Yatırım yapmaya başla!

Swift Kodu Nedir? Tüm Bankaların Swift Kodları

Swift kodu, uluslararası para transferlerinin yanında haberleşme için kullanılan bir sistemdir. Bu yazıda, sistemin detayları ve bankaların swift kodları yer almaktadır.
Swift Kodu Nedir? Tüm Bankaların Swift Kodları

Uluslararası ticaretin gelişmesi ve para transferlerinin artmasıyla birlikte farklı uygulamalar ve terimler kullanılmaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi de swift kodudur.

Özellikle uluslararası para gönderme ya da alma işlemlerinde kullanılan bu kod, ticarete ciddi anlamda hızlılık katabilecek güce sahiptir. Çünkü kodun ortaya çıkması ve kullanılmasıyla birlikte, sisteme paranın nereye gideceği konusunda daha net bilgiler verilmeye başlanmıştır.

Böylelikle para transferleri hem daha hızlı hem daha güvenli gerçekleşir. Ticaret yapan kişilerin de işlem süreçlerinde sıkıntı yaşanmaz. Ciddi öneme sahip olan swift kodu hakkında detaylı bilgilendirme yapmakta fayda vardır.

Navigasyon

Swift Kodu Nedir?

Swift Kodu Nedir?Swift kodu; bankaya özel olan ve para transferlerinin yanında haberleşmede kullanılan bir koddur. Yani bankaların döviz hesaplarına yapılan transferlerin gerçekleşmesini sağlayan uluslararası kod olarak tanımlanabilir.

Daha basiti, yurt dışından Türkiye’deki herhangi bir bankaya veya Türkiye’den yurt dışındaki herhangi bir bankaya para transferi yapmak için kullanılan koddur. Aynı zamanda bankalar tarafından kendi aralarında haberleşme amacıyla da kullanılabilir.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) Swift’in açılımıdır. 8 ya da 11 haneden ve büyük harflerden oluşmaktadır. İstisnai durumlarda daha fazla hane olabilir.

İlk dört hane bankanın kodunu, sonrasındaki iki hane ülke kodunu (Türkiye için TR), takip eden 2 ya da 3 hane yerel kodu, devamındaki 3 hane ise şube kodunu ifade etmektedir. Merkez şube için genellikle XXX kullanılmaktadır.

Ortaya çıkan kod 11 haneyi oluşturmadığı takdirde en sona X eklenerek tamamlama yapılmaktadır.

BIC Kodu Nedir?

BIC Kodu Nedir?BIC ise Bank Identifier Codes ifadesinin kısaltılmasıdır. Banka tanımlama kodları anlamına gelen ibarenin baş harflerinden oluşan BIC, Swift kodu ile aynı şeyi belirtmektedir. Yani bankadan bankaya farklılık gösteren BIC kodları, bir nevi banka kimliğidir.

Swift Kodu Sistemi Ne Zaman Kurulmuştur? Swift Koduna Örnek

Swift Kodu Sistemi Ne Zaman Kurulmuştur? Swift Koduna ÖrnekSwift kodu sistemi 1973 yılında kurulmuş ve 1977 yılında fiilen çalışmaya başlamıştır. Günümüzde her bankanın kendine ait bir kodu vardır ve işlemlerini bu kodlar üzerinden gerçekleştirir.

Swift kodları oluşturulurken sisteme birçok veri hakkında bilgi verecek şekilde meydana gelir. Yani swift kodu da IBAN gibi her biriminde farklı bilgiler içerir. Örnek olarak Akbank’ın Swift/BIC Kodu olan AKBKTRIS’i inceleyelim.

Buradaki ilk 4 karakter olan AKBK, banka kodunu ifade etmektedir. Sonraki 2 karakter TR, ülke kodunu, en sondaki IS ise genel merkezi temsil etmektedir. Akbank örneğinde olmasa da genel merkez kodunun ardından tercihe bağlı üç haneli şube kodu gelebilmektedir.

Swift Kodu Ne İşe Yarar?

Swift Kodu Ne İşe Yarar?Dünya bankaları arasında yer alabilmek ve dünya standartlarına ayak uydurabilmek için ülkemizde de her bankanın kendine ait swift kodu vardır. Bankalar arasında gerçekleştirilen fon transferlerinin, uluslararası düzeyde yapılmasını sağlar.

Çünkü Swift/BIC kodu, gerçekleştirilecek olan döviz transferinin hangi bankaya gideceğine işaret eder. Diğer bir ifadeyle herhangi bir bankadan başka bir banka hesabına para transferi yapmak isteyen bir müşteri, bankanın swift kodu sayesinde paranın ulaşacağı adresi yasal prosedürlere uygun olarak belirlemiş demektir.

Sonuç olarak; bankalarda kullanılan terimler arasında bulunan swift kodu, her banka için farklıdır ve özellikle para transferlerinde kullanılır. Bu sayede işlemler hem hızlı hem de güvenli olarak gerçekleşir.

Ülkeler arasındaki bankacılık işlemlerinin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Bu yüzden uluslararası bankacılık işlemlerinde swift kodunun kullanılması önemlidir.

Bankaların Swift Kodları

Bankaların Swift KodlarıSwift kodlarının kaç haneden oluştuğunu ve hangi hanelerin neyi ifade ettiğini inceledik. Uluslararası döviz transferi yapmak için kullanılan bu kodlar sayesinde yurt dışı işlemler hızlı ve güvenli olarak yapılabilmektedir. Aşağıda Türkiye’de bulunan bankaların swift kodları yer almaktadır.

Bankaların Swift Kodları

Swift Ücretleri Ne Kadar?

Swift Ücretleri Ne Kadar?Yabancı para transferlerinde alıcı banka yurt dışındaki aracı bir banka ile çalıştığı için bazı maliyetler ortaya çıkmaktadır. Fakat swift işlemlerinde hem gönderici hem de alıcıdan alınan işlem ücretleri bankalara göre değişkenlik göstermektedir.

Ücretler, işlem hacminin büyüklüğü ve işlem sayısına göre de değişiyor.

Ayrıca mobil bankacılık, telefon bankacılığı veya şubeden yapılan işlemlerin ücretlendirmesinde de farklılık olabiliyor. SWIFT işlemlerinde alıcıdan ve göndericiden istenen işlem ücretleri, işlemin bankaya maliyetinden ve bankanın fiyat politikalarından da etkileniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum