Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hepimizi Çılgına Çeviren Lüks Otomobiller Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek

Lüks otomobilleri hepimiz severiz ve bu listede yer alan isimlerden birinin hayalini kurarız. Listemizde bu lüks otomobiller hakkında bilgiler bulacaksınız.
Hepimizi Çılgına Çeviren Lüks Otomobiller Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Lüks arabalar cinsiyet, yaş ve statü fark etmeksizin 7’den 70’e bütün herkesin en büyük tutkularından bir tanesidir. Kullandığımız araçların hatta yolda gördüğümüz otomobillerin fiyat derecesi ne kadar artarsa, bizler de onlara o kadar hayran kalır ve lüks tasarımlarını izlemekten zevk alırız. Bunun en güzel göstergelerinden biri kuşku yok ki filmler. Senaryo ve oyuncu kadrosu ne kadar kötü olursa olsun, fragman ya da filmin tanıtım afişindeki Lamborghini sizi farkına varmadan kendine çekmeyi başarır. Senaryosu göreceli olsa da başarılı oyuncu kadrosuyla Hızlı ve Öfkeli serisi bu duruma güzel bir örnek. Kullanmış oldukları araçlarla çektikleri aksiyon dolu sahneler, seyirciyi öyle etkilemiş olmalı ki 2001 yılından beri hasılat rekorları kırmaya devam ediyor.

Aslına bakarsanız lüks otomobil kavramı gerekliliğin çok daha ötesini, kısaca yaşama biçimini anlatır. Fazlasına ihtiyacınız olmadığı halde, ölmeden önce bir kereliğine bile olsa tecrübe etme isteği bastırılamaz bir arzuya dönüşür. Bu durumun en güzel ispatınıysa, otomobile neden ihtiyaç duyulduğu sorusunda saklı. Eğer amaç sadece ulaşımsa, bunu piyasaya sürülen her otomobil gerçekleştirebiliyor. Burada her şey “lüks” sözcüğünün marifeti. Onun olduğu yerde devreye ısıtmalı direksiyonlardan LCD ekranlı koltuklara, açılır-kapanır tavandan kurşun geçirmez camlara kadar aklınıza gelebilecek hemen her şey olmazsa olmaz oluyor.

Birçoğumuzun hayranı olduğu bu lüks araçların dış görünüşlerini, sahip oldukları performansı, fiyatlarını, hatta sahiplerini dahi ezbere biliyor olsak da özellikleri hakkında çok da detaya sahip değiliz. Çoğu zaman aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi olan bu araçlar, karşımıza çıktıkları her an bizleri kendisine hapsediyor ve bizler de hep bu tarz lüks arabaları alma hayali ile hayatımıza devam ediyoruz. Fakat ne kadar kullanışlı oldukları, ne kadar yakıt harcadıkları, motorunun sesinin yüksek mi yoksa fısıltıdan ibaret mi olduğunu bilmiyoruz. Bu durumdan yola çıkarak sizleri onların gerçek sahnesine doğru görseller eşliğinde keyifli bir yolculuğa çıkarmaya karar verdik. Lüks arabaların gerçek dünyasına hoş geldiniz…

İşte karşınızda lüks otomobiller hakkında bilmedikleriniz, görmedikleriniz, duymadıklarınız:

Ferrari Motorunun Sesi

Ferrari Motorunun SesiFerrari kesinlikle yüksek sınıf kalitesi ve sahip olduğu pahalı fiyat etiketi ile herkes tarafından iyi bilinen bir otomobil markasıdır. İtalyan devi araçlarındaki detaylar ile o kadar ilgilenir ki bunu başka bir firmada görebilmeniz neredeyse imkansızdır. Bu durumun en güzel örneklerinden biri, modellerinin yaydığı sesin aynı düzeyde olabilmesi için motorlarını akort etmesi. Motorlar özel olarak hava girişlerinin üzerindeki 3. ve 6. armonikleri kullanılarak ayarlanmaktadır. Bu işlem çoğu kişi için tamamen gereksiz görünse de firma bu duruma çok önem veriyor.

Bugatti Veyron Tam Bir Benzin Canavarı!

Bugatti Veyron Tam Bir Benzin Canavarı!Bugatti Veyron, “yakıtı su gibi içiyor” cümlesinin vücut bulmuş hali olsa da fazlasıyla üstün bir tarza sahiptir. En yüksek 409 km/h hıza ulaşabilen Bugatti Veyron, 26 galon benzini sadece 12 dakikada tüketiyor. Bu inanılmaz derecedeki yakıt israfı ortalama 4 km başına 1 galonluk benzine tekabül ediyor. Yakıt boşaldığında bile bu araç ile yaklaşık 82 kilometre daha seyahat edebilirsiniz. Bu araba ayrıca 0’dan 100 kilometrelik hıza sadece 3 saniyede çıkabiliyor. Yani bir dahaki sefere birisi yakıt verimliliğinden şikayet ederse, onlara bu arabadan bahsedebilirsiniz. Bu araç onların arabasından en az iki katı hızda olduğundan, duruma çok da şaşırmayacaklardır.

1950 Model Cadillac Eldorado’da Bulunan Mini Bar

1950 Model Cadillac Eldorado’da Bulunan Mini BarLüksler listesinin başında 1950 model Cadillac Eldorado’nun torpido gözündeki mini bar özelliği yer alıyor. Evine giderken içki içmek isteyenler için gerçekten mükemmel bir özellik. Tabi ki de sürücü için değil! Sürücünün yanını kastettiğimizi anlamışsınızdır. Onun sadece yol ile ilgilenmesi gerekir. Sonrasında güzel içkilerin tadını çıkarabilir. Ama bu kuralı hiçe sayanların sayısı oldukça çok oldu ki Cadillac bu özelliği diğer modellerinde kullanmadı. Tabi araca tonlarca para ödeyen kıskanç sürücüler, kendileri partiye katılamadıkları için yanlarındaki yolcuların da arabanın bütün özelliklerinden yararlanmasını istememiş de olabilir.

BMW M5’in Motoru Oldukça Sessiz

BMW M5’in Motoru Oldukça SessizNormalde bazı otomobil tutkunları, kullandıkları araçtan nasıl daha yüksek ses çıkartabilirim düşüncesiyle meşgul olur. Lüks markalarsa bu rahatsız edici isteği umursamayarak, son derece sessiz çalışacak motorlar tasarlıyor. BMW M5 modeli bunlardan biri. Motoru çalışırken o kadar sessiz ki duymanız için araca tamamen yaklaşmanız gerekiyor. Özellikle de aracın içerisindeyseniz bu sesi duymanız neredeyse imkansız. Görünen o ki bazıları motorun sesini duyamayacakları için çılgına dönebilir. Sahte motor sesi çıkartan özel hoparlör fikrinin başka nasıl ortaya çıktığını sanıyordunuz ki?

Roll Royce Arabaların Üç ve Dördüncü Nesil Modelleri Hala Yollarda

Roll Royce Arabaların Üç ve Dördüncü Nesil Modelleri Hala YollardaAmerikan arabaları ile ilgili en büyük şikayetlerden bir tanesi de 160 bin kilometreden sonra kullanılmaz hale gelmesidir. Oldukça büyük sorunlar çıkaracağı için tamir ettirirken ödenen paranın aracın değeri kadar tutmasını da bu kötü özelliğe ekleyebiliriz. Hatta bazı insanlar, daha fazla araba satılması için bu şekilde tasarlandıkları ile ilgili komplo teorileri üretiyor. Fakat böyle olup-olmadığından hiçbir zaman emin olamayacağız. Bu tarz problemleri Rolls Royce’de görmenizse gerçekten çok zor. Rolls Royce’nin ürettiği üçüncü ve dördüncü araba halen kullanılabilir durumda ve yollarda. Bu istatistik, özellikle Rolls Royce’nin araba yapımına 1906 yılında başladığını ve üretime 1971 yılında son verdiğini düşününce çok daha şaşırtıcı bir gerçeği gözler önüne seriyor. Hatta 1971 model arabaların birçoğunun oldukça iyi çalışması bile mucize olarak görülebilir.

Tesla S Modeli Test Sürüşü

Tesla S Modeli Test SürüşüBazı insanlar aksini düşünebilirler ama elektrikli arabalar tuhaf bir geçiş değildir ve Tesla bu durum için gerçekten büyük bir adım atmıştır. Model S, çevreye duyarlılığı ve diğer araçlara göre uygun yakıtı ile tamamıyla lüks bir otomobildir. Aslında bu araca emisyon koymamışlar, yani havalandırmaya gerek kalmadan kapalı bir bina da ya da kapalı bir alanda test sürüşü yapabilme imkanına sahip. Bu araç sayesinde karbon monoksit gazına maruz kalarak kimse vefat etmeyecek gibi görünüyor.

Dubai Havaalanı Terk Edilmiş Spor Arabalar ile Dolu

Dubai Havaalanı Terk Edilmiş Spor Arabalar ile DoluDubai, zengin insanların kullandığı milyonlarca spor arabalar ile dolu ilginç bir yerdir. Ancak bazı insanlar, kendi araçlarının dışında küçük de olsa bir deneyim yaşamak ister. Ne yazık ki onlar için iflasa başvurma diye bir şey yoktur. Bu yüzden de ülkelerini terk ederek kaçmayı tercih ederler. Birçoğuysa uçağı yakalamaya karar verip, spor arabalarını havaalanının otoparkına bırakıp gidiyorlar. Bu nedenle havaalanının otoparkı terk edilmiş arabaların bulunduğu bir müze halini alıyor. Bu durumu düşündüğünüzde kulağa oldukça ilginç geliyor. Paralarını harcayıp araba satın alıyorlar ve sonra da ülkeyi terk ederken bu araçları geride bırakmak zorunda kalıyorlar.

Batman’in Kullandığı Lamborghini!

Batman’in Kullandığı Lamborghini!Christopher Nolan’ın yönettiği filmde Bruce Wayne tarafından kullanılan Lamborghini’yi herkes hatırlar. Christian Bale tarafından canlandırılan Wayne, oldukça çılgın bir Lamborghini Murciélago kullanıyordu. Murciélago aslında “yarasa” anlamına gelen İspanyolca bir kelimedir. Tabi ki düşündüğünüz zaman oldukça bariz bir seçim. Batman’ın alt benliği, onun gizli kimliğini bu araba ile açığa çıkarmak istemiş olabilir. Bu düşünce için Christopher Nolan’ı tebrik etmek gerekir. Filmin üçlemesinden önce Murciélago’yu üreten Lamborghini’yi de tebrik etmeden geçmeyelim.

Dubai Polis Departmanı’nın Hız Canavarı Lüks Araçları

Dubai Polis Departmanı’nın Hız Canavarı Lüks AraçlarıDubai’deki lüks evler ve arabalar ile ilgili daha önce de yazılar yayınlamıştık. Hala yeterince kıskanmadıysanız, Dubai’deki lüks polis arabalarını bir inceleyin derim. Polis kuvvetleri bir Lamborghini, bir Ferrari ve bir de Bentey modeline sahip. Tabi ki Dubai için bu gayet normal diye düşünebilirsiniz. Başka türlü Dubai’deki çılgın araçları nasıl yakalayabilirlerdi ki? Bu arada; paranız olmadığı için bu araçlardan birini daha önce hiç kullanmadıysanız, Dubai’de bir polis üyesi olmayı deneyip, lüks araçlara belki de bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Patlayıcılara Sahip Lamborghini Aventador

Patlayıcılara Sahip Lamborghini AventadorLamborghini Aventador’un içerisinde patlayıcılar bulunuyor. Evet, doğru duydunuz; patlayıcılar! Bir intihar arabası olması mı amaçlanmıştır diye merak etmiş olabilirsiniz. Ulaştığı hızdan dolayı kısmen doğru olabilir, fakat aslında kapıların her koşulda çalışabilmesi için patlayıcılar yerleştirilmiş. Eğer araba ters dönerse ki bu da hız canavarı otomobil ile gerçekleşmesi muhtemel bir durumdur, o zaman kaderin insafına sığınıp içeride sıkışıp kalmanızı önlemek amacıyla kapıların sadece yukarı doğru değil yana doğru da açılmasını sağlamak için yerleştirilmiştir. Bu durumda patlayıcılar ile donatılmış kapı infilak edecek ve sizin oradan kaçmanızı sağlayacaktır.

En Yüksek Hıza Ulaşan Mercedes!

En Yüksek Hıza Ulaşan Mercedes!1938 yılından bu güne kadar Alman otobanındaki en yüksek hıza Rudolf Caracciola tarafından kullanılan Mercedes-Benz W125 modeli ulaştı. Hem de saatte 431 km’lik inanılmaz bir rekora imza atarak. Belki de size o kadar etkileyici gelmemiş olabilir; ancak hızın ait olduğu yıl bu durumu oldukça ilgi çekici kılıyor. Bugün ki teknolojik gelişmeler ile yapılan araçlarla bile 90 yıldır geçilmesi zor bir rekor olarak skor tabelasındaki yerini hala koruyor.

Ferrari FXX’in 2 Milyon Euro’luk Sırrı

Ferrari FXX’in 2 Milyon Euro’luk SırrıOtomobil tarihindeki en ilginç hikayelerden biri de kuşku yok ki Ferrari’ye aittir. 2 milyon Euro değerindeki Ferrari FXX’in sır tutma hikayesi bu. Başlangıçta Ferrari bu arabadan sadece 30 adet üretmiş. Sahibi bu arabayı kullanmak istediğinde firmaya haber veriyor. Evet, yanlış duymadınız direksiyon başında olduğunuzda firmanın da haberi olması gerekiyor. Çünkü firma, araba için özel geliştirilen teknolojinin rakip markalara yayılmasını bu şekilde engelleyeceğine inanıyor. Kapısı açık garajınızda ya da evinizin önünde bu aracı sergileyemeyecek olmanız da cabası. Her şeye rağmen Ferrari FXX arabalardaki lüksün son noktasıdır. Bu araç o kadar pahalı ki en zengin insanlar bile bu otomobili alabilmek için en azından iki kere düşünüyor. Bu arada 2 milyon Euro’yu aracın sırrını ifşa ettiğiniz anda tazminat olarak ödeyeceğinizi de bilmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.