Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İşlemleri Risk İçerir mi?

Her yatırım işlemlerinde olduğu gibi borsada da riskler vardır. Bu yazıda borsa işlemlerinin içerdiği riskler konusunda detaylı bilgilere yer verdik:
Borsa İşlemleri Risk İçerir mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Evini geçindirebilen başarılı yatırımcıların aksine, birikimlerini kaybeden kişilerin olması, borsa işlemlerinin riskli olduğunu düşündürür. Çünkü bardağın dolu tarafını görmektense çoğu zaman, boş kısmına odaklanırız. Olumsuz, ümitsiz ve karamsar olmak, her zaman daha çok işimize gelir. Piyasada başarı elde edenleri unutarak birikimlerini kaybedenlere yoğunlaşırız. Bu yüzden de ön yargılı yaklaşarak borsanın riskli olduğunu düşünürüz. Elbette ki borsada, kaybetme riski her zaman vardır. Fakat bu risk, iyi bir bilgi birikimi ve deneyimi ile önlenebilmektedir. Bu sayede, hedeflenen maksimum getirilere imza atılabilmektedir.

Borsa, birikimlerini değerlendirmek isteyen herkes için kazanç kapısı ve fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip değerlendirmemek, tamamen yatırımcıların yapmış olduğu işlemlere bağlıdır. Kişi doğru yolları izler ve kontrolü ele almayı başarırsa, borsadan beklentilerini fazlasıyla karşılar. Bunun için de iyi bir borsa bilgisine ihtiyaç vardır. Bu konuda aracı kurumların kendilerine borç bilerek ve müşteri çekmek amacıyla sunmuş olduğu eğitim fırsatları, son derece faydalıdır. Alanında uzman kişilerin bilgilerinden ve deneyimlerinden faydalanarak kısa sürede piyasanın mantığını çözebilir, riskler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle ilerleyen zamanda karşınıza çıkması muhtemel olan tehlikeleri önleyebilirsiniz.

Şimdi, borsa yatırımları neden risk içerir, bunları önlemek mümkün mü ve tehlikeler para kaybetmeden nasıl engellenir gibi soruların cevapları üzerinde duralım:

Borsa Yatırımları Neden Risk İçerir?

Borsa Yatırımları Neden Risk İçerir?Yatırım işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmemesi, borsadaki risklerin yükselmesine neden olur. Bu nedenle işlemlerinizi doğru zamanda doğru fiyat seviyelerinden yaparak kazanç elde etmek istiyorsanız, bilmeniz gereken konular vardır. Ülkemiz borsası, diğer borsalara nazaran daha düşük işlem hacmine sahiptir. Bu da piyasada spekülasyon ve manipülasyon yapılmasına neden olur. Bu yüzden kesin kar elde edilecek gözüyle bakılan pozisyondan bile zarar edilebilir. (Borsada zarardan kurtulma yollarını öğrenmek için tıklayın.) Bu nedenle, borsa araçlarının değerinin değişmesine neden olan etkileri öğrenmelisiniz. Etkenlerin yorumunu yaparak risk faktörlerinin üstesinden gelebilirsiniz.

Birden fazla faktör, borsanın ve yatırım araçlarının değerinin değişmesini sağlar. Bu nedenle doğru fiyat seviyelerinden alım yapabilmek için dalgalanmaların yönü hakkında doğru tahmin yapılmış olması gerekir. Bu sayede beklentiyi karşılayacak fiyat seviyelerinden ve zaman aralıklarından yapılan işlemler, kontrollü bir şekilde yürütülebilir. Gerekli etkilerin çözülmesiyle risk faktörleri minimum seviyelere indirilerek, hedeflenen maksimum getirilere ulaşılabilir. Bunun için mutlaka temelden başlayarak borsa hakkındaki bilgilerinizi ileri seviyelere çıkartmalı, deneyim kazanarak düştüğünüz hataları tekrarlamamalısınız. Böylece riskleri yönetebilir hale gelebilirsiniz.

Borsa yatırımlarının risk içermesinin sebebi, piyasanın anlık olarak iç ve dış dinamikler sonucunda değişmesidir. Bu dinamikler nedeni ile yatırım araçlarının fiyat seyri, ters eğilime geçebilmektedir. Borsayı sürekli olarak takip ederseniz, fiyat seviyelerinde yaşanan gerileme veya yükselmeleri anlayabilirsiniz. Pozisyonunuzun durumuna göre işlemlerinizi sonlandırabilir veya ek alımlarda bulunabilirsiniz. Buna bağlı olarak beklentilerinizi karşılayarak, zararın neresinden dönülürse kardır gözüyle bakabilirsiniz. Bunun için deneme hesaplarında bol bol alıştırma yapmalısınız. Piyasadaki riskleri öğrenmeli ve tehlikelerin nasıl kontrol edildiğini anlamalısınız.

Forexte Neden Borsaya Göre Daha Kolay ve Kısa Sürede Para Kazanılır? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Risklerini Önlemek Mümkün mü?

Borsa Risklerini Önlemek Mümkün mü?Piyasada nasıl ki kayıpla karşılaşanlar varsa kazanç elde edenler de vardır. Bu, tamamen yatırımcının izlediği yola bağlıdır. Eğer ki kişi, yatırımlarını bilinçli şekillerde yapıyor ve beklentisine uygun hareket ediyorsa başarı sağlamaması mümkün değildir. Önemli olan, bilinmesi ve öğrenilmesi gereken konuların anlaşılmasıdır. Böylelikle borsa risklerinin hepsini önleyebilir, birikimlerinizi kolaylıkla değerlendirmenin yollarını bulabilirsiniz. Oluşturduğunuz karlı stratejiler sonucunda başarılı yatırımcılar gibi hedeflerinize ulaşacak getiriler elde edebilirsiniz.

Borsa risklerini önlemek ve zarardan korunmak için muhakkak ki gerçek hesaba geçmeden önce, belirli bir süre alıştırma yapmalısınız. Borsada gerçek hesap nedir, nasıl açılır hakkında bilgileri öğrenmek için bu yazıya göz atmanızı öneririm. Bu bilgilerin öncesinde temel konuları öğrenmelisiniz. Birkaç tane örnek vermek gerekirse; borsa emirleri nasıl verilir, alım–satım nasıl yapılır, hangi yatırım araçları hangi zamanda kazandırır ve fiyat seviyeleri neden dalgalı yapıdadır gibi, öğrenmeniz gereken en temel konuların cevapları hakkında araştırma yapmalısınız. Bunları öğrendiğinizde, borsa yatırımı kafanızda şekillenecektir. Tam anlamıyla oturması için de deneyim kazanmanız şarttır. Böylece öğrenilen bilgilerin pratiğinin kazanılmasıyla yatırımlar, daha karlı şekillerde yapılır. Hatalardan kaçınarak birikimlerinizi değerlendirilebilirsiniz.

Riskleri borsada önlemenin en iyi yolu, kar ve zarar hesabı yapabilmektir. Bu hesabı yapabilmeniz için beklentilerinizi belirlemeniz gerekiyor. Öncelikle kazanç sağlamak için paranızın ne kadarını riske atacağınıza doğru karar vermelisiniz. Bu kararı alırken de gerçekçi olmalısınız. Yatırım araçlarının fiyat seviyelerinin ne kadar geri çekileceğini veya yükseleceğini piyasa takipleri ve analizleri sonucunda doğru olarak yorumlayabilmelisiniz. Buna bağlı olarak, kendinize kar hedefi belirlemelisiniz. Aksi durumlarda yüksek miktarlarda kayıp vermemek için aynı zamanda zarar noktanızı da belirlemiş olmalısınız. Böylelikle tersi durumlarda zararın neresinden dönülürse kardır derken, yakaladığınız başarılarla da beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Para Kazanmak için Çözüm Borsa mı Sorusunun Cevabına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Borsada Kaybetmemek için Riskleri Nasıl Sınırlandırırım?

Borsada Kaybetmemek için Riskleri Nasıl Sınırlandırırım?Para kaybetmeden borsada kazanç sağlamanız zordur. Çünkü borsa tecrübesi kazanmadan ve hata yapmadan yatırımlarınızı yönlendiremezsiniz. Ancak size düşen, kayıplarınızı sınırlandırmanın yolunu bulmaktır. Böylece neden zarar ettiğinizin mantığını çözebilirsiniz. Buna göre zarar etmemek için hangi yollardan kaçınmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Zaman içinde kendi yöntemlerinizi ve stratejilerinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede paranızı kontrollü bir şekilde yönetmeyi öğrenebilir, profesyonel yatırımcıların seviyesine geldiğinizde kayıpla karşılaşmadan paranızı değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak, kayıpla karşılaşmak istemiyorsanız borsa işlemlerini oyun olarak görmemeli ve piyasada kontrollü olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde, birikimlerinizi doğru şekillerde yönetemez, kar yerine zararla karşılaşırsınız. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka aracı kurumların eğitim fırsatlarını değerlendirmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz. Borsa hakkında A’dan Z’ye tüm püf noktaları öğrenmelisiniz. Deneme hesaplarında bol bol alıştırma yaparak tecrübelerinizi artırmalısınız. Böylelikle hakimiyeti ele alarak, riskleri kontrol edebilirsiniz. Hedeflediğiniz getirileri elde ederek birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar