Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Evde Tek Başına” Hakkında Bilinmeyen 10 Şey

Evde Tek Başına isimli filmin dünya çapında başarı elde ettiğini biliyoruz. Ancak bu filmle ilgili birçok bilinmeyen var. İşte öğrenilmesi gerekenler:
“Evde Tek Başına” Hakkında Bilinmeyen 10 Şey
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evde Tek Başına adlı serinin ilk filmini aranızda izlemeyen yoktur sanırım. Neredeyse her yılbaşı düzenli olarak televizyonlarda gösterilen filmlerden bir tanesi olan bu film, ilginçtir ki her sene de çılgınlar gibi izlenmektedir. Filmin konusu, adı üstünde bir çocuğun “evde tek başına” kalmasıdır. Ailesinin, kendi çocuklarını unutarak tatile çıkması ve yılbaşı arifesinde çocuğun evini, hırsızlardan korumaya çalışması ile ilgilidir. Evet, bir aile kendi çocuğunu nasıl unutabiliyor diye fazla kafanızı yormaya gerek yok. Sonuçta, bu bir film ve böyle şeyler hep oluyor. Filmin devam serisinin olduğunu da düşünecek olursanız, Amerika’da demek ki gayet yaygın bir durum.

Seneler boyunca defalarca izlediğiniz halde “Evde Tek Başına” hakkında bilmediğiniz şeylerin olabileceğini hiç düşündünüz mü? İşte, bugün sizlere benim de bu yazıyı düzenlerken öğrendiğim ve film hakkında bilmediğim şeylerden bahsedeceğim. Umarım beni şaşırttığı kadar sizlerde de aynı etkiyi uyandırır.

Buzz’un (Kevin’in Abisi) sevgilisi aslında yönetmenin oğlu!

Buzz’un (Kevin’in Abisi) sevgilisi aslında yönetmenin oğlu!Yönetmen, herhangi bir kız çocuğunun fotoğrafını kullanarak onları utandırmak istemediği için kendi oğluna gerekli makyajı yaptırıp, peruk taktırdıktan sonra onu Buzz’un sevgilisi olan kız haline getirmiştir.

Joe Pesci (Harry), bir aile filminde oynadığını unutarak set içerisinde sürekli İngilizce “f” ile başlayan, bizim bildiğimiz şekilde “lanet olsun” kelimesini sıklıkla kullanmıştır.

Joe Pesci (Harry), bir aile filminde oynadığını unutarak set içerisinde sürekli İngilizce “f” ile başlayan, bizim bildiğimiz şekilde “lanet olsun” kelimesini sıklıkla kullanmıştır.Tabii, yönetmen bu duruma müdahale ederek o kelimenin yerine “fridge (buzdolabı)” kelimesini kullanmasını tavsiye etmiştir.

Filmdeki tepkileri daha korkunç hale getirebilmek için Joe Pesci (Harry), Kevin rolünü oynayan Macaulay Culkin’e sette korku dolu anlar yaşatmıştır.

Filmdeki tepkileri daha korkunç hale getirebilmek için Joe Pesci (Harry), Kevin rolünü oynayan Macaulay Culkin’e sette korku dolu anlar yaşatmıştır.Harry bu işi biraz ciddiye almış olacak ki bir keresinde cidden Kevin’in yaralanmasına sebebiyet vermiştir. İki suçlunun Kevin’i kapıya astıkları kısım için alıştırma yaparken, Harry “bu küçük parmaklarının hepsini tek tek ısıracağım” demiş, bunu gerçekten yaparak Culkin’in parmağını kanatmayı başarmış ve bugün de görülebilen kalıcı bir iz bırakmıştır.

Kevin’in hırsızları korkutmak için açtığı film, Evde Tek Başına için özel olarak çekilmiştir.

Kevin’in hırsızları korkutmak için açtığı film, Evde Tek Başına için özel olarak çekilmiştir.Angels With Filthy Souls filmi gerçek bir film değildir. Yalnızca “Evde Tek Başına” için özel olarak çekilmiş, kısa bir gangster filmidir.

Daniel Stern’in suratında gerçek bir örümcek gezmiştir.

Daniel Stern’in suratında gerçek bir örümcek gezmiştir.Filmde canlandırdığı Marv karakterinin suratında örümcek gezdiği sahneyi sanırım hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Evet, o örümcek gerçekti ancak gerçek olmayan bir şey ise seslendirmesiydi. Stern, çekimler sırasında örümceği korkutmak istemediği için yalnızca sessiz tepkiler vermiştir. Ses efektleri ise filme sonradan eklenmiştir.

Harry rolü Joe Pesci’den önce Robert De Niro ve Jon Lovitz’e teklif edilmiştir.

Harry rolü Joe Pesci’den önce Robert De Niro ve Jon Lovitz’e teklif edilmiştir.Ancak iki başarılı oyuncu da bu rolü istemediklerini belirtmişlerdir.

Macaulay Culkin’in gerçek kardeşi Kieran, filmde yer almıştır.

Macaulay Culkin’in gerçek kardeşi Kieran, filmde yer almıştır.Kieran filmde Kevin’in sürekli yatağını ıslatan küçük kuzeni Fuller olarak yer almıştır. Evde o kadar çocuk olunca tabi aile, iki çocuğu da bir şekilde oynatmayı düşünmüş olsa gerek.

Resimde gördüğünüz “The Talkboy” adlı ses kaydetme cihazı, aslında piyasada yoktu. Yalnızca film için yapıldı ancak birçok insan bu ses kaydediciden edinmek istedi.

Resimde gördüğünüz “The Talkboy” adlı ses kaydetme cihazı, aslında piyasada yoktu. Yalnızca film için yapıldı ancak birçok insan bu ses kaydediciden edinmek istedi.İlerleyen birkaç sene içerisinde ise ses kaydedici mağazalardaki yerini aldı. Hatta o kadar çok tutmuş olsa gerek ki “TalkGirl” adında pembe ve mor renk ağırlıklı, kız çocuklarına hitap eden bir ses kaydedici de piyasaya sürüldü.

Filmde Kevin’in ailesinin yaşıyor olarak gösterildiği ev 2011 senesinde 2.4 milyon dolara satıldı!

Filmde Kevin’in ailesinin yaşıyor olarak gösterildiği ev 2011 senesinde 2.4 milyon dolara satıldı!Evi alan kişi pişman olmuş ki bir sonraki sene 1.585 milyon dolara satmıştır. Ev, bu zamanlarda ise turistlerin görmek istediği ve merak uyandıran mekanlardan bir tanesi olarak hizmet vermektedir.

Marv’ın üzerine bastığı yılbaşı dekorasyonları şekerden yapılmadır

Marv’ın üzerine bastığı yılbaşı dekorasyonları şekerden yapılmadırOyuncu, çekimler sırasında bunlara basabilmek için özel olarak kauçuk levha giymiştir.

Seneler boyu gülerek eğlenmemizi sağlayan hatta çocukluk dönemlerimizde “ben de böyle yapmak istiyorum” dedirten Evde Tek Başına filmi, yıllanmış olmasına rağmen halen daha en güzel aile filmlerinden bir tanesidir. Çocuklarınız alıp evde bir film izleyeceksiniz, ilk seçeneğiniz bile olabilir. Hatta bir çılgınlık yapıp, tüm seriyi izleyerek çocukluğunuza da dönebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.