Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Swift Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Uluslararası ticaretin gelişmesi ve para transferlerinin artış göstermesiyle birlikte farklı uygulamalar kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle bankacılık alanının gelişmesi ve kendilerini teknolojiye entegre etmesiyle birlikte çeşitli terimler ortaya çıkmıştır. Bankacılık alanında kullanılan bu terimler hakkında çok bilgimiz olmasa da emin olun işlemlerimiz gerçekleşirken kullanıyoruz. Sadece ne olduğunu bilmiyoruzdur. Bunlardan biri de swift kodudur. Özellikle uluslararası para gönderme ya da alma işlemlerinde kullanılan bu kod, ticarete ciddi anlamda hızlılık katabilecek güce sahiptir. Çünkü bu kodun ortaya çıkması ve kullanılmasıyla birlikte, sisteme paranın nereye gideceği konusunda daha net bilgiler verilmeye başlanmıştır. Böylelikle para transferleri daha hızlı gerçekleşir ve ticaret yapan kişilerin işlem süreçlerinde sıkıntı yaşanmaz. Bakıldığında ciddi öneme sahip olan swift kodu hakkında detaylı bilgilendirme yapmakta fayda vardır.

Swift Kodu Nedir?

Swift Kodu Nedir?Swift kodu; bankaya özel olan ve para transferlerinde kullanılan bir koddur. Şöyle söyleyebiliriz; ülkemizde her kişinin nasıl T.C. kimlik numarası var ise dünya üzerinde her bankanın da kendine ait kodu vardır. Böylelikle işlemlerde o kod yazılı olduğu sürece, hangi bankaya aitse onun dışında bir banka ile işlem yapılmaz. Özellikle yurtdışı para transferlerinde kullanılan swift kodları, bu işlemlerin hızlı yapılması için önemlidir. O kadar ki bankanın adının bile önemi yokken, swift kodu olmadan işlemin yapılması imkansızdır. Zaten swift kodunda hangi bankaya ait olduğu belirtilmektedir.

Swift kodunu havale işlemlerinde değil ama EFT işlemlerinde kullanabilirsiniz. Zaten hatırlayacak olursanız havale işlemi aynı banka arasındaki para transferine denmektedir. EFT ise farklı bankalar arasındaki para alma ve gönderme işlemine deniyor. Bu durumda yurtdışı ile para transferi yapacaksanız EFT işlemini kullanırsınız. EFT yaparken de karşı tarafın bilgileri arasında banka swift kodu da vardır. EFT nedir, nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Swift açılımına bakacak olursak; ‘Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ olarak karşımıza çıkar ve dünya bankalarının birbirleri arasında para transferi yapmasına olanak sağlayan bir sistem olduğunu anlarız. Çünkü anlamı; ‘İnterbank Dünya Geneli Finansal Telekomünikasyon Cemiyeti’ şeklindedir.

Bu sistemin kurulması ve kullanılmasıyla birlikte, ticaretin gelişmesi kuşkusuz hızlanmıştır. Çünkü yapılan alışverişlerin yani ithalat – ihracat bedellerinin ödenmesinde ve hızlılığında sıkıntılar ortadan kalkmıştır. İnternetin ve bu tür teknolojik sistemlerin verdiği uygulamalar sayesinde, birkaç tuşla işlemler çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. O zaman diyebiliriz ki; swift kodu ile birlikte işlemler kolaylaşmış ve bütün dünyayı içerisine alan bir uygulama haline gelmiştir. Bu sebeple sizin de yurtdışı bankalarıyla işlemleriniz olursa eğer bu kod hakkında ki bilgileriniz önemlidir.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Swift Kodu Nasıl Oluşur?Swift kodu sistemi 1973 yılından bu zamana kadar kullanılmaktadır. O yıllardan beri her bankanın kendine ait bir kodu vardır ve işlemlerini bu kodlar üzerinden gerçekleştirir. Swift kodları oluşturulurken ise sisteme birçok veri hakkında bilgi verecek biçimde meydana gelir. Yani swift kodu da IBAN gibi her biriminde farklı bilgiler içerir. IBAN nedir, nasıl okunur, ne zaman kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın! Bir swift kodunda;

  • İlk 4 hane bankanın ismini içerir. Bankanın kısaltılmış ismi bu kodun ilk 4 hanesidir.
  • Banka adının kısaltmasından sonra gelen 2 hane ise ülkeyi belirtir. Yani 4 haneden sonraki 2 hane ülke kodunun kısaltmasıdır.
  • Son bölüm ise yani sonda ki 2 haneli bölüm ise yerel merkezi söyler. Yani bankanın merkezi hakkında bilgi verir onun kısaltmasıdır.

Şimdi vereceğim örnekte son iki bölümü IS olarak alacağım ve İstanbul olduğunun göstergesidir. O zaman swift kodunun oluşturulmuş hali; BANKTRIS şeklinde örnek olarak gösterilebilir. BANK (1. Bölüm) – TR (2. Bölüm) – IS (3. Bölüm) şeklindedir.

Swift Kodu Ne İşe Yarar?

Swift Kodu Ne İşe Yarar?Dünya bankaları arasında yer alabilmek ve dünya standartlarına ayak uydurabilmek için ülkemizde de her bankanın kendine ait swift kodu vardır. Bu sayede yapılan işlemlerde paranın gideceği yer net olarak belirlenmiştir. Fakat swift kodu tek başına bilgi olarak çok yeterli değildir. IBAN bilgisi ile birlikte kullanıldığında, işlemlerin ne derece hızlı olduğunu göreceksiniz. Bu ise özellikle ticari firmaların işine yaramaktadır. İşlerin aksamaması için hızlı para transferlerin önemli olması, swift kodunun önemini ortaya çıkarmaktadır.

Sonuç olarak; bankalarda kullanılan terimler arasında bulunan swift kodu, her banka için farklıdır ve özellikle para transferlerinde kullanılır. Bu sayede işlemler hem hızlı hem de güvenli olarak gerçekleşir. Ülkelerarası bankacılık işlemlerinin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Bu yüzden uluslararası bankacılık işlemlerinde swift kodunun kullanılması önemlidir.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum