Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Borsada Yatırım Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa yatırımı yaparak para kazanmak hayal değildir. Çünkü borsadan tabiri caizse yüklü miktarda para kaldıran yatırımcılar vardır. Öyle ki Warren Buffet, George Soros, Jim Rogers, Cem Boyner buna örnek olarak gösterilebilir. Bu nedenle borsada para kaybedip kazanmak kesinlikle yatırımcının kendisinde biten bir iştir. Eğer borsanın işleyiş mekanizmasına uygun hareket ederseniz, kendinize düşen payı alabilirsiniz. Bu kapsamda borsayı oyun olarak görüyorsanız, 1 – 0 yenik başlamışsınız demektir. Çünkü borsa oyun ya da kumar değildir. Aksine kurumsal kimliğe sahip olan, güvenilir bir piyasadır. İyi bir strateji ile hazırlanan portföyle uzun vadede oldukça yüksek miktarda kazançlar elde edilebilmektedir.

Borsada uzun vadede yüksek miktarlarda para kazanılır. Çünkü bunun nedeni piyasada işlem gören yatırım araçlarının değerinin anlık olarak değişmeye uğramasıdır. Düşüşler kısa süreli ve taban seviyelerine kadar geri çekilirken, yükselişler de aksine uzun vadede gerçekleşir. Bu yüzden fiyat farkları arasında pek fazla oynamaz. Yatırımcıların bu durumdan faydalanabilmeleri için kesinlikle iyi bir borsa bilgisine ihtiyacı vardır. En basit haliyle borsa nedir, hakkında merak edilen soruların yanıtlarını öğrenmek için burayı tıklayın. Bu konuda temel borsa bilgilerinin yanı sıra, ileri seviyelerde bilgi birikimine sahip olmanız gerektiğini söylemeliyim. Çünkü riskleri yönetebildiğiniz, paranızı doğru bir şekilde yönlendirdiğiniz takdirde kazancınız da aynı oranda artacaktır. Bunun için de hedeflerinize yönelik olarak prensipli olarak ilerlemenizde fayda olduğunu bilmelisiniz.

Hisse senetleri, tahvil, bono, borsa endeksi, dövizler ve emtialar borsada işlem gören araçlardır. Bunun dışında vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla da borsada yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için hem beklentinizi karşılayacak ürün hangisi belirlemelisiniz hem de bu ürün hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların hangi sebeplerden kaynaklandığını bilmelisiniz. Bu sebeplerin takibini sıkı sıkıya yaparak, ileride fiyatların ne yönde hareket edeceğini anlayabilecek düzeye gelmelisiniz. Portföyünüzü daima ileri dönük olarak hazırlamalısınız. Para kazandıracak, değeri artacak olan enstrümanlara yatırım yapmalısınız. Böylece aradaki farktan kolaylıkla beklentinizi karşılayacak kar elde edebilirsiniz.

Şimdi; borsa yatırımı hakkında para kazanmak için hangi yöntemler izlenir, kimler borsada para kazanır, ne kadar kazanç sağlanır gibi soruların yanıtlarını başlıklar altında ele almak istiyorum:

Borsa Yatırımı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Borsa Yatırımı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Borsa yatırımı yaparak para kazanmak için çeşitli alternatif yöntemler vardır. Bu yöntemler beklenti oranlarına göre değişir. Kimi yüksek likidite, kimi ise güven arayışı içerisindedir. (Borsa yatırım yöntemlerini detaylı olarak buradan öğrenebilirsiniz.) Tabii ki beklentiye bağlı olarak risk faktörleri artacaktır. Yüksek kazanç elde etmek isteyen biri yüksek riski de göze almalıdır. Bu riskleri borsa deneyiminiz arttıkça kolayca önleyebilirsiniz. Bunun için gerek borsa eğitimlerinden, gerekse sanal hesaplardan faydalanmanızı önerebilirim. Bu sayede kısa sürede iyi bir başlangıç yaparak sağlam bir temel alt yapıya sahip olursunuz. Böylelikle beklentilerinizi karşılamanızı sağlayacak borsa teknikleri ile ilerleyerek ciddi anlamda gelirinizde artış sağlayabilirsiniz.

Birikimlerinizi borsa yoluyla değerlendirebilmeniz için yatırım hesabına ihtiyacınız vardır. Bu hesabı borsa ile bağlantısı olan kurumlar üzerinden açtırabilirsiniz. Günümüzde bu işlemler kısa sürede kolay bir şekilde halledilir. Nüfus cüzdanınızın ve ikametgah belgenizin fotokopisiyle hesabınızın aktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle gerçek hesabınız açılmış olur. İçine para yükleyerek, işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda kesinlikle hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olduğunuz ürünlere yönelmelisiniz. Hepsinin fiyatlarını etkileyen faktörler aynı olsa dahi, bir süre bildikleriniz ile yolunuza devam etmelisiniz. Deneyimleriniz arttıkça diğer enstrümanları da portföyünüze ekleyebilir, çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Peki, borsada işlem gören araçlardan para kazanmak için ne yapmalı, nelere dikkat etmeli gelin hep birlikte bakalım:

Hisse Senedi Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Hisse Senedi Yatırımı Yaparak Para KazanmakBorsa denildiği zaman çoğu kişinin aklına hisse senetleri gelecektir. Bunun nedeni kıymetli evrakların pazar oluşturarak, güvenliğin sağlanması için borsanın kurulmasına sebep olmasıdır. Bu sayede piyasada en yüksek işlem hacmine sahip olan araçlar hisse senetleridir. Senetler kesinlikle yatırım için iyi bir seçenektir. Çünkü uzun vadede göz doldurucu kazançlara imza atılmasını sağlarlar. Bunun için elbette ki hisse senedi nedir, çeşitleri ve özellikleri nelerdir, nasıl alınır, satılır gibi özelliklerin bilinmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra fiyatlarını etkileyen unsurlarında dikkate alınması son derece önemlidir. Bu gibi bilgiler ışığında yolunuzu aydınlatabilir, kazandıracak senetleri portföyünüze ekleyerek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

HİSSE SENEDİ YATIRIMI YAPARAK PARA KAZANMAK HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Tahvil Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Tahvil Yatırımı Yaparak Para KazanmakHisse senetleri gibi menkul kıymet borsaları aracılığıyla işlem gören tahviller, yatırımcıların güvenli gördükleri araçların arasındadır. Bunun nedeni sabit getiri fırsatının bulunmasıdır. Bu yüzden yatırımlarınızı uzun vadede güvenilir bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız, tahvilleri seçebilirsiniz. Devlet veya özel şirketler aracılığıyla halka arz edilen tahvillere borsa veya bankalar üzerinden yatırım yapabilirsiniz. Vade süreleri 1 yıldan uzundur. Bu borç senedini veren tarafından belirlenir. Bazen 2 yıl bazense daha fazla süreye de tekabül edebilmektedir. Vade bitiminde ise hem anaparanızı geri alırsınız hem de faiz kazancı elde edersiniz. Dilerseniz vade sonunu beklemeden de tahvili elinizden çıkartarak nakde dönüştürebilirsiniz.

TAHVİL YATIRIMI YAPARAK PARA KAZANMAK HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Bono Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Bono Yatırımı Yaparak Para KazanmakBono da tahvil gibi güvenilir yatırım aracıdır. Tek farkı vade süresidir. Bonoların vade süreleri 2 aydan az, 1
yıldan da fazla değildir. Kısa vadede cüzi miktarda kazanç sağlamak için bonolar portföy açısından çeşitlilik sağlayacaktır. Ayrıca diğer araçlarda karşılaşması mümkün olan risklerin de en az seviyeye karşılık gelmesinde etkilidir. Çünkü bonolarda da vade sürecinin sonunda anapara getirisi sabittir. Faiz ise bononun değerine göre belirlenmektedir. Bu evrede tahvil ve bono gibi sabit getiri imkanı sunan araçların faiz oranlarıyla ters işlediğini söyleyebilirim. Bu nedenle kesinlikle merkez bankalarının faiz yönünde uyguladıkları politikaları takip etmelisiniz. Buna göre yatırım yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.

BONO YATIRIMI YAPARAK PARA KAZANMAK HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Borsa Endeksine Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Borsa Endeksine Yatırım Yaparak Para KazanmakBorsa endeksleri biliyorsunuz ki piyasanın trend eğilim yönü hakkında bilgi verir ve içerisinde çeşitli yatırım araçlarını barındırır. Genellikle yatırımcıların tercihi hisse senetlerinden oluşan endekslerdir. Bunun dışında emtia, döviz ve diğer araçların da performansını ölçen endekslerde piyasada işlem görmektedir. Endekslerin içerisinde yer alan ürünler hem popüler hem de çok kazandıran enstrümanlardır. Bu nedenle her birine tek tek yatırım yapmaktansa, sadece bir endeksi satın alarak diğerlerine de yatırım yapmış olursunuz. Hem de daha düşük bir maliyetle. Ama bunun için elbette ki iyi bir borsa bilgisinin yanı sıra takip mekanizmanızı da geliştirmiş olmalısınız. Çünkü yaşanan düşüş veya yükselişleri öngörebilir hale gelmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde kar getirecek araçların sinyallerini alabilirsiniz.

BORSA ENDEKSİNE YATIRIM YAPARAK PARA KAZANMAK HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Döviz Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Döviz Yatırımı Yaparak Para KazanmakPara ile para kazanmak düşüncesinde olan yatırımcıların tercihi dövizlerden yanadır. Bu konuda elbette ki döviz nedir, yatırımı nasıl ve nerede yapılır, alım – satımında dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir gibi soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde bilmelisiniz. Piyasada işlem gören dövizler; majör, minör ve egzotik olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmıştır. Borsada daha çok majör grubu yer alır. Bunun sebebi majör para birimlerinin tüm dünyada likiditesinin yüksek olmasıdır. Böylece düşüş trendi sonucu kesin bir yükselişin gerçekleşeceğidir. Ama burada tecrübe çok önemlidir. Çünkü bazı zamanlarda beklenenin aksi yaşanabilir. Bu yüzden sürekli olarak borsa takibi yapmalısınız. Trendin yönünü belirleyebilmelisiniz. Böylece beklediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

DÖVİZ YATIRIMI YAPARAK PARA KAZANMAK HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Emtia Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Emtia Yatırımı Yaparak Para KazanmakEmtialar; tahvil, bono gibi güvenilir araçlardır. Fakat sabit getiriye sahip değildirler. Çok sayıda çeşide sahip olmalarına rağmen borsada daha çok altın, gümüş, bakır, petrol, buğday ve pamuk yatırımı tercih edilir. Bu saydığım ürünlerin biliyorsunuz ki günlük hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça fazladır. Bu nedenle ileriye dönük fiyat tahminleri daha kolay bir şekilde yapılır. Özellikle altın modası geçmeyen yatırım aracıdır. Hepsinin de fiyatları diğer yatırım araçlarına göre daha uygundur. Her bütçeye denk düşen emtialara yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun için belli başlı olayların takibini anlık olarak yapmalısınız. Sonucunda piyasaları yorumlayarak, ileride değeri yükseliş trendine geçecek olanları portföyünüze eklemelisiniz. Böylece küçük miktardaki birikimlerinizi bile yüksek miktarlara ulaştırabilirsiniz. Ertelediğiniz, hayalini kurduğunuz şeylere sahip olabilirsiniz.

EMTİA YATIRIMI YAPARAK PARA KAZANMAK HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para KazanmakBorsa araçlarının değerleri biliyorsunuz ki sabit değildir. Yükselişlerden sonra anlık düşüşlerin yaşanabileceği gibi, düşüşlerin akabinde de artış beklentisi içerisinde olmak pek de doğru değildir. Çünkü araçların değerleri arz ve talepleri doğrultusunda birden fazla değişkene bağlı olarak şekillenir. Bu nedenle de risklerin önlenebilmesi için iyi bir takip yapılması şarttır. Ya da direkt olarak riskleri önlemek için işlemlerinizi türev sözleşmeler aracılığıyla Vadeli işlem ve Opsiyon Borsası (VİOP) üzerinden yapabilirsiniz. Her sözleşmenin büyüklüğü birbirinden farklıdır ve standarttır. Spot piyasada işlem gören tüm ürünlere türev piyasalarda daha düşük maliyetle yatırım yapabilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için kesinlikle vadeli işlem sözleşmeleri nedir, alım – satımı nasıl yapılır bilmelisiniz. Bu doğrultuda beklentinizi karşılayacak sözleşmeleri alıp satarak para kazanabilirsiniz.

VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİNE YATIRIM YAPARAK PARA KAZANMAK HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Kimler Borsa Yatırımı Yaparak Para Kazanır?

Kimler Borsa Yatırımı Yaparak Para Kazanır?Yasal olarak yatırımcı statüsünde olan herkes birikimlerini borsa aracılığıyla katlayarak değerlendirebilir. Bu konuda tek şart en az 18 yaşına basmış olmaktır. Onun dışında şart yoktur. Genel prosedür gereği yatırımların yürütülmesi için hesap açılması gerekir. Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde buradan öğrenebilirsiniz. Bu da bankalar veya özel şirketler üzerinden kolaylıkla açılmaktadır. Kısa süre içerisinde aktif edilen hesabınıza para yatırarak yatırımlarınızı yürütmeye koyulabilirsiniz. Bu konuda ticari zekaya sahip olan herkesin borsada kendine düşen dilimi alabileceğini söyleyebilirim. Çünkü borsada bir nevi ticaret mantığıyla hareket edilir. Ayrıca risk de aynı derecede olduğu gibi kazancı da aynı boyuttadır. Ticaret riskli diye vazgeçenlerin sayısı ülkemizde fazladır. Ama risk alınmadan para kazanılmadığını da unutmamanız gerekir. Hedeflerinize yönelik koşar adım hareket ederseniz, ileride emeklerinizi yiyebilirsiniz.

Borsa Yatırımı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsa Yatırımı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Borsa yatırımı yaparak dünyanın en zengin isimleri arasında yer alabilecek kadar para kazanabilirsiniz. Çünkü bir sınırlama yoktur. Doğru zamanları öngörebilmeniz önemlidir. Hani “vurdu gol oldu!!!” derler ya, o zamanlardan bahsediyorum. Bu vakitleri yakalayabilmeniz için borsa hakkında A’dan Z’ye varana kadar en küçük ayrıntıyı gözden kaçırmadan öğrenmelisiniz. Özellikle sanal para ile yüklü olan demo hesap ve borsa oyunlarından faydalanarak risksiz bir şekilde tecrübelerinizi arttırmalısınız. Her geçen gün yaptığınız alıştırma işlemlerinin sonucunda püf noktaları öğrenirsiniz. Böylece zaman ilerledikçe kazandıracak stratejiler geliştirebilirsiniz. Kendi taktiklerinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede tabiri caizse “vurguncu” olarak anılabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırımı yaparak para kazanmak için her yatırımcının kendine has bir strateji ile hedeflerine yönelik olarak ilerlemesi gerekir. Bunun nedeni A kişisi ile B kişisinin düşünce yapısının, bakış açısının ve bilumum diğer özelliklerinin farklı olmasıdır. Bu nedenle A’nın uyguladığı taktik kazandırıyor olabilir, fakat B kişisinin uyguladığı taktik her zaman kazandıracak diye bir kural yoktur. Bu nedenle para kazanmanız için yapmanız gereken, borsayı baştan sonra derin bir şekilde araştırmaktır. Bunun sonucu ise edindiğiniz bilgileri pratiğe dökmektir. Bu işlemleri gerçek hesap açmadan sanal hesap üzerinden yapabilirsiniz. Böylece paranızı riske atmadan deneyim kazanabilirsiniz. Gerçek hesaba geçiş yaparak, sahip olduğunuz bilgiler ve deneyimler doğrultusunda güneş gibi parlayarak borsayı kasıp kavurabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar