Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geri Dönüşümden Para Kazanmak

Geri dönüşümden para kazanmak, yalnızca maddi açıdan değil çevresel açıdan da güzel işler arasında. Peki, geri dönüşümden nasıl para kazanılır? İşte yanıtlar:
Geri Dönüşümden Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yol kenarlarına atılan boş şişeler, ambalajlar, çöpler… Rüzgarın dört bir yana savurduğu kağıt atıkları, karton kutular, poşetler, plastikler… Her yer için söylemiyorum ama ülkemizde atıkların doldurduğu o kadar çok alan var ki! Kime sorsanız sokağa çöp atmıyor, kime sorsanız çevreci. Peki, o zaman bu kadar atık nereden geliyor? Gökten çöp yağmıyor ya! Evet, atığın her türlüsü çevre için büyük bir sorun.

Özellikle de dünyanın dış etkenlerle resmen savaşmak zorunda kaldığı şu günlerde! Yeşil alanların bu kadar çok azaldığı, gezegenimizin bir beton yığınına dönüşmesine ramak kaldığı şu zamanlarda. Bazıları bu durumu önemsiyor, bazıları ise önemsiyormuş gibi görünerek çevreyi kirletenlerden biri olmaya devam ediyor. Dünyamızı daha yaşanır hale getirmek için en basitinden çiçek yetiştirebiliriz. Hatta bunu ticarete dökebiliriz. Çiçek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak zor olmasa gerek.

Kimse sokağa attığı bir çöp parçasının, belki de sona giden yolda atılan büyük bir adım olduğunu fark etmiyor. Ne mi diyorum? Dünya gittikçe kirleniyor, eğer gözümüzü açmazsak yakında çöp yığınları arasında yaşamaya başlayacağız diyorum. Bundan daha da net olamam sanırım.

İşte bu nokta da farkındalığımızı arttırmamız gereken konular arasında en önemlilerden bir tanesi. Yani çevre kirliliği! Yani dünyayı kirletmekten başka bir işe yaramadığı düşünülen atık sorunsalı! Aslına bakarsanız, ülkemizde de bu alanda yapılan çalışmalar var. Ama pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da pek çok Avrupa ülkesinin gerisindeyiz.

İnsanlar daha şişelerin, plastiklerin, kağıtların ve bu gibi atıkların ayrı, evsel atıkların ise ayrı çöplere atılması gerektiğini yeni yeni anlıyor. Bu bağlamda bilinçli kişiler yok demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama çoğunluğun atık konusuna gereken önemi vermediğini açıkça görüyoruz. Neyse ki herkes bu kadar duyarsız değil. Bazıları bu alanda hem çevre kirliliğini önlüyor hem de para kazanıyor. Neden mi bahsediyorum? Tabii ki geri dönüşüm işinden!

Özellikle de büyük şehirlerde yaygınlaşan ve hem girişimcisine hem de çevreye katkısı olan bir para kazanma yöntemi geri dönüşüm veya geri kazanım. Önceden sokak sokak gezen ve insanların evindeki eski eşyaları toplayan hurdacılar vardı. Şimdi ise hurdacıların gelişmiş hali olarak gösterilebilecek geri dönüşüm firmaları. Evet, biliyorsunuz ki her gün binlerce, milyonlarca yeni ürün, yeni eşya üretiliyor. Yani dünyanın taşımak zorunda olduğu yük her geçen gün biraz daha çoğalıyor.

Sonuçta dünya bu ürünleri öğütebilecek bir makine değil. Çevreye atılan bir plastik ancak yüzlerce yıl sonra çürüyebiliyor. Evet, plastik bir şişenin doğada çözünmesi için tam 450 yıl geçmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Bir cam şişenin doğada çözünebilmesi için ise 1 milyon yıldan fazla süre geçmesi gerektiği tahmin edilmektedir. Çevre kirliliğinin önüne geçilmez ise suda yaşayan balıkların ve diğer canlıların yaşam alanını katlettiğimiz gibi kendimize de nefes alacak bir yer bulamayacağız. Balık üretim çiftliği kurarak nasıl para kazanılır, öğrenmek için tıklayın.

Elimizden düşürmediğimiz asitli içecek, meyve suyu kutuları ise ancak 200-300 yıl sonra çürüyor. Sizin de gördüğünüz gibi etrafa atılan çöpler etrafa atılmaya devam ederse, dünya çok yakında yaşanılmayacak bir hal alacak. Neyse ki geri dönüşüm işiyle uğraşanlar bu soruna bir nebze de olsa çare oluyor. Zira çöplerin % 75’inden fazlası geri dönüştürülebilir şeylerden oluşuyor. Attığınız çöpleri düşünürseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Plastik eşyalar, oyuncaklar, eski elektronik eşyalar, bozulmuş ev eşyaları, şişeler, kartonlar, kıyafetler, paslanmış metaller…

Evet, durumun ne kadar ciddi olduğu konusunda anlaştığımıza göre geri dönüşüm işi hakkında öğrenmeniz gereken diğer detaylara geçelim. Mesela, geri dönüşüm işine nasıl başlanır? Bu işten para kazanmak için hangi yöntemler izlenir? Geri dönüşüm işi denilince akla gelen yöntemler nelerdir? Gibi soruları cevaplandırarak, hem çevre için hem de sizin için faydalı olabilecek yöntemin ayrıntılarını incelemeye başlayalım. İşte bilmeniz gereken belli başlı noktalar:

Geri Dönüşümden Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Geri Dönüşümden Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bu işi yapmak için hangi yöntemi izleyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Yani, bir geri dönüşüm firması mı kurmak istiyorsunuz, yoksa atık toplama işine girerek bu ürünleri geri dönüşüm firmalarına satmak mı? Eğer bir iş yeri açmak istiyorsanız, bilmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Örneğin; hangi atık malzemeleri toplayacaksınız? Sadece metalleri toplayarak geri dönüştüren firmalar olduğu gibi, karton atıkları toplayarak geri dönüştüren firmalar da vardır.

Bu işte deneyimli bir çevre mühendisine, işletmenizi kurmak için belirli özelliklere sahip bir mekana, geri dönüşüm ekipmanlarına, seyyar toplayıcılara ve bilinçli bir biçimde hazırlanmış bir iş planına sahip olmanız lazım. Geri dönüşüm işinden para kazanmak istiyorsanız, konu hakkındaki her türlü bilgiyi edinmiş olduğunuzdan emin olmalısınız.

Geri dönüşüm işinden seyyar toplayıcılık yaparak da para kazanabilirsiniz. Mesela; birkaç tane firmayla anlaşır ve onlara düzenli olarak atık sağlayarak para kazanırsınız. Sadece toplayıcılık yaparak gayet iyi miktarda para kazanan kişiler bulunmaktadır. Düşünsenize, marketlere gelen koliler genellikle çöpe atılmaktadır. Para kazanma yolları arasında geri dönüşüm diğerlerine göre daha basittir.

Birkaç tane marketle, bakkalla anlaşsanız ve düzenli olarak onların çöplerini toplayabileceğinizi söyleseniz büyük ihtimalle size teşekkür edeceklerdir. Aynı zamanda restoranlar, giyim mağazaları, eğitim kurumları gibi işletmelerle anlaşabilir, pek çok yerden geri dönüştürülecek atık temini yapabilirsiniz. Sonuçta ne kadar çok para kazanmak istiyorsanız o kadar çok yerle temasa geçmeniz gerekiyor. Dediğim gibi, bu işi yapmak hem çevreye hem de size kazanç sağlayacak. Yapmanız gereken geri dönüşüm işinin sizin için ne kadar uygun olduğuna karar vermek.

Kimler Geri Dönüşüm İşi Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Geri Dönüşüm İşi Yaparak Para Kazanabilir?Bu işte belirli bir kıstas yoktur. Yani geri dönüşüm işine girişebilmek için herhangi özel bir eğitim almanız gerekmiyor. Tabii bu alanda hizmet veren bir iş yeri açmak için gereken şartları sağlamanız gerektiğini de söylememe gerek yok sanırım. Gerekli izin ve lisanslar, geri dönüşüm işi yapabilmek için uygun mekan seçimi, sermaye, bilgi, detaylı araştırma gibi noktalara dikkat eden herkes geri dönüşüm işi yaparak para kazanabilir. Siz de daha temiz bir çevre için katkıda bulunurken bir yandan da ek gelir elde etmek istiyorsanız, geri dönüşüm işini ciddi ciddi düşünmelisiniz derim.

Geri Dönüşüm İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Geri Dönüşüm İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Geri dönüşüm işinden ne kadar para kazanacağınız da sizin iş planınıza göre belirlenecektir. Yani size bu işten ayda 5000 ya da 10000 lira kazanırsınız demek, pek doğru bir yönlendirme olmaz. Sonuçta açacağınız işletmenin büyüklüğü, etrafta geri dönüşüme ne kadar ihtiyaç olduğu, ne alanda geri dönüşüm yapacağınız gibi pek çok faktör kazancınızı etkileyecektir.

Bu işin gerçekten para kazandırdığını son yıllarda ardı ardına açılan geri dönüşüm firmalarına bakarak aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Ancak bu para kazanma yöntemini kullanmaya karar verirseniz, araştırmanız gereken en ufak detaya varana kadar araştırdığınızdan emin olarak adımlarınızı atmanızı öneririm. Ama siz zaten bunun farkında olmalısınız, değil mi? Haydi, dünyayı daha temiz, cüzdanınızı daha kabarık yapmanın mükemmel bir yolu olan geri dönüşüm işini bir düşünün. Ve eğer bu iş aklınıza yatarsa, size şimdiden bol kazançlar diliyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.