Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fazlasıyla Rahatsız Edici 10 Şey

Fazlasıyla rahatsız edici şeyler dendiğinde skalanın çok geniş olduğunun farkındayız. Ancak aşağıdaki 10 madde, çoğu insanı aşırı sinir edecek nitelikte!
Fazlasıyla Rahatsız Edici 10 Şey
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sinirlenmek veya gıcık olmak insanın doğasında var. Bu, pek de düzeltilebilecek bir şey değil. Bazen bunun önüne geçemezsiniz. Gıcık olmak veya sinirlenmek, ruhsal halinize göre de değişkenlik gösterebilir. Bir insanın konuşmasından, size bakış şeklinden, konuşmasından veya yalnızca tipinden hoşlanmadığınız için bile sinirlenebilirsiniz. Bu durum, gün içerisinde başınıza gelen olaylar çerçevesinde değişkenlik gösterebilir. Kimi zaman ise insanlar bilerek sizi rahatsız etmek isteyebilir. Pek de sabırlı bir insan değilseniz, bunu başarmak oldukça kolaydır. Hele ki karşınızdaki insanın zaaflarını biliyorsanız.

Bazı durumlarda insanlar sizleri sinir etmek özel bir çaba sarf edebilir. Bu sevmediğiniz veya herhangi bir olay içerisinde karşı karşıya geldiğiniz bir insan olabilir. Çoğunlukla bu işi kasıtlı yaptıkları için fark etmek oldukça kolaydır. Fakat, buna rağmen sinirlenmemek elde değil. Çünkü gereğinden fazla rahatsız edici olabilirler. Tabii, bu rahatsız edici şeylerin arasında bazıları var ki başı çekiyorlar. Fazlasıyla rahatsız edici 10 şeye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Seyahat Sırasında Rahatsızlık Vermek

Seyahat Sırasında Rahatsızlık VermekUçakta veya otobüste seyahat eden bir kişi, hem arkasındaki hem de önündeki insanı rahatsız edebilir mi? Evet, hem de oldukça kolay bir şekilde. Tek yapması gereken koltuğunu mümkün olduğunca arkaya yaslayarak ayakları veya dizleri ile de ön koltuğu ittirmesidir. Birçok insan bunu yaparken ‘dur, şunları bir rahatsız edeyim’ demez. Ancak “ben rahat edeyim de onların ne yaptığı pek önemli değil” şeklinde düşünebilirler.

Merak Etmek

Merak EtmekÇalışıyorken veya bilgisayarda bir şeyle uğraşırken, bir kişinin arkanızda dikilerek sizin ne yaptığınızı takip etmesi de oldukça rahatsız edicidir. Bunu farklı şekilde de düşünebiliriz. Örneğin; sınavda ne yapıyorsunuz diye bakan hoca veya otobüste mesajlarınızı okuyan kişiler, aynı modelin farklı şekilde kendini göstermesidir. Ne kadar sinir bozucu, öyle değil mi? Dönüp bir şey deseniz suçlu olacaksınız. Çünkü onlar sessiz kalıp başınızda dikilerek size rahatsızlık vermediklerini düşünürler.

Sinemada Sesli Konuşmak

Sinemada Sesli KonuşmakTam filmin en heyecanlı sahnesinde, iki kişinin bir anda film hakkında tartışmaya girmeleri veya bir tanesinin olayı anlamayarak diğerine sorması ve o kişinin de oldukça yüksek bir sesle anlatması, köpürmenize sebep olabilir. İnsanların huzurunu kaçırmayalım demek yoktur. Bu durumda söyleyebileceğiniz en güzel şey “sizi dinlemek için para ödemedim ben” olabilir. Çünkü sessiz olmalarını rica etmek, yalnızca geçici süreli bir çözümdür.

Sırada Beklerken Arkadakinin Gereğinden Fazla Yakınlaşması

Sırada Beklerken Arkadakinin Gereğinden Fazla YakınlaşmasıFarkında olmaksızın yapanların yanı sıra, sırf sizi rahatsız etmek için yapanlar dahi mevcuttur. Sonuçta sıcakkanlı bir milletiz, insanlar birbirleri ile temas halinde olmayı seviyor. Tek sebebi bu, lütfen altından farklı şeyler çıkarmaya çalışmayın(!) Telaş yapmaya gerek yok, ilgilenmezseniz giderler veya tek bir bakış atmanız dahi yeterli olabilir.

Sohbet Ederken Birilerinin Sözünüzü Kesmesi

Sohbet Ederken Birilerinin Sözünüzü KesmesiBazı insanlar karşısındakini insanın konuşma daha bitmeden tepki vermeyi çok seviyorlar. Çünkü konuşmanın bir kısmı dikkatlerini çektiğinde, sonradan unutmamak için kelimesi kelimesine reaksiyon göstermeliler. Aksi taktirde yatağa girdiklerinde bunlar akıllarına gelir ve “neden şuna, şöyle cevap vermedim” diye kendilerini yiyip bitirirler. Her neyse, sanırım anlatmak istediğim noktayı verebildim. Siz bu durumdan nasıl hoşlanmıyorsanız, başkalarının da favorisi değil. Bu nedenle karşınızdaki insana saygı göstermelisiniz.

Kasıtlı Olarak Rahatsız Etmeye Çalışanlar

Kasıtlı Olarak Rahatsız Etmeye ÇalışanlarKasıtlı olarak sizleri rahatsız etmeye çalışanlar elbet olacaktır. Hatta, bu en yakın arkadaşınız dahi olabilir. Nasıl mı? Hemen küçük bir örnekle yardımcı olayım; diyelim ki sizin keyif aldığınız ancak onun gram eğlenmediği bir mekandasınız. Eğer arkadaşınız yeteri kadar sabırlı değilse sıkıldığını belli etmek adına; dik dik bakabilir, oflayıp poflayabilir, kaş çatabilir, somurtabilir veya iç çekebilir. Düşünün, en yakın arkadaşınız dahi bunları yapabilecekken, başkaları neden yapmasın?

Kapı Çarpmak

Kapı Çarpmakİnanılmaz moda, değil mi? Etkili bir giriş veya çıkış mı yapmak istiyorsunuz? Kapıyı çarpabilirsiniz. Sinirlendiniz veya umursayan yok mu? Hızlı bir şekilde kapıyı çarparak odadan ayrılabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bir de dikkat çekmek için varlığından insanları haberdar etme adına kapıyı çarpan insan sayısı da oldukça fazladır. Bunu en basitinden bir merhaba!” diyerek yapabilecekken kapı çarpmayı tercih etmek, oldukça rahatsız edici olabiliyor.

Çok Bilmiş Kişiler

Çok Bilmiş KişilerHer konu hakkında bir fikri olan ve her daim haklı olduğunu savunan insanların sayısı, gün geçmiyor ki azalsın. Aksine, daha da artmaktalar ve bunlara karşı alınabilecek kalıcı bir önlem de yok. Kısa süreliğine tek yapabileceğiniz şey, ilgilenmemek olabilir. Genelde bu durumda susarlar ama yeni bir sohbet açıldığında direkt dahil olmaya çalışırlar. Hele ki sınırlı sayıda fikri olan alanlardan bir tanesinden bahsetmeye başlarsınız, size konuşma şansı gelmeyecektir. Onun dediğinin tersi bir hareket yaptığınızda, şans eseri haklı çıkarsa da “biliyordum” veya “ben demiştim” laflarıyla karşılaşmanız oldukça muhtemeldir.

Telefonla İlgilenmek

Telefonla İlgilenmekKalabalık ortamlarda her ne kadar dikkat çekmese de iki kişi bir yerde otururken veya sohbet ederken, bir tanesinin telefona saldırması veya hunharca sosyal medya hesaplarına gömülmesi, karşısındaki insanın rahatsız olmasına sebebiyet verir. Eve gidince de bakılabilir, ne bu acele? Eğer sıkıldıysanız da karşınızdakine bunu söyleyebilirsiniz, telefona gömülmenin bir anlamı yok. Boşuna rahatsızlık veriyorsunuz.

Şanssızlık ile Dalga Geçmek

Şanssızlık ile Dalga GeçmekHerkes, yeteri kadar şanslı olmayabilir. Bunlardan bir tanesi siz de olabilirsiniz ve kendinizi istemediğiniz durumlarda bulabilirsiniz. Üstünüze bir şey dökülmesi, yürürken takılıp düşmeniz gibi başınıza gelebilecek olan birçok talihsiz olay ile karşılaşabilirsiniz. Evet, kimi zaman kendiniz dahi bu durumlarda gülebilirsiniz ama ciddiliğinizi koruduğunuz anlarda karşınızdaki insanın sanki hayatında bir daha gülmeyecekmişçesine kahkahalar atması, oldukça sinir bozucudur.

Ne olursa olsun siz yine de mümkün oldukça sakin kalmaya çalışın. Evet biliyorum, bazen inanılmaz derecede rahatsızlık duyabilirsiniz. Böyle durumlarda sakinliğinizi koruyup, o insanı ciddiye almayın. Bir süre ilgilenmediğinizde zaten kendiliğinden uzaklaşacaktır. Eğer amacı sizi rahatsız etmekse ve bunu elde edememişse merak etmeyin, bu durum çok uzun sürmez.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın