Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 10 Savaş Helikopteri: Gökyüzünün Haylaz Çocuklarını Tanıyın!

Savaş helikopterleri, ülkelerin askeri güçlerinde önemli yer teşkil etmektedir. Hava operasyonlarında kullanılan helikopterler, üstün hareket kabiliyetindedir.
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Uçakların aksine her yönde hareket edebilen bu araçlar, havada sabit olarak ta durabilmektedir. İzlediğiniz videoda gökyüzünün haylaz çocuğu en iyi 10 savaş helikopterinin etkileyici performanslarına tanık oluyorsunuz.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin hava kuvvetlerinde bulunan helikopterler çok amaçlı kullanılabilmektedir. Bir bölgeye en kısa sürede asker indirmeyi sağlayan helikopterler, aynı zamanda yakın mesafeden en dar bölgelerde bile, operasyonlarını başarı ile gerçekleştirmektedir.

İlginizi Çekebilir: Helikopter Turu için Dünyanın En Güzel 10 Yeri

Üstün silah teknolojileri ve kusursuz manevra kabiliyetinin bir araya toplanmasıyla helikopterler, hava kuvvetlerinin her zaman vazgeçilmezi olmuştur. İzlediğiniz hava araçları gökyüzündeki uçuşları ile kendisine hayran bırakıyor. Çok kısa sürede ve her bölgede iniş ve kalkış gerçekleştirmeleri en ayırt edici özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmakta.

Listedeki göze çarpan helikopterlerden MI 35, rus yapımı ve çok sayıda ülke tarafından kullanılmaktadır. Üstün silah gücü ile öne çıkan bu helikopter orduların hava kuvvetleri tarafından her zaman büyük ilgi görmektedir.

Ordular arasında en çok kullanılan helikopterlerden birisi ise Amerikan yapımı AH-1Z Viper. Yüksek taarruz gücüne sahip olan bu helikopterin üretim maliyeti yaklaşık 31 milyon doları bulmaktadır.

Yine bir rus yapımı olan MI-28 helikopterinde her türlü teçhizat düşünülmüş. Amerikalıların Apache helikopterine rakip olarak geliştirilmiş, taarruz ve hava muharebesi görevlerini başarıyla gerçekleştirebilmektedir. Ancak yapısının biraz büyük olması rakiplerine nazaran daha kısıtlı hareket imkanı sağlamaktadır.

Konu savaş helikopteri olunca akla ilk gelen helikopterlerden birisi ise ABD yapımı AH-64 Apache’dir. Üretilmiş saldırı helikopterleri arasında en önde gelenlerden biri olan Apache, yüksek hız ve manevra kabiliyeti ile yakalanması oldukça zordur. Videoda görüldüğü üzere muazzam ateş gücü ile bu helikopter, savaş alanları için biçilmiş kaftan.

Listenin en iyi helikopteri olarak karşımıza Rus yapımı Kamov Ka-50 çıkıyor. Bu helikopter dünyadaki rakipleri arasında fırlatma koltuğuna sahip ilk helikopteri olarak bilinmektedir. Tek pilotlu olması dezavantajı olan helikopterin ateş gücünü izlerken etkilenmemek mümkün değil.

Ülkelerin ordularına ayırdıkları yüksek bütçeler karşısında, savaş teknolojisinde önü alınamaz bir gelişim gözlenmektedir. Gelinen noktada videodaki dünyanın en iyi savaş helikopterleri türlü savaşlarda ve operasyonlarda yoğunlukla kullanılmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.