Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Para biriktirerek ev almak giderek daha zorlaştığından, bankaların sunduğu konut kredilerine başvurular artıyor. Konuyla ilgili detaylar şöyle;
Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüz ev fiyatlarına baktığımızda, asgari ücretli bir vatandaşın para biriktirerek ev sahibi olması imkânsızdır. Yani bunu söylemek çok üzücü fakat durum böyledir. Asgari ücretle çalışanları geçtim asgari ücretin üzerinde çalışan kişiler bile ev sahibi olmakta zorlanmaktadır. Kiralarda oturmak yerine ev sahibi olmayı tercih eden kişilere çözümler üretilmiştir. Bu çözümlerin içerisinde de en çok tutulanı bankaların sunduğu konut kredisi seçeneğidir. Ev sahibi olmak için şuanda en yoğun tercih banka kredileridir.

Bankaların müşterilerinin ihtiyaçlarını dikkate alması sonucunda konut üzerine de el atmışlar ve konut kredilerini çıkarmışlar. Son zamanlarda öz

Para biriktirerek ev almak giderek daha zorlaştığından, bankaların sunduğu konut kredilerine başvurular artıyor. Konuyla ilgili detaylar şöyle;

ellikle konutlarda yükselen fiyatlar, gecekondulaşmanın yavaş yavaş kalkması ve daha iyi evlerin, apartmanların, rezidansların yapılması konut fiyatlarının da artışına neden olmuştur. Bu durum ise ev sahibi olmak isteyenleri zorlamaktadır. Durum böyle olunca insanların bankalara olan umutları artmış ve konut üzerine verdikleri kredi seçeneklerini değerlendirmeye başlamıştır.

İlginizi Çekebilir:
Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Özellikle 2007 yılında mortgage uygulamasının yasallaşmasıyla birlikte, ev kredileri üzerinde daha farklı seçenekler doğmuş ve vatandaşlar için avantajlı durumlar ortaya çıkmıştır. Bu sayede daha düşük aylık ödeme tutarlarıyla birlikte, kira öder gibi ev sahibi olmanın önü açılmıştır. Bununla birlikte bankaların yanında farklı finansal kuruluşlar da ev konularında çeşitli seçeneklerle ortaya çıkmıştır. Fakat genelde insanlar için en güvenilir olarak bankalar görülmüş ve kredi kullanımı konusunda bankalara başvurulmuştur.

Bu durumda her bankanın hizmetinde bulunan konut kredisi nedir, ne değildir hep birlikte inceleyelim.

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?Bankaların, müşterilerine ev alabilecek şartlarda hizmet sunmalarını istemesi üzerine ortaya konut kredileri çıkar. Ev satın almak ve bunun için konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, bankaların ayrıntılı incelemelerine girer. Aynı zamanda da satın alınacak evin, krediye uygun olması gereklidir. Çünkü bankalar verecekleri para karşılığında, borcun süresi bitene kadar evi ipotek olarak tutarlar. Borcun ödenmemesi durumunda da bankalar verdiği hizmetin karşılığını bu ev ile kapatırlar. Bankalarında büyük paraları müşterilerine güvenerek vermesi, böylelikle daha kolay olmaktadır. İnsanlarda bu sayede ev almada zorlanmıyor ve ödemeleri bittikten sonra evin tam olarak sahibi oluyor.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?Şimdi konut kredilerinin bazı özellikleri vardır. Bunları bilmeden işlemlere başlamak sizi yanlış yönlendirebilir. Öncelikle konut kredisi kişilere evin ipotek olması şartıyla verilir. Yani aldığınız ev bankanın size kredi vermesiyle ipotek edilir ve daha sonra kullanımı bu şekilde gerçekleştirilir. Durum böyle olunca da kefil istenmez. Çünkü burada bankaların müşteri üzerinde ki kefili satın alınacak olan evdir. Bunun yanında banka kredi verdiği kişilerin geçmiş durumlarını da inceler. Yani burada da kredi skoru devreye girer. Bankalarda bulunan kredi notunuzun yüksek olması ve geçmişte bankalarla sıkıntılarınızın bulunmaması önemlidir. Banka kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekiyor konusunda detaylı bilgi almak için burayı tıklayın!

İlginizi Çekebilir:
Konut Kredisinin (Mortgage) Avantajları Nelerdir?

Diğer aklınızda bulunması gereken durum ise konut kredilerinde; ev tutarının tamamı verilmez. Bulduğunuz ev krediye uygunsa genel olarak %20’si sizin tarafınızdan peşin olarak verilir. Geri kalan %80’ini banka kredi olarak verir. Bu kredi tutarını belirlerken de uygulanan faizler bankalarda iki türlüdür. Değişken konut faizleri ve sabit faizleri şeklindedir. Ülkemizde ise genelde sabit faizli konut kredileri verilir. Yani eviniz için alacağınız kredinin geri ödemesi, vade sonuna kadar her ay aynı tutardadır.

Bir ev almaya karar vermişseniz ve konut kredisi kullanacaksanız eğer öncelikle araştırma yapmanız gereklidir. Alacağınız konutu bularak peşinatını ayarlamanız gereklidir. Daha sonra evin kredisi için hangi bankayı kullanacaksanız, oraya gerekli evraklarınızla başvurmalı ve işlemleri başlatmalısınız. Kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Banka seçiminizi yaparken, faiz oranı, komisyon ve çeşitli masrafları dikkate almalısınız. Evrak olarak ise konut kredilerinde genelde nüfus cüzdanı, sigorta dökümü, gelir belgesi ve alınacak evin tapusu istenmektedir. Bu belgeler doğrultusunda banka kredi araştırmasını yapar, eve ekspertiz gider durum incelemesi yapar ve müşterisine kredi verip vermeyeceğine karar verir.

Böylelikle kredi çıktığında da ev alım satım işlemleri gerçekleşir. Banka tarafından ev üzerine vade süresi boyunca ipotek işlemi uygulanır. İpotek ise bankanın müşterisi tarafından herhangi bir ödeme zorluğuyla karşılaşması sonucu kullanacağı garantidir. Bu nedenden konut kredisi kullanırken ve sonrasında dikkat etmeniz gereken durumlar vardır.

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?Artık bildiğiniz gibi konut kredisi alınan evin ipoteğiyle mümkündür. İpotek konusu oldukça önemlidir. Kredinizin geri ödemesi konusunda yaşadığınız sıkıntılar sonucunda, bankanın eve sahip olması mümkündür. Bu yüzden geri ödemelerinizi bunları dikkate alarak planlamanız önemlidir. Konut kredilerinin vadeleri genelde 5 ile 10 yıl arasındadır. Uzun dönemler olduğu için herkesin ödeyebileceği seçenekler mevcuttur. Sizde aylık gelir gider planlamanızı yaparak ev krediniz için ayırabileceğiniz taksiti hesaplamalı ve işlemlerinizi buna göre oluşturmalısınız.

Kredinizi kullanmadan önce ise bankaların araştırmalarını yapmak ve karşılaştırmak da önemlidir. Faiz oranı, komisyon, masraf bakımından araştırmalısınız. Aynı zamanda bankalarda bulunan kredi notunuzu öğrenmeden de başvuru yapmamanız çok önemlidir. Çünkü kredi notunuz düşük olursa krediniz onaylanmaz ve ev alamazsınız. Bu yüzden önce notunuzu kontrol etmeli ve düşükse yükselmesi için seçenekleri değerlendirmelisiniz. Böylelikle başvurduğunuz kredinin sonucunun olumlu olma ihtimali daha yüksektir.

Sonuç olarak; bankalardan konut kredisi kullanmanız için bazı gereklilikleri gerçekleştirmeli ve işlemlerinizi ona göre yapmalısınız. Bunlar ise elinizde peşinat bulunması, alacağınız evin olması ve evin krediye uygun olması önemlidir. Bunların dışında kredi kullanırken gerekli olan evraklar da gereklidir. Bankalar bunlar sonucunda değerlendirme yaparak, uygun gördüğü takdirde size krediyi kullandırır ve planlanan şekilde geri ödersiniz. Krediniz süresince evin üzerine banka tarafından ipotek koyulur ve kredi süresince kaldırılmaz. Kredi ödemesi bittiğinde ise ipotek kaldırılarak evin üzerinde herhangi bir rehin bulunmaz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.