Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Hızlı 10 Hayvanı ve Takip Edilmesi Zor Hareketleri

YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayvanlar doğanın olmazsa olmaz canlıları arasındadır. Dünyanın her yerinde bin bir çeşit hayvan türü, doğadaki yaşam mücadelesini sürdürmektedir. Pek çok hayvan hayatta kalabilmek için hızlı hareket etmek zorundadır. Daha önce hayvanlar hakkında ilginç ve şaşırtıcı 100 gerçek bilgiyi sizlerle paylaşmıştık. Hazırladığımız videoda takip edilemeyen son sürat hareket eden dünyanın en hızlı 10 hayvanını görünce şaşkınlık içinde kalacaksınız.

Hayvanlardan bazıları hızlı hareket kabiliyeti sayesinde av olmaktan kurtulurken bazıları ise avını yakalayabilmektedir. Videoda görüldüğü üzere tavşan o kadar hızlı hareket ediyor ki kamera yakalamakta zorlanıyor.

Ormanların kralı olarak bilinen aslanın, avını yakalamak için hızla hareket ettiği gözler önüne koyuluyor. Güçlü yapısıyla çok hızlı hareket edebilen aslan, hayvanlar aleminin en ürkütücü canlılarından biri olarak bilinmekte.

Kafasını kuma gömmesiyle bilinen deve kuşu, atletik yapısıyla hızlı hareket edebilen hayvanlar arasında yer alıyor. Bacaklarının çok ince ve uzun oluşu sayesinde adımlarını büyük atan deve kuşu, dünyanın en hızlı hayvanları arasında kendisine yer buluyor.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Pahalı 10 Egzotik Hayvanı

Karada hareket eden hayvanlar kadar suyun altında da çok hızlı hareket edebilen canlılar mevcut. Kılıç balığı bunlardan birisi olarak karşımıza geliyor. Kılıcı andıran ağız yapısı ile kılıç balığı ismini alan bu deniz canlısı saatte 109 km/s hızla hareket edebiliyor. Yüksek hareket kabiliyeti sayesinde deniz altındaki diğer canlılar ile beslenerek hayatını sürdürüyor.

Dünyanın en hızlı hayvanı dendiğinde herkesin aklına ilk olarak çita gelmektedir. Atletik yapısı ve 15 metreyi mesafeyi bulan uzun adımları sayesinde çita, hayvanlar aleminin en hızlıları arasında yer alıyor. Saatte 120 km/s hıza çıkabilen çita, koşma esnasında vücudunun çabuk ısınması sebebiyle bu koşusunu en fazla 1 dakika sürdürebiliyor. Dünyanın en hızlı arabalarına kafa tutarcasına hareket edebilen çita 100 km/s hıza sadece 3.1 saniyede çıkabiliyor.

En hızlı hayvanlar listemizin zirvesinde gökyüzü aleminden bir kuş bulunuyor. Doğangiller familyasından bayağı doğan olarak bilinen bu kuş, yer yüzünün en hızlı canlısı olarak bilinmekte. Keskin bakışları ile dikkat çeken bayağı doğan, saatte 389 km. gibi rekor bir hızla uçabiliyor. Bu inanılmaz hız sayesinde başka uçan canlıları da kolaylıkla avlayabiliyor.

Besin zincirinin temel öğelerinden olan hayvanlar, doğal döngünün olmazsa olmazlarındandır. Zaman içinde doğal seleksiyonun etkisiyle daha çok gelişen hayvanlar, tüm kabiliyetlerini olduğu gibi hızlarını da arttırabilmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.