Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dinamit ile Bina Yıkımı: Dev Yapıların Saniyeler İçinde Yok Oluşu

Devasa büyüklükteki binaların, altında patlatılan dinamitler ile nasıl yıkıldığına bu videoda şahit olabileceksiniz.
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnşaat sektörü dünyada en yaygın sektörler arasında gelmektedir. İnsanların barınma ihtiyacına yönelik olarak sürekli yeni inşaatlar yapılmaktadır. Yapılan binalar zaman içerisinde yıpranmakta ve eskimektedir. Eskiyen binaların bir süre sonra yıkılması ihtiyacı doğmaktadır. Binaların yıkılması için de ayrı bir çaba gerekmektedir. Son zamanlarda binaların yıkımı konusunda yeni yöntemler geliştirilmiştir.

Gelişen inşaat teknolojileri ile birlikte dünyanın her yerinde çok yüksek katlı binalara rastlamak mümkündür. Çeşitli sebepler ile bu binaların zaman içerisi yıkılması ihtiyacı doğabiliyor. Videoda görünen yüksek katlı binaların geleneksel yöntemlerle yıkılması oldukça masraflı ve uzun sürecek bir iştir. Ancak son dönemlerde farklı yöntemlerin kullanıldığına sıkça şahit olmuşuzdur. Binaların kolonlarına yerleştirilen, yüksek patlayıcı güce sahip dinamitlerin patlatılması ile çok kısa sürede bu binalar yerle bir edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Pahalı 11 Yapısı

Binaların yıkılması sırasında ortaya oldukça fazla toz bulutunun çıktığı görülüyor. Bu işlemin yapılabilmesi için matematiksel hesaplamaların hatasız olarak yapılması olmazsa olmazdır. Yanlış bir hesaplama durumunda istenmeyen durumlarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Yıkım esnasında doğru hesaplamalar ile birlikte çevrede güvenlik önlemlerinin de eksiksiz olarak yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Yıkımda yaşanacak bir kaza ve yetersiz güvenlik önlemleri, üzücü sonuçların doğmasına neden olabilir.

Videoda görüldüğü üzere bu yıkım tekniği ile sadece dev binalar değil, köprülerin de yerle bir edildiğine tanık oluyoruz. Koskoca köprünün saniyeler içerisinde toz yığını haline dönüştüğünü görünce, kullanılan patlayıcıların ne kadar güçlü olduğu konusunda fikir sahibi olmak mümkün görünüyor.

Videonun sonlarına doğru dinamit patlatılarak yıkılan binalarda, yaşanan tehlikeleri de görebilirsiniz. Yapılan yanlışlar sonucu binaların olduğu yere yıkılmak yerine yana yattığına ve çevresindeki yapıları tehdit ettiğine tanık olabilirsiniz.

İnşaat teknolojisindeki gelişim bina yapımında olduğu kadar, binaların yıkımında da kendisini son yıllarda fazlasıyla göstermiştir. Hem zaman hem maliyet anlamında büyük avantaj sağlayan bu yıkım şekli ilerleyen yıllarda daha sık kullanılacak gibi duruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın