Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayilik (Franchise) Açarak Para Kazanmak

Bayilik açarak para kazanmak hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte bayilik ya da franchising almak isteyenlerin öğrenmesi gerekenler:
Bayilik (Franchise) Açarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzdeki para kazanma yöntemlerine baktığımızda akla gelen ilk iki şey ya biri için çalışmak ya da kendi işinizi kurmak oluyor. Yani temel olarak herkes bu ikisinden birini uygulayarak para kazanıyor. Kendi işini kurmak denildiği zaman ise akla gelen seçeneklerden bir tanesi de franchise yöntemi olarak da bilinen bayilik seçeneği. Çoğu kişiye göre sil baştan bir iş kurmaktan çok daha kolay olan bayilik alma fikri, sayısız girişimcinin kazanç elde ettiği alanlardan bir tanesi. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler ise bayilik seçeneğini pek çok bakımdan cazip hale getiriyor.

Biliyorsunuz ki insanlar, alanında isim yapmış bir marka ile hiç duyulmamış bir marka arasında seçim yaptıklarında doğal olarak bilinen markayı tercih ediyor. Atıyorum, aynı cadde üzerinde yeni açılmış iki tane çiğ köfte dükkanı var. Bir tanesi ülkemizde isim yapmış her yerde karşımıza çıkan marka iken, bir diğeri ise daha önce hiç duyulmamış bir isim. Hangisini tercih edersiniz? Tabii ki bildiğiniz dükkanı! Aslında belki diğerinin hizmeti çok daha iyidir, ama ön yargı ve bilinenin verdiği güven her zamanki gibi bu alanda da görevini başarıyla yerine getirir. Yani 10 kişiden en az 8 tanesi bilinen isimden hizmet almayı tercih eder. Gıdadan tutun da eğitim sektörüne, giyimden tutun da otomotiv sektörüne kadar hemen her alanda insanların para kazanmasını sağlayan bayilik seçeneği, bu bakımdan diğerlerine göre yarışa 1-0 önde başlıyor.

Girişimcilerin, bayilik açarak para kazanmaya yönelmesinde etkili olan bir diğer faktör ise bu alandaki kolaylıklar. Çünkü bayilik veren çoğu firma, girişimcinin ürün tedarikçisinden lokasyonuna, dekorasyonundan reklamına, eğitiminden her türlü ihtiyacına varana kadar bayisinin yanında oluyor. Sonuçta bayi ne kadar çok kazanırsa, firma da o kadar çok kazanıyor. İşte bu bağlamda da detaylarla uğraşmak istemeyen kişiler, zaten hali hazırda müşteri potansiyeli olan bir firmanın bayiliğini alarak para kazanmayı tercih ediyor. Evet, bu iş pek çok bakımdan girişimcisine para kazandırıyor. Peki, ama bu işin hiç mi dezavantajı yok? Elbette var, her işte olduğu gibi bu işte de belli başlı riskler bulunuyor. Ama bağımsız işletmelere göre risk oranları çok daha düşük diyebilirim. Gelin, bu durumu alt başlıklarımızda inceleyelim.

Bayilik Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Bayilik Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bilinen bir firmanın bayiliğini almak ile kendi bağımsız işletmenizi kurmak arasında bariz farklar vardır. Örneğin; bağımsız bir işletmenin istenen sürede kazanç elde edemeyip batma riski, bayilik yöntemiyle açılmış bir işletmeye göre çok daha yüksektir. Çünkü bayilik aldığınızda başarılı bir işletmeyi devralmış gibi olursunuz. Yani o işletme sizden önce de günde 1000 lira ciro yapıyorsa, yine 1000 lira ciro yapacaktır. Tabii işinizi olması gerektiği gibi yapar, bayiliğini alacağınız firmanın şartlarını detaylı olarak inceler ve iyi bir iş planı hazırlarsanız.

Dikkatinizi Çekebilir:
Meyve Suyu Barı Açarak Para Kazanmak

Öte yandan bazı firmalar, sürekli olarak size destek vereceklerini söyledikleri halde bir süre sonra sizinle ilgilenmeyi bırakırlar. Çoğu işletmeci ve firma arasında bu nedenle sıkıntı yaşandığını ve bazen sırf bu nedenden anlaşmaların feshedildiğini söyleyebilirim. Ayrıca bayilik açmak için ödemeniz gereken ücretler konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bayilik aldığınızda sadece ilk etapta değil, sürekli olarak para ödemeniz gerekiyor. Yani bu yapacağınız anlaşmaya bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle her ay elde ettiğiniz cironun belirli bir yüzdesini firmaya ödemeniz gerekiyor. Bu işin başarı yüzdesi, bağımsız işletmelere göre çok daha yüksek olsa da işe adımınızı atmadan önce detaylı araştırma yapmaz ve piyasa şartlarını iyice öğrenmezseniz, franchise yöntemi ile düşündüğünüz kadar çok para kazanamayabilirsiniz.

Bayilik almadan önce, hangi alanda iş yapmak istediğinize karar vermeli ve sırf çok iyi iş yapıyor diye hiç ilginizin olmadığı bir alana yönelmemelisiniz. Atıyorum, gıda işinden hiç anlamayan birinin bu alanda bayilik alması pek mantıklı olmayacaktır. Sonuçta, franchise denilince akla gelen sayısız firma var ve bunlar içinden sizin için en uygun olanını belirlemek çok da zor olmasa gerek. Ayrıca bayilik açmak için yeterli sermayenizin olması da gerekiyor. Yani kenarda paranızın olması gidip binlerce lira faiz ödeyeceğiniz bir kredi kullanmaktan çok daha iyidir. Ama tabii kazanacağınızı kesinlikle düşünüyorsanız, bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Sonuçta bayilik açarak para kazanan çok sayıda insan var. Şayet siz de dediklerime dikkat eder, araştırmanızı iyi yapar ve doğru kararlar verirseniz; bu işten para kazananlar arasındaki yerinizi almanız işten bile değil!

Kimler Bayilik Açarak Para Kazanabilir?

Kimler Bayilik Açarak Para Kazanabilir?Bayilik açmak kimler için uygundur? Evet, bu sorunun cevabını herkes olarak düşünebilirsiniz; ama durum öyle değil. Yani önüne gelen herkes bu işi yapamıyor. Tabii ki sermaye sahibi olmanız ve bayiliğini alacağınız firma hakkında araştırma yapmanız bu işin gereklilikleri arasında. Ancak sermaye sahibi olan her kişinin bayilik alabileceğini de söyleyemem. Çünkü bazı firmalar bu konuda çok titiz davranıyor. Yani siz bütün şartları sağlasanız bile başvurunuz reddedilebiliyor. Yeri gelmişken, bu süreç hakkında şöyle bilgi vereyim. Bayiliğini almak istediğiniz firmaya başvuru yaptıktan sonra, firma sizinle iletişime geçiyor.
Size finansman kaynağınız, özgeçmişiniz, bilgi birikiminiz, eğitiminiz gibi konular hakkında sorular sorulursa buna şaşırmayın. Zira firma bu işi başarıyla yönetip yönetemeyeceğinizi belirlemek için kendine has yöntemleri kullanabilir.

Ardından bu adımları başarıyla geçerseniz, firma yetkilileri ile mülakat niteliğinde bir toplantı yaparsınız. Eğer firma sizin hakkınızda olumlu bir kanıya varırsa, sözleşme maddeleri hakkında görüşür ve her iki taraf da şartları onaylarsa nihai olarak sözleşmenizi yaparsınız. Gerisini zaten biliyorsunuz. Yani anlayacağınız, bu işin size uygun olduğunu düşünüyorsanız, siz de bayilik açarak para kazanlardan biri olabilirsiniz.

Bayilik Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bayilik Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?Bayilik açarak ne kadar para kazanacağınız da sizin anlaşma yapacağınız firmaya ve çalışma sisteminize bağlı olarak değişecektir. Buna ek olarak, piyasayı iyi araştırmanız ve bu işte ileriyi görebilmeniz kesinlikle belirleyici faktörler arasındadır. Burada demek istediğim; bir bayi herhangi bir şehirde ayda binlerce lira ciro yaparken, başka bir şehirde aynı başarıyı göstermeyebilir. Örneğin; gidip de insanların wafflenin ne demek olduğunu bilmediği bir şehirde bu tarz bir işletme açarsanız, umduğunuz miktarda kazanç elde edememe ihtimaliniz yüksektir.

Uzun lafın kısası; bu işte detaylı araştırma yapmak, bayilik veren firmaların şartlarını titizlikle incelemek, ilerideki kazancınızı direkt olarak etkileyecektir. Eğer hesaplarınıza göre firmanın sizden istediği ücretler, aylık ödemeler yüzünden cebinize pek bir şey kalmayacağını düşünüyorsanız, o zaman farklı para kazanma yöntemlerini düşünebilirsiniz. Sonuçta, alacağınız bayiliğin o bölgede iyi iş yapacağını düşünüyor, firmayla yaptığınız sözleşmenin sizin için uygun olduğunu öngörüyorsanız, siz de bu popüler yöntemden kazançlı çıkanlar arasına katılabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.