Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Futbol Topu Nasıl Üretilir Bilmeyenlerin Merakını Giderecek Görüntüler

Futbol dünyanın en popüler sporudur. Peki daha önce futbol topunun nasıl üretildiğini gördünüz mü? Eğer görmediyseniz videomuza hemen göz atın.
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yüz yılı aşkın süredir dünyada en çok oynanan oyun olarak futbolu gösterebiliriz. Tüm dünyada milyonlarca insanın peşinden koşturan futbol, hem profesyonel olarak hem de amatör düzeyde büyük ilgi görmektedir.

“Bir topun peşinde 22 kişi koşuyor” tabirini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki milyonlarca insanın büyük bir tutkusu haline gelen futbolda, topun nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi? Videoda futbol topunun nasıl üretildiğine dair görüntülere tanık oluyorsunuz.

Dünyada futbol topunu üreten pek çok firma vardır. Ancak topun sahip olması gereken standartların her yerde aynı olması gerekmektedir. Topun ağırlığı üretildiği malzeme ve içerisindeki hava basıncı her futbol topunda aynı değerlere sahip olmalıdır. Oynanan oyun ve kuralların her yerde aynı olması, dolayısı ile futbol topunun da aynı özelliklerde olması, bu güzel oyunun evrensel bir spor olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Görüntülerde Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası’nda kullanılan futbol toplarının üretimine tanık oluyorsunuz. Malzeme olarak özel bir derinin kullanıldığı toplar ilk olarak makinelerde uygun kalıplara dönüştürülüyor. Topun alacağı şekil önceden veriliyor ve sonrasında içerisine hava basıldığı görülüyor.

Toplar üretilirken farklı zeminlere göre birbirinden farklı maddeler kullanılabilmektedir. Çim, toprak ya da karlı zeminler için malzeme olarak farklı maddelere başvurulmaktadır. Eğer futbol maçlarını sıkça izleyen biriyseniz meşin yuvarlak tabirini sıkça duymuşsunuzdur. Top için bu tanımlamanın yapılmasının sebebi, üretiminde kullanılan koyun derisinden kaynaklanmaktadır.

Topun ana şekil verildikten sonra sıra kaplamasının nasıl yapılacağına geliyor. Bir futbol topunun albenisini kazandıracak olan o topun dışarıdan nasıl göründüğüdür. Özel bir maddenin üzerine logolardan ve yazılardan oluşan tasarımlar baskı teknolojisi ile işleniyor. Sonrasında ise bu kalıplar futbol topunun üzerine çeşitli teknikler ile monte ediliyor. Böylece baktığımızda görsel olarak bizleri etkileyen futbol topu ortaya çıkıyor.

Farklı firmaların birbirinden güzel ürettiği tasarımlar ile futbol topları, hem milyon dolarlık futbolcuların hem de sıradan insanların zevkle peşinden koşmasını sağlamaktadır. Dünyada en çok ilgi duyulan sporların başında gelen futbolda, en önemli yeri üretilen toplar tutmaktadır. Bir maçı izlerken kendimizden geçmeye ya da arkadaşlarla aramızda halı sahada maç yapmamıza neden olan bu toplar sayesinde, futbol vazgeçilmez bir tutku haline gelmiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın