Yatırım yapmaya başla!

Yeni Zelanda ve Güney Kore MB Ağustos Toplantılarını Gerçekleştirdi

Yeni Zelanda ve Güney Kore MB Ağustos Toplantılarını Gerçekleştirdi

Küresel piyasaların dikkatle takip ettikleri ve Asya bölgesinin seyrini belirleyecek olan Güney Kore ve Yeni Zelanda merkez bankalarının Ağustos toplantıları gerçekleştirildi. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) faizleri rekor düşük seviyeye indirirken, Güney Kore Merkez Bankası faizleri değiştirmeyerek rekoru düşük seviyede sabit bıraktı.

RBNZ Ağustos toplantısı hangi yönde sonuçlandı?

Geçen gün sonuçlanan RBNZ toplantısında faizler rekor düşük seviyeye indirildi. Yetkililer faizlerde yüzde 0,25 oranında indirime girerek, faizi yüzde 2 seviyesine kadar indirdiler. Ancak analistlerin beklentileri, RBNZ’nin faizlerde 50 baz puan düzeyinde indirime gitmesi yönündeydi. Böylelikle beklentiler, karşılanamamış oldu. Faiz indiriminin ardından Yeni Zelanda doları tırmanışa geçti ve Mayıs 2015 tarihinden bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Ayrıca toplantıda, Eylül ayına ilişkin bir işarette bulunamadı.

Sydney’de National Australia Bank Ltd. döviz stratejisi birim yöneticisi Ray Attrill, RBNZ’nin Ağustos toplantısıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Attrill yaptığı açıklamada, RBNZ’nin beklentileri karşılayamadığını söyledi. Toplantının ardından Yeni Zelanda dolarının yukarı yönlü bir ivme kazandığını dile getiren Attrill, küresel döviz piyasasının bu hamleden negatif yönde etkileneceğini ifade etti.

Güney Kore Merkez Bankasının Ağustos toplantısı nasıl sonuçlandı?

Bilindiği üzere Güney Kore Merkez Bankası, Haziran ayında gerçekleştirdiği toplantısında faizleri rekor seviyeye kadar indirmişti. Ağustos toplantısında ise yetkililer, faizlerde değişikliğe gitmeyerek yüzde 1,25’lik oranda sabit tutma kararı aldılar. Merkez bankası kurulunda yer alan yedi üyenin tamamı faizlerin sabit tutulması yönünde görüş birliğinde bulundular. Toplantı öncesi ekonomistlerin beklentileri ise faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi ve böylelikle beklentiler karşılanmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum