Yatırım yapmaya başla!

10 Doların Yeni Yüzü Bir Kadın Olacak

10 Doların Yeni Yüzü Bir Kadın Olacak

Her ülkenin paralarının üzerinde, o ülke için değerli, bir dönem yaşamış; siyasetçi, yazar, bilim insanı gibi isimlerden birinin resmi yer almaktadır. Bu isimler, en az para kadar önemli bir yere sahiptir.

Dünyanın en çok kullanılan ve en güçlü para birimi olan dolar, 100 yıl aradan sonra ilk kez banknotların üzerinde bir kadın portresine yer verecek.

10 doların üzerinde yer alacak bu isim ise henüz netleşmedi. ABD bu konuda diğer ülkelerden biraz geri kalmış durumda. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülke, banknotlarında tarihte yer almış önemli kadın figürlerine yer vermekte. Türkiye bu adımı ilk olarak 1942 yılında atmasıyla da kendinden söz ettirmeyi başarmış durumda.

ABD banknotlarında resmi bulunan son kadın 1891-1896 yılları arasında, 1 dolarlık sertifikalar üzerinde yer alan Martha Washington oldu.

Amerikan Hazine Bakanı Jack Lew, geçtiğimiz hafta 10 dolarlık banknotların üzerinde bir kadın figürüne yer verileceğini duyurdu. Şimdiden bu ismin kim olacağı üzerine söylentiler dolanmaya başladı. Birçok insanın gönlünden Beyonce, Oprah gibi isimler geçiyor fakat; banknot üzerinde yer alacak kişinin yaşayan biri olmaması gerekiyor.

Bakan Lew’in 10 dolarlık banknot üzerinde bir kadın figürü kullanılacağına dair yaptığı açıklamanın ardından #Yeni10‘luk hashtagiyle ilgili 130 bin tweet atıldı. Atılan tweetlerin arasında çoğunluğu Harriet Tubman, Beyonce ve Oprah gibi isimler oluşturuyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bir banknot üzerinde yer alan simanın hayatta olmayan biri olması gerekiyor.

Öne çıkan isimlerden bir diğeri 1906 yılında hayattan ayrılan, henüz 17 yaşındayken köleliğe karşı mücadele veren Susan B. Anthony.

Adaylar arasında yer alan başka bir isim ise Yurttaş Hakları hareketinin öncülerinden olan Rosa Parks adındaki kahraman bir kadın. Rosa Parks otobüslerdeki ırkçılığa karşı direndiği için sivil itaatsizlikten tutuklanmış. Yurttaş Hakları hareketini başlatan bu olay, Martin Luther King Jr. efsanesinin de doğmasını sağlamış.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum