Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kartla Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde nakit yerine alışverişlerde kullanılabilecek birçok kart bulunmaktadır. İşte mal ve hizmet alımı sağlayan kartların detayları;
Kartla Ödeme Yöntemleri Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Nakit olarak dolaşımda bulunan paranın azalmaması işten değildir. Kredi kartı, banka kartı derken bir anda kartla ödeme seçenekleri çoğalmış ve birçok türle karşımıza çıkmıştır. Alışverişlerinizde kullanabileceğiniz birçok kart türü vardır. Bunların bazılarını duymuş olabilirsiniz. Ama bazıları hakkında da hiç fikriniz olmayabilir. Alışverişlerde kullanılan bu kartlar farklı farklı isimlerde anılır. Ortak özelliği ise mal ve hizmet alımı için kullanılmasıdır. Ayrıca bu kartların insanlara çeşitli faydaları vardır.

Bu kartlar arasında en yoğun olarak bildiğiniz ise kredi kartı ve banka kartıdır. Bakıldığında bunun dışında daha birçok ödemeye konu olabilecek kartlar vardır. Ama yaygın ve uluslararası düzeyde olanı bankaların hizmet verdiği kartlardır. Şimdi sıralayacağımız kartlardan bazıları ülkemizde olmayabilir. Fakat başka yerlerde karşılaşabilir ya da zamanla ülkemizde de kullanılmaya başlanabilir. Bu sebeple ödeme yöntemlerinden en çok kullanılanlarını ve bilinenlerini sizlerle paylaşacağım.

Ödemelerde Kullanılan Kart – Harcama Kartı

Ödemelerde Kullanılan Kart – Harcama KartıBu tür kartlar genelde tatil ve eğlence gibi zamanlarda kullanılır. Durum böyle olunca da diğer adı ‘T&E Cards’ (Travel and Etertaintment) olarak da geçer. Yanında nakit para taşımanın riskli olduğunu düşünen ve ödemelerini gerçekleştirmek isteyen kişiler için geçerlidir. Bu kartların en önemli özelliği dönem soyunda ekstre borcunun tamamının ödenmesidir. Yani kredi kartında olduğu gibi asgari tutar ödeme durumu kesinlikle yoktur. Ayrıca taksit ya da kredi şeklinde hizmetleri ve kampanyaları da yoktur. Kartınızın limiti dahilinde harcamalarınızı yaparsınız ve ay sonu bakiyesi geldiğinde tamamını ödersiniz. Böylelikle bir sonraki aya hiç borcunuz kalmaz ve bütçe hesabınızı daha kolay yapabilirsiniz.

Ödeme Yöntemlerinden En Çok Bilineni Kredi Kartı

Ödeme Yöntemlerinden En Çok Bilineni Kredi KartıKredi kartı dediğimizde hemen herkes ne olduğunu biliyordur herhalde? Çünkü ülkemizde kullanımı oldukça yaygın ve işlem sayısı yüksektir. Kredi kartlarının mülkiyeti bankaya aittir. Kullanımı ve borcu ise müşteriye yani kullanıcıya aittir. Kredi kartlarının bankaların sunduğu birçok önemli özelliği vardır. Bunların en başında da mal ya da hizmet alımında çeşitli avantajlar sunmasıdır. Yani alışverişlere taksit, erteleme, bonus gibi birçok özelliği sağlamasıdır. Ayrıca kullanım sonrası ödenmesi ve yasaların sunduğu asgari tutar ödemeleri de kredi kartlarının tercih edilme sebeplerindendir. Ayrıca internet üzerinden güvenli alışveriş nasıl yapılır, kredi kartı kullanımınız için önemlidir.

Kredi kartlarının ülkemizde kullanımı her ne kadar yoğun olsa da kullanmayı bilen sayısı azdır. Bakıldığında, nasıl kullanıldığına önem verilmez ve bilinçli olarak kullanım gerçekleşmezse, ileride sıkıntılı süreçlere girilebilir. Bu durum ise insanların geçimlerini zorlaştırmasına ve büyük borçların altına girmeye zorlar. Bu yüzden kredi kartı kullanımının nasıl olduğunu bilmek ve buna göre planlar yapmak önemlidir. Alışverişleri ve taksitleri düzenleyerek daha planlı olmakta fayda vardır. Ayrıca kredi kartından nakit çekimler de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bankanın sizden istediği gereklilikleri bilmeli ve ona göre planlamalısınız.

Banka Hesap Kartı

Banka Hesap KartıBankalarda çoğu işlemi gerçekleştirebilmeniz için hesap açmanız gereklidir. Bu hesaplarınızda nakit para bulundurabilir, kredi işlemlerinizi gerçekleştirebilir, para transferlerinizi yapabilirsiniz. Elbette ki bunun yanında daha birçok işlem yapılabilir. Zaten banka ile çalışmanın temel başlangıcı vadesiz mevduat hesabı açtırmaktır. Açılan hesapların daha kolay işlemler görmesi için de banka kartları verilir. Bu kartlar sayesinde de banka hesapları bir üst kademeye çıkar ve farklı bir seçeneğe daha hizmet eder. O da alışveriştir.

Hesap kartınız olduğunda; içerisinde yeterli bakiye mevcutsa birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş yapabilir, para çekebilir, gönderebilir, bakiye kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Bunları ise kartınız olduğu için ATM’lerden kolaylıkla halledebilirsiniz. Yani banka kartına sahip olduğunuz ve hesabınızda para bulunduğu sürece; başta alışveriş olmak üzere birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Sadece kredi kartı gibi taksit, erteleme ya da sonradan ödeme gibi hizmetlerden faydalanamıyorsunuz.

Plastik Para Kart

Plastik Para KartÖzellikle kağıt paranın kötü kullanılması, eskimesi, değer kaybetmesi gibi özelliklerinden dolayı ortaya çıkan ve para yerine geçen karttır. Bu tür kartlar plastikten yapılır ve mal, hizmet gibi alışverişlerde kullanılır. Bu kartlar bankalardan ya da farklı bir kuruluştan verilir. Paranın ödeme değerinin kullanılmasına yardımcı olur. Gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır ve plastik para ya da plastik kart olarak adlandırılır. Kredi kartlarında olduğu gibi bu kartlarında arka alanlarında, bilgilerin saklandığı manyetik alan mevcuttur. Manyetik alan sayesinde aldığı sinyallerle, bankalarda bulunan resmi mevduatların nakde çevrilmesiyle kartların kullanımı mümkündür.

Çek Yerine Kullanılan Kartlar – Çek Kartı

Çek Yerine Kullanılan Kartlar – Çek KartıBankaların sunmuş olduğu çek hizmeti karışılığında ödeme yapması için verilen karttır. Çek nedir, nasıl ve nelere dikkat edilerek kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Ticari müşteriler için sunduğu bu hizmet sayesinde çeklerin ödenmesi daha hızlı ve kolay olmaktadır. Bu kartın garantilisi de vardır. Garantili çek kartı ise bankanın güvendiği müşterisine belir bir miktara kadar olan çeklerde, ödeme garantisi sunmaktadır. Bu tür kartların kullanım alanı ise yoğun olarak Avrupa ve Batı Akdeniz ülkeleridir. Çek karta sahip olan ve sistemine dahil olan müşteriler, istediği zamanda şubelere giderek ya da ATM’lerden nakit para çekebilir. Ayrıca bu kartı Eurocheque olarak da görebilirsiniz.

Mağaza Alışveriş Kartı

Mağaza Alışveriş KartıMağazalarda alışveriş yapmanıza yarayan kartları, banka ve firma bir araya gelerek kullanımınıza sunar. Çünkü bu hizmeti ne banka ne de firma tek başına veremez. Bu hizmetin verilmesi mağazalar ya da firmalar açısından çok önemlidir. Özellikle çoklu şubeye sahip firmalar bu konuya ciddi önem göstermektedirler. Mağaza kartları, insanlara çeşitli avantajlar ve promosyonlar sunar. Diğer türlü firmaların bankalarla girdiği bu hizmet türü çok fazla etkili olmamaktadır. Co-Branded olarak da adlandırılan bu program kredi kartı gibi olmayıp, aynı zamanda banka kartının da özelliklerini taşıyabilmektedir. Bu kartlar sayesinde firmalar çeşitli reklam ve satış potansiyellerini artırabilmektedir.

Sanal Alışveriş Kartı

Sanal Alışveriş Kartıİnternet üzerinden alışverişlerin çoğaldığı bu günlerde, güvenli hizmet verilmesi açısından sanal kart uygulamaları çıkmıştır. Özellikle sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerine engel olmaya yarayan yöntemlerden biridir. Sanal kart olmasından dolayı da fiziksel olarak elde bir kart yoktur. Yani ceplerde ya da cüzdanlarda taşınmaz. Uygulamayı mail, telefon ya da internet üzerinden yapılan işlemlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Alışverişlerinizde kullanabileceğiniz birçok kartı inceledik. Bu kartlardan bir kısmı ülkemizde yokken diğer bir kısmının kullanımı mevcuttur. Sizde farklı ödeme seçeneklerini değerlendirerek, mal ve hizmet alışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yoğun olarak kullanılan kredi ve banka kartında ise mutlaka nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Diğer türlü sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın