Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2. El Olsa Bile Kalitesinden Ödün Vermeyen Uygun Fiyatlı Hatchback Arabalar

Kalitesinden ödün vermeyen hatchback arabalardan oluşan bir listeye ne dersiniz? İşte Skoda - Fabia, Peugeot - 308 gibi modellerin bulunduğu liste:
2. El Olsa Bile Kalitesinden Ödün Vermeyen Uygun Fiyatlı Hatchback Arabalar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bugün, hem aile hem de öğrenci arabası olarak kullanabilen, aynı zamanda trafikte daha rahat edebileceğiniz hatchback arabalardan bahsedeceğim. Öncelikle hangi arabalara hatchback deniliyor, onu anlatalım. 3 ila 5 kapısı olan araçların, bagaj uzantıları olmayanlarına hatchback adı verilir. Tercih edilmelerinin sebebi ise şıklığı ve aynı zamanda uygun fiyatlarıdır. Bunun yanı sıra, trafikte de kullanımları oldukça rahattır ve park sorunu yaşatmaz.

Hatchback araçlar dizel seçildiği zaman, tam bir yakıt cimrisidir. Şehir içi 0,25 kuruş, uzun yollarda ise 0,19 kuruş civarlarında yaktığını dahi gözlemleyebilirsiniz. Ağırlığının, sedan araçlara göre daha az olması da bu konuda etkili diyebiliriz. Peki, neden mi aile aracı deniliyor? Genellikle 90 – 110 beygir gücüne sahiplerdir ve çok fazla hız yapmaya müsaade etmezler. Bu araçlar, sıfır mı ikinci el mi tercih edilmeli konusuna gelecek olursak; ben ikinci el taraftarıyım ancak sıfır isteyenler de olabilir. Ancak ben, bugün 2.el fiyatlarından bahsedeceğim. Aşağıda sizler için listesini oluşturduğum araçları hem uygun fiyata alabilirsiniz hem de elden çıkarmak istediğinizde rahatlıkla satabilirsiniz.

Uygun fiyat derken şöyle; şu an adamakıllı bir aracı 100 bin TL’den aşağı bulamayacağınızı düşünürsek, pek de pahalı değiller. Evet, 50 bin TL, her ne kadar az olmasa da uzun yıllar bineceğiniz bir araç alırken gözden çıkarılabilecek bir meblağdır. Yoksa 20 bin ya da 30 bin TL’ye de aynı şekilde güzel araçlar bulunabilir. Ancak listede belirttiklerim, son zamanların en çok tercih edilen ve satış konusunda da pek fazla sıkıntı çekmeyeceğiniz araçlardır.

Haydi o zaman sizler için oluşturduğum listeye bir göz atalım. Kim bilir, belki de 2.el araçlar hakkında fikriniz değişir:

Renault – Clio

Renault - ClioClio, değiştirdiği kasası ile ilk çıktığı zamanlardan itibaren alıcılarının aklını başından alıyor. Aynı zamanda, muhteşem bir iç dizayna sahip olan araç, konforuyla da dikkat çekiyor. Aynı zamanda, görünüşe önem veren arkadaşlar için de muhteşem bir tercih desek yalan olmaz sanırım. Ön tarafta oturanlar, konforun doruklarına erişebilir ama arkada oturanlar için aynı şeyi söylemek, pek mümkün değildir. Ortalama 48 bin TL aracın 2014 modeline, dizel, otomatik ve aynı zamanda full paketine sahip olabilirsiniz.

Seat – Leon

Seat - LeonDSG şanzıman ile vites geçişlerini hissettirmeyen bu araç, aynı zamanda sağladığı iç dizayn ile keyifli bir sürüş keyfi vermektedir. Evet, belki bir Golf kadar verim alamazsınız ama aralarında 20 – 25 bin TL’lik bir fiyat farkı düşünülünce, Seat Leon hoş karşılanabilir. Şikayetçi olunacak pek de bir tarafı yok diyebiliriz. Kısa bir süre dahi kullanmak; TSI motorların, atmosferik motorlara göre çok daha verimli olduğunu anlamanızı sağlayacaktır. 55-60bin TL aralığında temiz bir modelini bulmanız mümkündür.

Ford – Fiesta

Ford - FiestaRüzgar ve motor sesini içeriye alması dışında neredeyse pek bir şikayet almayan araç, tam bir yakıt cimrisidir. Şehir içi kullanımlarınızda beklentiyi tamamen karşılar ama uzun yollarda tüm sesi içeri vermesi nedeniyle biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca sınıfındaki diğer araçlara göre, biraz daha hafif ve yüksek olması sarsılmalara yol açabilir. Fakat ilk arabasını alacak ve uzun yıllar kullanmayı planlayan arkadaşlar için ideal bir araçtır. 40 bin TL’ye temizini rahatlıkla bulabilirsiniz. Tavsiyem; 2012 veya üstü bir modelini tercih etmenizdir. Satacağınız zaman da pek bir sıkıntı yaşamazsınız çünkü 2. el piyasası oldukça canlı bir otomobildir.

Volkswagen – Polo

Volkswagen - PoloVolkswagen’in en ufak araçlarından bir tanesi olmasına rağmen, mükemmel bir hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, kavşak ve virajlarda ufak sallanmalar hissetmeniz de oldukça muhtemeldir. Bir diğer nokta ise vites geçişlerini hissettiriyor olmasıdır. Bunlar, çok da önemli şeyler değil. Bunlara takılmayacak arkadaşlar için Volkswagen Polo tam bir Alman panzeridir. Sınıfındaki rakiplerine göre kullanım olarak rahatlığı, kolaylıkla hissedilebilir. Aynı zamanda ön konsolu birçok araca göre çok daha kalitelidir. Günümüz şartlarında, 40-50 bin TL fiyat aralığında temizini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Opel – Corsa

Opel - CorsaAraç, bir nevi çeyrek altın gibidir. Piyasa ne olursa olsun, üç aşağı beş yukarı fiyatları aynıdır. 2012 yılında sıfırını aldığınız aracı 2014 yılında daha pahalıya dahi satabilirsiniz. 2. eli konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Yeni çıkardığı kasası, birçok kişi tarafından çok beğeniliyor ve şu an İstanbul’da en sık rastlayabileceğiniz araçlardan bir tanesi konumunda. Ancak biz daha uygun olan 2. el ve biraz daha düşük modellerinden bahsedeceğiz. Aracın en büyük artılarından bir tanesi fren sistemidir. Yüksek süratle dahi giderken ani bir fren yaptığınızda, en ufak bir “yalpalama” dahi yapmaz. Bunun yanı sıra, kullanıcıları birçok konuda memnun olmadığını belirtse de yine de alıcı sayısı oldukça yüksektir. Aracın 2013 modelini rahatlıkla 38 bin TL’ye bulabilirsiniz ancak model daha yüksek olsun derseniz de 2016 modelini de ortalama 50 bin TL’ye bulmanız da mümkündür.

Peugeot – 308

Peugeot - 308Birçok insan, Peugeot hakkında herhangi bir kazada içerisinden çıkamayacağınızı belirtir. Ancak Peugeot’ta diğer araçlardan pek farksız değildir. Üç aşağı beş yukarı her araç da aynıdır. Yalnızca bu durum Volvo gibi tanktan farksız araçlarda gözle görülebilecek bir değişim yaratmaktadır. Bunun dışında araç tam bir yakıt cimrisidir. Ayrıca 2014 ve üstü bir model tercih ederseniz, şu ana kadar Peugeot’un oluşturduğu en iyi ön konsola sahip araç diyebiliriz. Aynı zamanda yol tutuşu konusunda da sınıfındaki birçok araca göre çok daha iyidir. Fiyatı ise hemen hemen “Leon” ile aynıdır. Yani, 2014 temiz kullanılmış ve full modelini 55-60 bin TL’ye bulmanız mümkündür. Biraz daha düşük modelini tercih ederseniz, fiyat çok daha uygun olacaktır.

Hyundai – i20

Hyundai - i20Segmentinin diğer araçlarına karşılık bu araç, biraz daha fazla yakıyor diyebiliriz. Kullananların en çok şikayette bulunduğu konulardan birisi malesef ki yakıt tüketimi. Bunun yanı sıra, aracın hafif olması da kullanıcılarını pek güvende hissettirmiyor denilebilir. Ancak iç dizaynı muhteşem diyebiliriz. Şahsi olarak hiç kullanma şansı elde edemedim, ancak aracı kullananların bir kısmı memnunken bir kısmı da mümkün oldukça çabuk elden çıkarmayı planlıyor. Bunun için en iyisi, gidip bir test sürüşü yapmanızı öneririm ancak bu şekilde karar verebilirsiniz. 38-45 bin TL civarında temizini bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Skoda – Fabia

Skoda - FabiaYeni kasası ile adeta hatchback araç satışlarına tekrardan döndüğünü söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere Skoda, görünüşe nazaran iç dizayna ve sürüş konforuna önem vermektedir ve Fabia da bunun en büyük örneklerinden bir tanesidir. Aracın iç hacmi oldukça geniştir. Ön konsoluna neredeyse diyecek hiçbir şey yok. Beklentilerin oldukça üstündedir. Ayrıca listemizdeki diğer araçlara nazaran ses sistemi, biraz daha başarılıdır. Süspansiyon sistemi sağ olsun, kasisleri neredeyse hissettirmemektedir. DSG şanzıman ve motor uyumu çok iyidir, vites geçişleri hissedilmez. Bir güzel nokta ise listemizdeki diğer araçların fiyatları genel olarak 2013 – 2014 yılları baz alınarak oluşturulmuştur; fakat 2016 model bir Fabia’yı 55 bin TL’ye bulma şansınız oldukça yüksektir.

Nissan – Juke

Nissan - JukeHer ne kadar Arazi SUV aracı diye de geçse kasasına göre inanılmaz derecede seridir. Yedek parça konusunda hiç sıkıntı yaşatmaz ve ortalama bir fiyata sahiptir. Ancak iç hacmi, pek geniş değildir. Yakıt tüketimi sıkıntısı çekme gibi bir sıkıntı yaşamazsınız. Kilometrede ortalama 40 kuruş yakmaktadır. Buna rağmen kullanıcıları konusunda fazlasıyla şikayet almaktadır. Özellikle otomatik alırken şanzıman konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum çünkü sıkıntı yaşayanların en büyük problemi, bu olsa gerek. Yine de alma konusunda ısrarcıysanız 50 bin TL’ye bulabilirsiniz.

Honda Jazz

Honda Jazzİç hacmi sınıfındaki diğer araçlarla kıyaslanacak olursa bir hayli geniş kalır. Geniş ve panoramik tavan seçeneği ile içinin ne kadar ferah olduğunu fark edebilirsiniz. 1.3 atmosferik motoru ve 1070 kilogram ağırlığı ile “çok kaçan, az yakan” bir moda sahiptir. Arıza oranı ve bakım – onarım maliyeti oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra, ikinci el satış hızı da hiç fena değildir. Tabii, tüm bunların dışında araçta kullanılan CVT şanzıman ve atmosferik motoru beğenmeyenlerin sayısı da pek az değildir. Evet, fiyatına gelecek olursak da 55 bin TL civarlarında bulma htimaliniz yüksektir.

Hatchback arabalar, kullanışlı ve daha rahattır. Aynı zamanda, fiyatlarının daha uygun olduğunu söylemeye gerek yok. Trafikte bir sedan araca kıyasla, kullanması çok daha kolaydır. Bir kere hatchback araç kullanırsanız, bir daha sedan araç kullanmak istemeyeceğinizi dahi söyleyebilirim. En azından bu benim düşüncem. Eğer şansınızı hatchbackten yana kullanmak istiyorsanız, yukarıda sizin için listelediğim araçlardan tercih etmenizi öneririm. Bunların dışında elbette birçok araba var, ancak 2. el pazarında genel olarak öne çıkanlar bu araçlardır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.