Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Nasıl Oynanır? Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Bu yazıda borsa nasıl oynanır, yatırım nasıl yapılır, borsadan para kazanma yolları nelerdir ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler bulacaksınız.
Borsa Nasıl Oynanır? Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Özellikle güçlü performans kaydedilen dönemlerde borsa birçok kişinin ilgisini çeker. Henüz yatırım yapmamış ancak buradan para kazanmak isteyen kişiler, böyle dönemlerde borsanın yolunu tutmaya başlar. İşte borsa nasıl oynanır sorusu da bu dönemlerde karşımıza sıklıkla gelir ve her zamanki tartışma ortaya çıkar.

“Borsa oyun değildir, oynanmaz, yatırım yapılır!” tartışması… 😤

Borsa oynamak istiyorum diyorsanız daha fazla kimseyi kızdırmadan, bunun aslında bir yatırım piyasası olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Eminim sizin amacınız da borsada yatırım yapıp, paranızı değerlendirmek ve kâr elde ederek gelirinizi artırmaktır. “Yok hayır ben borsadan voleyi vurmak istiyorum” diyorsanız yine de bu yazıyı okumaya devam edin. Çünkü borsada bunun mümkün olup olmadığını da öğrenmiş olacaksınız. 🤓

Bu yazıda bulacaklarınızı şu adımlarla özetleyebiliriz:

 • Adım 1: Borsaya nasıl başlanır?
 • Adım 2: Borsaya kaç para yatırılır?
 • Adım 3: Hisse senedi nasıl alınır?
 • Adım 4: Hisse senedi nasıl satılır?
 • Adım 5: Borsadan para kazanma yolları nelerdir?
 • Adım 6: Borsada nelere dikkat edilmelidir?

Tüm bu adımları sıralama nedenimiz; borsa oynamak ya da borsada yatırım yapmak konusunu öğrenmenizdir. Yani sorunuzun cevabı bu adımlardan oluşmaktadır.

İşte sizin için hazırladığımız bilgiler:

Adım 1: Borsaya Nasıl Başlanır? 🔔

Borsaya başlamak oldukça basittir. Bir yatırım kuruluşu ile görüşerek en büyük adımı atarsınız. Bu yatırım kuruluşu, doğrudan aracılık hizmeti veren bir kurum olabilir. Örneğin, GCM Yatırım bunlardan birisidir. GCM Yatırım ile görüşerek ve 4 bilgiden oluşan formu doldurarak direkt bir müşteri temsilcisiyle görüşmeye başlayabilirsiniz. 🧑‍💼

Aynı zamanda mevduat hesabınızın bulunduğu bir bankayı da borsa işlemleri için tercih edebilirsiniz. Mesela Garanti Bankası’nda bir mevduat hesabınız varsa ve mobil uygulamasını kullanıyorsanız birkaç dakika için borsa hesabınızı açabilirsiniz. Bunun için “İşlemler > Yatırımlar > Hisse Hesabı Aç” tarzındaki adımları izlersiniz. İlgili işlemleri yapıp, sözleşmeleri okuyup onayladıktan sonra Uygunluk Testi’ni de yaparsınız. Daha sonra bilgiler Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) iletilir ve hesabınızın açıldığına dair MKK’dan mesaj gelir. 🤳

Garanti ve GCM Yatırım Hesap Açılış Ekranları
Görsel Kaynakları: GCM Yatırım – Garanti Mobil

Yatırım hesabını açmak demek, borsaya başlamak demektir. Ancak bu aşamaya gelmeden borsa nedir öğrenmiş olmanız gerekiyor. Henüz öğrenmediyseniz Google’da bu aramayı yapabilir ve karşınıza çıkacak makaleleri okuyabilirsiniz. Aynı şekilde YouTube üzerinden de bu aramayı yapabilir ve videoları izleyebilirsiniz. Bunlar sayesinde kısa sürede aklınızda borsanın ne olduğu canlanacaktır.

Borsaya nasıl girilir yazımıza göz atarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Adım 2: Borsaya Kaç Para Yatırılır? 💸

Yatırım hesabınızı açarak borsaya başlangıç yaptıktan sonra hesabınıza para yatırma işine sıra geliyor. Peki, ne kadar para yatırmanız gerekiyor? 🤔

Borsa hesabınıza ne kadar para yatıracağınız tamamen size kalmış bir konu. İsterseniz 1000 TL yatırın isterseniz 1 milyon TL… Borsada minimum işlem 1 lot ile tanımlanır. Yabancı borsalarda parça hisse denen durum nedeniyle daha düşük pozisyon alınabilir. Ancak Borsa İstanbul’da bu özellik yoktur.

Sadece 1 lot hisse alarak bile borsa yatırımı yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu ise bu parayı kaybedecek olursanız mevcut yaşantınızı etkilememesidir. Yani gidip bir bankadan 10 bin lira kredi çekip bunu borsaya yatırayım dediğiniz zaman, işler yolunda giderse ne âlâ! Ama işler yolunda gitmezse bu parayı kaybedip borcunuzla kalırsınız. 🤕

Parayı hesabınıza yatırmak konusu ise oldukça basittir. Aracı kurum hesap bilgilerinize direkt gönderim yapabilirsiniz. Eğer bankadan açarsanız mevduat hesabınızdan hisse hesabınıza virman yaparak da bu işi halledebilirsiniz.

Parayı da hesabınıza yatırdıktan sonra artık bir hisse alabilirsiniz. Yani borsa oynamaya pardon borsa yatırımı yapmaya hazırsınız… 👏

Adım 3: Hisse Senedi Nasıl Alınır? 📈

Yatırım hesabınıza işlem yapmak istediğiniz miktarı yatırdıktan sonra hisse alımına sıra geliyor. Eğer bir süredir takip ettiğiniz veya iyi haberlerini duyduğunuz hisse senedi varsa bunu tercih edebilirsiniz. Yatırım yapacağınız hisse senedini belirlemek tamamen sizin işiniz olmalı.

💡 Birilerinin demesiyle veya kulaktan dolma bilgilerle hisse seçimi yapmamalısınız. Hatta borsada yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman, birkaç hisse belirleyip fiyatlarını takip etmeye başlarsanız size biraz fikir verecektir.

Diyelim ki Türk Hava Yolları hissesini almaya karar verdiniz. Yatırım hesabınıza giriş yapıp, “Hisse Alış” ekranını bulun. Daha sonra THYAO kodunu yazın ve karşınıza hisseye ait bilgiler gelsin. Karşınıza gelecek ekranda göreceğiniz alanlar şu şekilde olacak:

 • Emir tipi
 • Emir geçerlilik süresi
 • Fiyat
 • Adet
 • Tutar

Sırayla gidelim. Emir tipi genellikle ya piyasa emri ya da limit fiyatlı emir olarak seçilir. Piyasa emri seçtiğiniz zaman, piyasada mevcut yani anlık fiyattan emir vermiş olursunuz. Limit fiyatlı emir ise hisseyi almak istediğiniz belli bir fiyat varsa bunu temsil eder. Borsa emirleri nelerdir öğrenmek için ilgili yazımızı ziyaret edin.

✈️ 🇹🇷 Örneğin THY hissesi 245 TL ancak siz 240 TL’den almak istiyorsunuz. Bu durumda limit fiyatlı emir seçer ve fiyat bölümüne 240 TL yazarsınız. Emir geçirlilik süresi ise günlük veya kalanı iptal et şeklindedir. İlk başta bu bölümü günlük olarak seçebilirsiniz.

THYAO Hisse Alış Ekranı
Görsel Kaynak: Garanti Mobil

Fiyat bilgisini de girdikten sonra kaç lot almak istiyorsanız adet kısmına yazmanız gerekiyor. Diyelim ki 10 adet hisse alacaksınız, bu durumda adet kısmına 10 yazarsınız. Tutar kısmında ise fiyat ile lot toplamını görürsünüz. Yani 240 TL’den 10 lot THY hissesi için 2400 TL yazacaktır.

Bu işlemleri onayladıktan sonra bir sonraki ekranda işlem girdiğiniz bilgileri ve komisyon oranını görürsünüz. Bu ekranı da onayladıktan sonra THY alım emriniz piyasaya iletilmiş olur. Piyasa emriyle ilettiğiniz alım anında gerçekleşecektir. Ancak limit fiyatlı emrin gerçekleşmesi için hissenin girdiğiniz fiyatı görmesi beklenecektir.

📊 Verdiğiniz emir gerçekleştiği zaman artık portföyünüzde bu hisse senedini görebilirsiniz. Hisse fiyatı sizin aldığınız fiyatın üstüne çıktıkta kâr hanesine kaç lira kazandığınız yazmaya başlayacaktır. Eğer fiyat düşüş gösteriyorsa burada eksi bir rakam görürsünüz.

Adım 4: Hisse Senedi Nasıl Satılır? 📉

Aldığınız hisse senedinden belli bir kazanç sağladıktan sonra satmaya karar verdiğinizi düşünelim. Bu durumda yine yatırım hesabınıza giriş yapın ve ilgili hisseyi seçin. Genellikle portföyünüzde bu hisse için Al ve Sat butonlarını görürsünüz. Eğer yoksa Hisse Satış ekranından ilgili hisseyi seçerek işlemleri başlatabilirsiniz.

Bir hisse satışı sırasında yine emir tipi, fiyat, adet alanlarını görürsünüz. Eğer satmak için belli bir fiyat seviyesi belirlemediyseniz direkt piyasa emrinden satış yapabilirsiniz. THY örneğinden devam edelim.

THY hissesini 240 liradan 10 lot almıştınız. Diyelim ki fiyat 255 liraya yükseldi ve tutar 2550 liraya ulaştı. Ancak biraz daha yükseleceğini tahmin ediyorsunuz. Bu durumda 260 liradan limit fiyatlı bir emir girebilirsiniz. Eğer hisselerin tamamını satacaksanız adet kısmına 10 yazarsınız. Hepsini satmadan sadece 5 lotunu satmak istiyorsanız da adet kısmına 5 yazmanız yeterli olacaktır.

THYAO Hisse Satış Ekranı
Görsel Kaynak: Garanti Mobil

Bu şekilde emri girdikten sonra piyasaya ilettiğinizde ve emir gerçekleştiğinde tüm değişimleri portföyünüzde görürsünüz. Para hesabınıza T+1 gününde geçecektir. Ancak bu durum hisse almanıza engel değildir. Yani satışı yaptığınız zaman, para hisse hesabınızda görünür ve bir başka hisse için alım emri verebilirsiniz. Sadece bu parayı nakit olarak çekemezsiniz.

Hisse senedi nasıl alınır, satılır daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı ziyaret edin.

Adım 5: Borsadan Para Kazanma Yolları Nelerdir? 🤑

Gelelim borsadan para kazanmak için hangi yolları seçebileceğinize… En kısa haliyle borsadan para kazanmanın 3 temel yolu vardır. Bunlar;

 • Değer artışı 📈
 • Temettü 💰
 • Halka arz 🔔

Değer artışı, bir hisse senedinin aldığınız fiyatın üstünde bir fiyata ulaşmasıdır. Yani THY hissesini 250 liradan almıştınız 275 liraya kadar yükseldi. İşte buna değer artışı denir ve borsadan para kazanmanın en temel yolu budur.

Temettü ise şirketlerin dönemsel kârının bir kısmını ortaklarla paylaşmasıdır. Borsada belli şirketler düzenli olarak temettü ödemesi yaparlar. Bu hisse senetlerini toplayarak bir portföy oluşturduğunuz zaman, değer artışlarına ek olarak bir temettü ödemesi alırsınız.

Temettü yatırımcılığı oldukça büyük bir kesim tarafından tercih edilmektedir. Özellikle uzun vadeli bir yatırımcı olmayı planlıyorsanız portföyünüzün bir kısmını temettü hisselerinden oluşturabilirsiniz.

Halka arz ise bir şirketin borsaya girmek için yaptığı duyurudur. Yani hisseleri ilk kez borsada işlem görmeye başlayacaktır. Genellikle şirketler halka arz oldukları fiyatın üstünde işlem görürler. Nadiren bu fiyatın altına inseler de genellikle belli şirketlerin borsaya girdikten sonra hisse fiyatının arttığı bilinir.

Halka Arz Etkisi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Borsa İstanbul’da 2021 – 2023 yıllarında halka arzlar oldukça büyük bir kazanç kapısı haline geldi. Hatta küçük yatırımcının borsaya attığı ilk adım olduğu da söylenebilir. Bu dönemde halka arz olan şirketin hissesi yaklaşık 10 gün civarında tavan gitti ve halka arza katılan yatırımcılar büyük bir kazancın sahibi oldu. Bu durum duyulmaya başlandıkça halka arz katılımcı sayıları rekor düzeylere ulaşmaya başladı.

Dolayısıyla borsadan para kazanma yolları arasında halka arzlardan da bahsetmek istedik. Halka arz nedir nasıl katılınır sorularının detaylı cevapları için ilgili yazımızı ziyaret edin.

Adım 6: Borsada Nelere Dikkat Edilmelidir? ⚠️

📌 Borsada yatırım yaparken kesinlikle dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralandırabiliriz:

 • Kendinizi mutlaka geliştirin ve borsa bilginizi artırın.
 • Başkalarından aldığınız duyumlara ve tüyolara göre işlem yapmayın.
 • Tepe ve dip noktalardan işleme girmekten çekinin.
 • Duygularınıza hakim olmayı öğrenin, sabırlı olun.
 • Hangi vadede işlem yapacağınıza net bir şekilde karar verin.
 • Şirketleri analiz etmeyi öğrenin, bilançolarını ve diğer finansal tablolarını okumayı öğrenin.
 • Genel ekonomi hakkında bilgi sahibi olun ve gündemi takip edin.
 • Spekülatif hisselerden uzak durun.
 • Alım satım yapmaya ani karar vermeyin, takipte kalın.

Bu listeye daha fazlasını ekleyebiliriz. Ama bunları siz de zamanla deneyimleyerek öğreneceksiniz. Borsaya girerken bir kumarhaneye girmediğinizi bilin. Zaman kavramından asla uzaklaşmayın ve normal yaşantınızı geri planda bırakmayın.

⁉️ Eğer borsa yatırımları hakkında sorularınız varsa bize yorumlar kısmından veya sosyal medya ağlarımızdan ulaşabilirsiniz.

😇 Sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı yatırımlar dileriz…

Sıkça Sorulan Sorular

 • Borsa ne zaman açılıyor?

  Borsa İstanbul tatil günler dışında hafta içi her gün 09:40 - 09:55 arasında gerçekleşen emir toplama işlemlerinin ardından işleme açılmaktadır. 09:55 itibarıyla ise yatırımcılar sürekli müzayede sistemine göre alım satımlarına başlayabilirler.

 • Borsa ne zaman kapanıyor?

  Borsa İstanbul tatil günler dışında hafta içi her akşam 18:00 sularında kapanmaktadır. 18:01 ile 18:05 arasında ise kapanış seansı başlamaktadır. 18:10 sularına kadar kapanış fiyatlı işlemler gerçekleşmekte ve ardından borsa kapanmaktadır.

 • Borsa hesabı nasıl açılır?

  Borsa hesabı açmanın 2 yolu vardır. Bunlardan birincisi halihazırda mevduat hesabınızın bulunduğu bankanın yatırım bölümünü ziyaret ederek buradan bir hesap açılışı gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise direkt aracı kurum olarak faaliyet gösteren bir şirket ile iletişime geçerek borsa hesabı açılış işlemlerini yapabilirsiniz.

 • Borsa bedelli ne demektir?

  Bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararıyla yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır. Bedelli sermaye artırımı ismiyle anılmaktadır.

 • Borsa ne zaman yükselir?

  Borsa genel olarak ekonomide pozitif bir hava hakim olduğunda yükselir. Ekonomiye güvenin arttığı, şirketlerin kazançlarını artırdığı ve yatırımcıların iyimser olduğu dönemlerde borsada yükseliş gözlenmektedir. Bu yükselişler bir boğa eğiliminde gerçekleşiyorsa bir süre devam ederken, anlık tepkilerle de görülebilir.

 • Borsa karanlık oda ne demektir?

  Borsa kapandıktan hemen sonra 5 ila 10 dakikalık bir süreçte gerçekleşen işlemler için karanlık oda ifadesi kullanılır. Bu işlemler sadece tek kademe derinlik lisansı bulunan yatırımcılar için açıktır. 18:01 ile 18:10 saatleri arasında gerçekleşen işlemler karanlık oda olarak tanımlanır.

 • Borsa nasıl takip edilir?

  Borsa takibi yapmak için ücretsiz birçok platform bulunur. Paratic Piyasalar gibi platformlardan ücretsiz olarak 15 dakika gecikmeli bir şekilde borsa takibi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bankaların ve aracı kurumların uygulamaları üzerinden canlı borsa takibi yapılabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.