanlar

II. Elizabeth’in Londra Hayvanat Bahçesi’ne bıraktığı hayvanlarBunların arasında; Brezilya’dan jaguarlar, Kanada’dan iki siyah domuz, Seyşeller’den iki dev kaplumbağa ve Kamerun’dan bir fil olması göze çarpıyor.

II. Elizabeth, 600’den fazla vakfın ve kuruluşun velinimeti!

II. Elizabeth, 600’den fazla vakfın ve kuruluşun velinimeti!İngiliz monarşisinin resmi web sitesine göre İngiltere Kraliçesi 600’den fazla vakfın ve kuruluşun en önemli destekçisidir. Kraliçenin en önem verdiği işlerinden biri de yaptığı girişimlerle bu kurumların gönüllü sayısını arttırmaktır.

II. Elizabeth, 30’dan fazla corgiye sahip!

II. Elizabeth, 30’dan fazla corgiye sahip!Kraliçenin welsh corgi isimli köpek cinsiyle tanışması, babası VI. George sayesinde olmuş. 1933 yılında eve Dookie isimli bir corgi ile gelen VI. George, kraliçenin bu köpek cinsine duyduğu sevginin bir nevi başlangıcı olmuş. Buna ek olarak, 1944 yılındaki doğum gününde kraliçeye Susan isimli bir corgi hediye edilmiş. Susan, II. Elizabeth’in sahip olduğu çoğu corginin atası olma unvanını taşıyor.

II. Elizabeth, teknolojideki son gelişmelerden haberdar!

II. Elizabeth, teknolojideki son gelişmelerden haberdar!Çoğu insan için büyükannesinin ya da büyükbabasının son teknoloji sistemleri ile iç içe olması neredeyse imkansızdır. Ancak kraliçe için durum böyle değil. İlk e-mailini bir askeri üssü ziyareti sırasında 1976’da yollamış olan kraliçe, 1997 yılında da kendi resmi internet sitesini kurdu. Ayrıca 2007’de Youtube’de resmi bir kanal oluşturan kraliçe, ilk tweetini de 2014’te attı.

Dünyanın en zengin hükümdarı

Dünyanın en zengin hükümdarıKraliçenin servetine her yıl 56 milyon dolar daha ekleniyor. Hollanda Kraliyet Ailesi 2. sırada gelirken, İspanya Kraliyet Ailesi’nin yıllık kazancı ise yaklaşık 11 milyon dolar olarak biliniyor. Sonuçta Kraliçe II. Elizabeth, Birleşik Krallığın en zenginleri listesinde 257. sırada yer alıyor.

II. Elizabeth, Buckingham Sarayı’nın kapılarını halka açan ilk isimdir

II. Elizabeth, Buckingham Sarayı’nın kapılarını halka açan ilk isimdirKraliçe II. Elizabeth, 1993 yılında Buckingham Sarayı’nın kapılarını halka açarak bir ilke imza atmıştır. Independent’in yapmış olduğu açıklamaya göre kraliçenin bunu yapmasının nedeni, yanarak zarar gören Windsor Sarayı’nı tamir ettirmekmiş.

Kraliçe II. Elizabeth’in tuhaf tutkusu!

Kraliçe II. Elizabeth’in tuhaf tutkusu!Evet, kraliçenin sahip olduğu pek çok şey var. Ama hiçbiri balıkları kadar şaşırtıcı değil! Zira İngiltere’yi çevreleyen sulardaki tüm mersin balıkları, balinalar ve yunuslar yasal olarak kraliçeye ait. Buna ek olarak, İngiltere Kraliçesi’nin 5.300 tane sessiz kuğusu bulunuyor.

Kraliçe II. Elizabeth içkiyi seviyor.

Kraliçe II. Elizabeth içkiyi seviyor.Independent’in yaptığı habere göre, kraliçenin birinci derece kuzeni olan Margaret Rhodes ve II. Elizabeth’in her gün uyguladığı bir içki ritüeli varmış. Öğle yemeğinden önce bir cin ve Dubonnet’i bir dilim limon eşliğinde tüketen kraliçe, yemek sırasında da şarap içiyor ve bir kadeh şampanyayla da günü sonlandırıyormuş. Sonuçta İngiltere’nin standartlarına göre kraliçe, aşırı içki içenler sınıfına dahil edilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.