Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Borsa Nasıl Oynanır?

Belli bir miktar birikmiş paranız var ve bunu güvenli şekilde değerlendirmek mi, istiyorsunuz? Borsa piyasasında birikiminizi, bu isteğinize uygun şekilde değerlendirebilir ve uzun vadede yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. “Borsa nasıl oynanır” cümlesi artık bir deyim haline gelmiştir. Birçok yatırımcı bu cümleye tepki göstermekte ve “borsa oynanmaz, yatırım yapılır” demektedir. Kesinlikle doğrudur. Borsa bir oyun değildir; birikimlerinizi değerlendirdiğiniz finans piyasasıdır. Bizler de bunun son derece farkındayız; ama borsa oynamak da, yatırımcılar arasında eskiden beri gelen bir deyimdir. Peki, borsada yatırım nasıl gerçekleşir? Deyimleşmiş haliyle, borsa nasıl oynanır?

Borsa tanımı yapılırken, ticarete konu olan mallardan, kıymetli evraklardan, aracı kurumlardan bahsedilmektedir. Borsada ne alınır, ne satılır diyecek olursanız; emtialar, hisse senetleri, tahvil, bono, vadeli işlem sözleşmeleri gibi yatırım araçları borsada alınıp satılmaktadır. Yatırım işlemlerinize aracı kurumlar eşlik etmektedir ve al – sat emirleriniz bu şekilde piyasaya iletilmektedir. Daha sonra emirlerin birbirini karşılaması durumunda da işleminiz gerçekleşmekte ve kar – zarar durumu hesabınıza yansımaktadır. Bu alım – satım işleminin gerçekleşmesi ve para kazanabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları bir bütün haline getirdiğiniz zaman ise borsa yatırımınız tam anlamıyla gerçekleşmiş ve para kazanmış oluyorsunuz.

Yatırım yapmak isteyen kişiler genellikle, borsaya kaç parayla girebileceklerini merak ederler. Borsaya tek bir hisse senedinin bedelini ve komisyon ücretlerini ödeyerek bile girebilirsiniz. Yani borsaya kaç parayla girdiğiniz önemli değildir. Sizin borsada yatırım yapma amacınız, ne kadar para yatırarak ne kadar kazanmak istediğinize göre değişmektedir. Bu nedenle borsaya istediğiniz miktarda parayla girerek yatırım yapabilirsiniz.

İyi bir borsa bilgisine sahipseniz, piyasa takibi konusunda başarılıysanız, deneyim kazanmışsanız ve psikolojik olarak kendinizi borsaya hazırlamışsanız, kolayca para kazanabilirsiniz, demektir. Borsada yatırım yaparken bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu nedenle bilgi ve deneyim sahibi olmanız ilk sırada gelmektedir. Bilgileriniz arttıkça da borsada en karlı yatırımı nasıl yapacağınızı öğrenirsiniz.

Borsa Nedir, Öğrenin!

Borsa Nedir, Öğrenin!Eğer birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle borsa nedir, öğrenmeniz gerekiyor. Daha önce hiç yapmadığınız bir işle uğraşacaksanız; bunun bir eğitimini almak istersiniz. Borsada da aynı şekilde; yatırım yapıp para kazanmak istiyorsanız, bunun eğitimini almanız da fayda vardır. Bu bilgiler ve borsa eğitimi ise internetten kolayca alınabilirler.

Biriktirmiş olduğunuz veya herhangi bir yerden gelen paranızı değerlendirmek istiyorsanız, amacınız daha fazla para kazanmaktır. Para kazanmak için bulunduğunuz ortamı iyi bir şekilde tanımanız gerekiyor. Daha önce hiç ticaret yapmamış bir insan, ticarete atılacaksa; başarılı olmak için önce pazarı araştıracaktır. Sizlerinde aynı bu şekilde borsa araştırmaları yapmanız gerekiyor. Borsanın önemli isimlerinin kimler olduğu, işlem yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği, risklerin neler olduğu gibi çeşitli konuları araştırmalısınız.

Yatırım araçlarını tanımanız, piyasa işleyişini öğrenmeniz, fiyatların nasıl dalgalandığınız bilmeniz ve alım – satım işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini anlamanız gerekmektedir. İnternetten borsa hakkında araştırma yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda borsa dendiği zaman akla gelen isimler vardır. Bu isimler hakkında da araştırmalar yaparak, kendinize örnek olacak, yol gösterecek isimler bulmuş olursunuz.

Başarılı Olmak için Deneyim Kazanın

Başarılı Olmak için Deneyim KazanınBorsada minimum riskle birikimlerinizi değerlendirerek para kazanmak istiyorsanız, belli bir deneyime sahip olmalısınız. Deneyim kazanana kadar küçük adımlarla ilerlemeli ve yaptığınız işlemleri kaydetmelisiniz. Daha sonra bu işlemleri tekrar bir göz gezdirerek nerede yanlış yaptığınızı bulmalısınız. Yatırım araçlarında meydana gelen dalgalanmalara göre fiyatların nasıl değiştiğini öğrenmelisiniz. Portföyünüze bu dalgalanmalara göre nasıl yön vereceğinizi belirlemelisiniz. Ancak bu şekilde başarılı bir yatırımcı olabilirsiniz.

Borsada başarılı olabilmek için kendi stratejilerinize ihtiyacınız vardır. Bu stratejileri geliştirebilmek için belli bir deneyime sahip olmalısınız. Günümüzde deneyim kazanmak için sanal borsa hesapları bulunmaktadır. Bir oyun benzeri olan bu hesaplarda, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında yatırım yaparsınız. Bu sayede paranızı riske atmadan deneyim kazanmış olursunuz. Sanal hesaplarda yaptığınız işlemlerin, gerçek hesaplardan tek farkı, işlem yaptığınız paranın gerçek olmamasıdır. Paranızı kaybetmeden borsa nasıl oynanır öğrenmek istiyorsanız, bu demo hesapları kullanmanızı öneririm.

Birçok uzman borsacı, deneyim kazanana kadar bebek adımlarıyla ilerlemenizi önermektedir. Kaybettiğiniz parayı telafi edebilecek işlemler yapmalısınız. Borsa yatırımı nasıl yapılır öğrenmeli, deneyimlerinizi her geçen gün arttırmanın yolu aramalı ve sizin için en iyi işlem tekniğini geliştirmelisiniz. Deneyim kazanma aşamada kendi yatırımcı kişiliğinizi de tanımış olursunuz ve buna göre en doğru yatırımı gerçekleştirirsiniz. İşlemleri yaparken, hangi koşullarda kazanıp, nasıl kaybettiğiniz de incelemeniz gerekiyor. Bu nedenle yaptığınız işlemleri kayıt altına almanızda fayda vardır. Aldığınız notlara daha sonra göz atmalı ve hatalarınızı sorgulamalısınız.

Piyasa Takibi ve Analiz Yeteneğinizi Geliştirin

Piyasa Takibi ve Analiz Yeteneğinizi GeliştirinYatırımlardan kazanç elde edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bir nokta, piyasa takibidir. Yatırım araçları hangi faktörlerden etkilenir, hangi yönde değişiklikler meydana gelir, gelecekteki seyri nasıl olur gibi sorularınıza, yapacağınız piyasa takibi sonucunda karar verirsiniz. Kararınızı verdikten sonra da doğru pozisyonu alırsınız ve para kazanmış olursunuz. Deneyim kazanma aşamasında piyasa takibi ve analiz konularına da özen göstermenizde fayda vardır. Bu şekilde minimum riskle maksimum kazancı elde edeceğiniz işlemler yaparsınız.

Piyasa takibi konuları, genellikle temel analiz konularından oluşmaktadır. Ülkelerin ekonomik verileri, para politikaları, meydana gelen doğal afetler, şirket ve sektörlerin performansları gibi konulardan oluşmaktadır. Bunun yanında teknik analiz dediğimiz daha matematiksel analizler de bulunuyor. Teknik analizlerle fiyat grafikleri okunur ve al – sat sinyalleri alınır. Alım – satım noktalarını belirlemenizde yardımcı olan destek – direnç noktalarını, teknik analizlerle belirlersiniz.

Borsada yatırım yapmadan önce bu iki önemli konu hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yapacağınız ilk işlemlerde portföyünüzü oluşturabilmek için piyasa takibi ve analizler hakkında bilginiz olmalıdır. Hangi hisse senedini portföyünüze ekleyip, hangilerini çıkaracağınıza, analizlerle karar verirsiniz.

Kendi Stratejilerinizi Geliştirin

Kendi Stratejilerinizi GeliştirinBorsada yatırım yapacaksanız, kendi stratejilerinizi geliştirmelisiniz. Başka yatırımcıların stratejilerini kullanmak, size muhtemelen kaybettirecektir. Çünkü herkesin piyasalara bakışı farklıdır ve bu farklılık nedeniyle, siz kaybederken diğer yatırımcı kazanabilir. Kendi özelliklerinizi bilmeniz ve buna göre bir strateji geliştirmeniz gerekiyor. Borsadan beklentilerinizi bilmeniz, hangi vadede işlem yapacağınız, yatırım aracı olarak portföyünüzde hangi yatırım araçlarının bulunacağı gibi birçok konuya karar vermelisiniz. İşlem yaparken kullanacağınız stratejiyi de buna göre belirlemelisiniz.

Borsada tüyo arayışına girmek, size kayıptan başka bir şey getirmez. Herkesin amacının para kazanmak olduğu bir ortamda, kimse kimseye durduk yere tüyo vermek istemez. Veriyorsa da, bir spekülasyon veya manipülasyona maruz kalarak kaybetmenize neden olabilir. Bu konuların bilincinde olmalı ve kendi stratejilerinizle borsada işlem yapmalısınız.

Psikolojinizi Borsaya Hazırlayın

Psikolojinizi Borsaya HazırlayınSon olarak borsada başarılı olmak istiyorsanız, mutlaka psikolojik olarak da hazırlık yapmalısınız. Psikolojinizi borsaya hazırlamanız, başarınızı etkileyen en önemli konudur. Sakin, sabırlı ve kararlı bir şekilde yatırımlarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Organize olabilen, başkalarının kararlarından etkilenmeyen bir yatırımcı olmalısınız. Borsada karşılaşacağınız dalgalanmalar karşısında panik yapmadan, sakin bir şekilde kararlarınızı verebilmelisiniz. Yüksek kazanç hırsına kapılmadan yatırımlarınızı yapmalısınız.

İnterneti borsa araştırmaları konusunda tam anlamıyla kullanarak, iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Warren Buffett, Jim Rogers gibi büyük borsacıların deneyimlerini paylaştıkları yazıları ve kitapları okuyarak kendinize yol gösterici bulabilirsiniz. Günlük olarak okuma alışkanlığına sahip olmanın önemli olduğu birçok uzman yatırımcı tarafından tavsiye edilmektedir. Edindiğiniz bilgileri, deneme hesaplarından faydalanarak uygulamalı olarak öğrenebilir ve sonunda iyi bir kazanç elde eden başarılı borsacılar arasına girebilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum