Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Yüksek Noktası Everest Dağı’ndan Nefes Kesen Görüntüler

Tüm ihtişamıyla herkesin ilgisini çeken Everest Dağı'na tırmanmayı düşündünüz mü? Birazdan izleyeceğiniz görüntüler sonrasında tırmanma isteğiniz artabilir!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Everest dağı, bilindiği üzere dünyanın en yüksek dağı konumundadır. 8848 metre ile Himalayalar’da bulunan Everest dağı dünyanın en yüksek noktası konumunda olmaktadır. Bu yüksekliğe sahip dağ ile ilgili az bilinen ve okuduğunuzda kanınızın donacağı pek çok gerçek mevcuttur.

Videoda Everest dağında çekilmiş nefes kesen görüntülere tanık olacaksınız. Çin ve Nepal arasında sınır görevi gören bu dağ, her yıl binlerce dağcının akınına uğramaktadır. Görüntülerden de anlayacağınız üzere, Everest dağını dünyanın en çok ilgi çeken yerlerinden birisi olarak tanımlayabiliriz.

Bu dağın, dünyanın en yüksek noktasına sahip olması, dağcıların ilgi odağı olmasını sağlıyor. Dünyanın dört bir yanından dağcılar bu dağın zirvesine ulaşmak için yoğun çaba sarf etmektedir. Everest’in zirvesine ulaşmanın, her dağcının hayali olduğunu ve rüyalarını süslediğini söylersek yanlış konuşmuş olmayız.

Bu dağa tırmanmanın hiç kolay olmadığını belirtmekte yarar var. Öncelikle bu dağa tırmanmak için yeterince zengin olmanız gerekiyor. Everest dağına tırmanmak için dağcılar binlerce doları gözden çıkarmaktadır. Bu masrafların üzerine seyahat beslenme ve barınma gibi ekstra masrafları da eklerseniz ortaya oldukça maliyetli bir tablo çıkıyor.

Everest dağına tırmanmak çok sayıda tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bulunduğu konum itibariyle bu dağın çok sert bir iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sıcaklığın sürekli sıfırın altında olduğu Everest’te, zaman zaman -70 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarının görüldüğü olmuştur.

Saatte 100 km’yi bulan sert rüzgar ve yükseğe çıkıldıkça oksijenin azalması, zirveye ulaşmak isteyen dağcılar için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Yıllar boyu yapılan tırmanışlarda maalesef nice dağcılar burada hayatını kaybetmiştir.

Hatta bu insanların cansız bedenlerinin hala orada durduğu bildirilmektedir. Hava şartlarının ve fiziki koşulların son derece olumsuz olması, hayatını kaybeden insanların bölgeden alınmasını imkansız kılmaktadır. Düşünün ki oksijen miktarı çok düşük olduğu için bölgeye Helikopter bile gönderilemiyor.

Havanın aşırı soğuk olması ise, hayatını kaybeden insan bedenlerinin en az düzeyde deforme olmasını sağlıyor. Günümüzde ise orada bulunan cansız bedenler, tırmanış gerçekleştiren dağcılar için yol gösterici olma özelliği taşımaktadır.

Görüntülerde dağa tırmanış gerçekleştiren dağcıların ne derece zorluklardan geçtiğine tanık olabilirsiniz. Yıllar boyu çok sayıda insanın son nefesini verdiği Everest dağı, içerisinde bulundurduğu tüm olumsuz koşullara rağmen, pek çok dağcının ilgisini en çok çeken yer olmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.