Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Ağır Altın Yüzüğü: “Taiba Yıldızı”

Daha önce 58.68 kg ağırlığında bir yüzük görmüş müydünüz? Gelin sizleri Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren “Taiba Yıldızı” adı verilen yüzükle tanıştıralım.
Dünyanın En Ağır Altın Yüzüğü: “Taiba Yıldızı”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, mücevherlere ve pahalı takılara olan düşkünlüğümüz yadsınamaz bir gerçek olarak uzun zaman önce kabul edilmiştir. Hatta takıları sevmeyen bayanların, kadınlığından şüphe edildiğine şahit olmuşluğum da vardır. Kısacası kadın olmanın gereklerinden biri de mücevherleri ve aksesuarları sevmektir. Peki, kimine göre zenginliğin, kimine göreyse asilliğin bir göstergesi olan pahalı mücevherler sadece kadınlar tarafından mı tercih edilir?

Eskiye nazaran tersi istikamette değişen çağımızda, bu değerli materyaller ve aksesuarlar yalnızca kadınlar tarafından değil; erkekler tarafından da rağbet edilen ürünlerden biri olmuştur. Sonuçta elmas taşlı küpeler, yüzükler, kolyeler, kemerler ve şu anda aklıma gelmeyen daha başka birçok aksesuar, gösterişi seven beylerin en sevdiği eşyaları arasına girmiştir. Yani pahalı takıları tüm dünya olarak seviyor ve bu alanda yapılan yenilikleri dikkatle takip ediyoruz. İşte bu yüzden, birazdan inleyeceğimiz konunun epey dikkatinizi çekeceğinden eminim. Peki, ne mi bu konu? Hemen söylüyorum, dünyanın en ağır altın yüzüğü! Bu yüzüğün hikayesine geçmeden önce, yazımızın yüksek derecede altın zaafı içerdiği konusunda sizi uyarmalıyım…

İşte karşınızda dünyanın en ağır altın yüzüğü:

Taiba Gold&Jewellery İmzası Taşıyan Dünyanın En Ağır Altın Yüzüğü

Taiba Gold&Jewellery İmzası Taşıyan Dünyanın En Ağır Altın YüzüğüÖncelikle bu yüzüğün Najmat Taiba yani “Taiba Yıldızı” olarak adlandırıldığını söyleyelim. Dev yüzüğün fiyatı 3 milyon dolar olarak belirtilmiş. Ancak yüzük fiyatıyla değil de ağırlığıyla “Guinnes Rekorlar Kitabı”na girmeyi başarmış. Najmat Taiba’nın 58.68 kg olması, bu unvanı nasıl elde ettiğini gayet iyi açıklıyor. Diğer taraftan bu yüzüğün satılık olmadığını, Expo Centre Sharjah’da yapılan MidEast Watch&Jewellery Show’da sergilendiğini de belirtelim. Yüzüğün sergilendiği bölümün üzerinde bir de Guinness Dünya Rekorları onaylı sertifika bulunuyor.

Suudi Arabistan merkezli Taiba Gold&Jewellery isimli firma tarafından yapılan bu yüzüğün tamamlanması 45 gün sürmüş ve üretimde 55 işçi çalışmış. Firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Taiba Gold&Jewellery, önümüzdeki 1 sene içerisinde Körfez Ülkeleri’nde 1000 tane showroom açmayı düşünüyormuş. Yani firma, 5.17 kilogram swarovski taşıyla süslediği bu dev yüzüğün ne kadar dikkat çektiğinin epey farkında.

Taiba Gold&Jewellery İmzası Taşıyan Dünyanın En Ağır Altın YüzüğüYüzüğün beyaz, kırmızı ve altın renkli küçültülmüş bir versiyonu da 326 ila 408 dolar arasında değişen bir fiyattan müşterilerin beğenisine sunulmuş. Sonuçta, Najmat Taiba 2000 yılında yapılmış ve yaklaşık 550.000 dolara mal olmuş. Ancak yüzüğün fiyatı şu anda 3 milyon dolar civarına yükselmiş. Yüzüğün üretildiği yıldan beri sayısız ziyaretçinin dikkatini çektiğini de söylemeliyiz.

Küçücük altın bir yüzüğe bile dakikalarca takılıp kalırken, bu dev yüzüğün karşısında nasıl bir tavır sergileyeceğimizi merak ediyorum doğrusu. Hani altına yatırımdan sık sık söz edilir de bu birazcık parmağa yatırım olmuş. Günün birinde bir dev çıkar gelir ve bu yüzüğü takar mı bilemiyorum; ama ben tasarımına gerçekten hayran kaldım. Peki ya siz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.