Paylaşım

Harika Bir Ebeveyn Olabilmek için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


 

Dünyanın en zor mesleklerinden biri desem? Hatta biraz daha iddialı konuşup dünyanın en zor mesleği desem, cevabınız ne olur acaba? Hadi, bunu bir düşünelim. Hımm, dünyanın en çok kazanan şirketlerinden birini yönetmek olabilir mi? Belki. Peki ya bir ülke yönetmek? Bu daha mantıklı sanki, değil mi? Biliyorum, şu anda aklınıza milyonlarca şey geliyor. Ama halihazırda belki sizin de meşgul olduğunuz işin dünyanın en zor etkinliği olabileceğini düşünmüyorsunuz. Büyük ihtimalle şu an “yok canım, ben altı üstü bankacıyım, avukatım, öğretmenim…” diye düşünüyorsunuz. Eee zaten benim demek istediğim de para kazanmak için yaptığınız iş değil. Burada anlatmak istediğim, gönüllü olarak icra ettiğiniz mesleğiniz. Yani, anne babalık göreviniz!

Evet, ebeveynliğin dünyanın en zor işi olduğunu söylüyorum. Eminim ki burada abarttığımı düşünenler ya da bana hak vermeyenler olacaktır. Ama onlar ya henüz çocuk sahibi olmamış kişilerdir ya da anne babalığın gerçekte ne anlama geldiğini bilmiyorlardır. Yoksa hemen herkesin bu önermeme katılması gerekir. Çünkü annelik ve babalık, bu dünyaya gelen yeni bir hayatın her türlü sorumluğunu üzerine alabilmektir. Onu “hayırlı bir evlat” olarak yetiştirmek için çaba harcamak, her türlü ihtiyacını karşılamak ve başarılı bir birey olabilmesi için bir ömür boyu uğraşmaktır. Onunla eğlenebilmek, ağlayabilmek, her düşüşünde onunla birlikte kanayabilmektir. Kelimelerin anlatamayacağı kadar büyük bir sevgi beslemek, ilk defa gördüğün bir çift gözün karasına büyülenmektir ebeveynlik. Keskin bir çığlıkla başlayan bu yolculuk, insanın hem en zorlu hem de en eğlenceli mücadelesidir bir bakıma. Evet, yolculuk! Tam da üzerine basmak istediğim nokta!

Her şey o güzel şeyin dünyaya gelişiyle başlar… Daha önce hiç görmediğiniz mucizevi bir varlık aylarca beklediğiniz halde, hayatınızın ortasına bir yıldırım gibi düşüverir. Ansızın değişen bir hayat ve ağlayan bir bebek ilk başta hayatınızı alt üst edecektir. Ancak zaman içinde birbirinize alışır ve size her bakımdan muhtaç olan bu varlığa tüm benliğinizle bağlanırsınız. Bundan sonra hayatınızı harika bir anne baba olmak için uğraşmakla geçirirsiniz. Peki, tertemiz küçük birer insan olarak dünyaya gelen çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz? Çocuklarınıza ne kadar iyi annelik babalık yapıyorsunuz? Sonuçta siz de harika bir ebeveyn olmak istiyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atmalısınız. Kim bilir, belki de gözden kaçırdığınız ufak tefek noktalar vardır. Bu noktaların farkına varabilmek için anne babaların en çok yaptığı hatalardan derleyerek hazırladığım bu yazıyı detaylıca incelemelisiniz.

İşte karşınızda harika bir ebeveyn olmak için dikkat edilmesi gereken noktalar:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar