Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IBAN Nedir, Nasıl Okunur, Ne Zaman Kullanılır?

Açılımı International Bank Account Number olan IBAN, para transferlerinin olmazsa olmazlarındandır. İşte IBAN hakkında bilinmesi gerekenler;
IBAN Nedir, Nasıl Okunur, Ne Zaman Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalarda kullanılan birçok terim vardır. Bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmek, işlemleri gerçekleştirirken size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunlardan bir tanesi de birçok işlemde kullanılan IBAN numarasıdır. Tüm dünyada kullanılan IBAN sistemi, çeşitli hizmetlerin daha kolay yapılmasını sağlamıştır. Ticaretin daha hızlı yapılmasını sağlayan faktörlerden biri olarak söylenebilir. Çünkü ticaretin gelişmesinde büyük katkısı olan teknolojik gelişmeler, bankalar tarafından da oluşturulmuştur. Ticarette ciddi önemi olan paraların transferleri, IBAN sayesinde daha hızlı olmaya başlamıştır. Böylelikle ticaretin hız kazanması sağlanmıştır.

Sadece ticaret üzerinde değil, bireysel para gönderimleri de IBAN sayesinde daha hızlı yapılır hale getirilmiş ve iki taraflı olarak yarar sağlanmıştır. Özellikle yurt dışı para transferleri daha hızlı yapılmaya başlanmıştır. Avrupa Birliği tarafından kabul edilmiş ortak bir sistem olan IBAN uygulaması, ülkemizde de kullanılmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği dışında bu sistemi kullanan başka ülkeler de mevcuttur. 2010 yılından sonra zorunlu olarak kullanılmaya başlanan IBAN numarasının geçişi oldukça başarılı olmuştur. Her bankanın bu konudaki çalışmaları başarıyla sonuçlanmış ve her hesaba ait bir IBAN oluşturulmuştur.

İşlemlerde kolaylık sağlayan IBAN nedir, nasıl okunur ve nerelerde kullanılır gelin hep birlikte inceleyelim:

IBAN Nedir?

IBAN Nedir?“International Bank Account Number” kısaltmasından oluşan İngilizce sözcüklerin Türkçe karşılığı “Uluslararası Banka Hesap Numarası”dır. Her ülkenin kendi standartlarına uygun olarak geliştirdiği bu numara, birçok sorunun çözülmesini sağlamıştır. Özellikle para gönderimlerinde yaşanan hatalı işlemlerin önüne geçmekte büyük oranda başarılı olmuştur. Yaşanan hatalı gönderimlerden kaynaklanan zaman ve maliyetten ciddi bir tasarruf sağlanır. Bu yüzden IBAN kullanımı önemlidir. Bankalarda yapacağınız para transferleri işleminizde IBAN kullanmaya özen göstermenizde fayda vardır.

IBAN Nasıl Okunur?

IBAN Nasıl Okunur?Her ülkenin IBAN numarası üzerinde belirlediği farklı standartları vardır. Bu uygulamanın kullanılması için numaranın en fazla 34 karakterle oluşması gerekir. Aynı zamanda numaranın en başında ülkelerin harf olarak kodu yer alır. Bizim ülkemizde de oluşturulan IBAN’ların başında TR yer alır ve 26 karakterden oluşturulmuştur. Her hesabın bir tane IBAN numarası vardır. Buradan anlayacağımız IBAN, hesapların TC kimlik numarasına benzer özellikler taşır. IBAN numarası belli bölümlere ayrılmıştır. Her bölümü bize farklı bir bilgi verir. Bu durumda ülkemizde bulunan IBAN bize ne anlatıyor bakalım.

Öncelikle IBAN’ın başında TR olması gerektiğinden ve bizim ülkemize ait kod olduğundan bahsetmiştik. Yani ilk 2 hane, ülke kodunu barındırır. Ülke kodundan sonra bulunan 2 hane ise kontrol basamaklarıdır. Ülkemizde bulunan bankaların her birinin bir kodu vardır. Bu kodlar IBAN numaralarında da yer alır. 2 hane kontrol basamağından sonra 5 hane banka kodu yer alır. Bundan sonra gelen 1 hane ise rezerv alanını ifade eder. Daha sonra bankalarda bulunan hesap numaraları için 16 hanelik yer ayrılmıştır. IBAN numarasının okunuşu ve yazılışı ise baştan 4’er hane olarak yapılır.

Ülkemize ait IBAN örneği; TR12 0123 4567 8910 1234 5678 90

IBAN Ne Zaman Kullanılır?

IBAN Ne Zaman Kullanılır?Para transferlerinde kullanılan bu numara, yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin işlemlerin daha hızlı ve güvenli yapılmasını sağlar. Özellikle EFT işleminde IBAN kullanılması en doğrusudur. Çünkü banka kodu, şube kodu, hesap numarası gibi bilgileri ayrı ayrı toparlayacağınıza, IBAN bilgisinde hepsini bulabilirsiniz. Böylelikle yanlış gönderme ihtimaliniz düşer. IBAN bilgisi ile işleminizi gerçekleştirirken yapmanız gereken sadece hesabın doğru kişiye ait olup olmadığının kontrolüdür. Eğer paranızı şubeden gönderecekseniz, zaten bunu banka görevlisi sizin için yapacaktır. Eğer internet bankacılığı ya da ATM’leri kullanıyorsanız, IBAN numarasını girdiğinizde sizin karşınıza da bir kontrol ekranı gelecektir. Böylelikle doğru kişiye ait olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bunun kontrolü ise yapısında bulunan algoritma sayesindedir.

Sonuç olarak, IBAN ne demektir ve yapısı bize ne anlatır inceledik. Para transferlerinde de büyük kolaylık sağladığını ve oluşabilecek hatalarla birlikte artı maliyetleri de engellediğinden bahsettik. Bu durum da gösteriyor ki para transferlerinizi yaparken IBAN bilgisiyle gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır. Bu yüzden hepimizin bu numaralara alışması ve kullanımının fazlalaştırılması gereklidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.