Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Yatırım Bilinci Oluşturmak için Ne Yapmak Gerekir?

Borsada Yatırım Bilinci Oluşturmak için Ne Yapmak Gerekir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırım yaparak para kazanmak için borsada bilinçli olarak hareket edilmesi şarttır. Ne bir başkasının verdiği taktiklerle ne de içten gelen bir hisle piyasada başarılı olmanızın ihtimali düşüktür. Bu yüzden para kaybetmek istemiyor ve başarılı yatırımcılar gibi düzenli bir ek getiri sağlamak istiyorsanız borsa yatırım bilincine sahip olmalısınız. Bu bilinci, öğrendiğiniz püf noktalar ve kazandığınız deneyimler sonucunda oluşturursunuz. Şimdi, bütün bu olguları detaylı olarak inceleyelim.

Borsada birikimlerin değerlendirilmesi için yatırımcıların izlemesi gereken yollar vardır. Böylece kısa sürede acemilik atlatılarak, başarılı yatırımcıların seviyesine ulaşılır. Borsa yatırım bilinci oluşturulur ve piyasanın mantığına göre hareket edilir. Sonucunda da beklenilen getirilere sahip olunur. Bunun için muhakkak ki belli bir süre boyunca deneme hesaplarında alıştırma yapmalı, tecrübelerinizin seviyesini artırmalısınız. Alım–satım nasıl yapılır ve hangi zamanlarda yapılan işlemler kazanç getirir öğrenmelisiniz. Böylelikle kar getirecek enstrümanları keşfedebilir, karlı sonuçlar elde edeceğiniz portföyü oluşturabilirsiniz. Buna bağlı olarak birikimlerinizi ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz.

Şimdi, borsa bilinci oluşturmak için yatırımcılar ne yapmalı gelin hep birlikte bakalım:

Teorik Olarak Borsa Hakkında Tüm Konuları Öğrenin!

Teorik Olarak Borsa Hakkında Tüm Konuları Öğrenin!Borsada yatırım yapacaksanız eğer piyasada kullanılan jargonların yanı sıra, öğrenmeniz gereken teorik bilgiler vardır. Bunları öğrenerek para kazanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Böylece riskleri önleyebilir, birikimlerinizi değerlendirecek adımları atabilirsiniz. Bunun için kapsamlı olarak borsayı baştan sona öğrenmelisiniz. Aracı kurumların borsa eğitimleri sayesinde, bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken tüm püf noktaları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kademeli olarak katıldığınız eğitimler ile bilgilerinizi ileri seviyeye kadar ulaştırabilirsiniz. Bir müddet sonra profesyonel yatırımcılar gibi kar getirecek stratejilerinizi oluşturabilir, sistemli olarak hareket ederek yüklü miktarda kazanç elde edebilirsiniz. (Birikimlerin değerlendirilmesi için borsa tercih edilir mi sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın.)

Aracı kurumların eğitimleri dışında faydalanabileceğiniz çeşitli kaynaklar da vardır. Piyasada kısa sürede başarılı olmak istiyorsanız, kesinlikle tüm kaynaklardan yararlanmalı, her geçen gün bilgi düzeyinizin artmasını sağlamalısınız. Borsa nedir, ne değildir bu sayede öğrenebilirsiniz. Alım–satım mantığını kavrayarak işlemlerinizi kar getirecek noktalardan gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için mutlaka yatırım araçlarını tanımalısınız ve trendi yorumlayabilecek düzeye gelmelisiniz. Bu konuda sizlere önerim, uzmanların analizlerinden faydalanmanızdır. Temel analiz ve teknik analiz sayesinde, enstrümanların değerlerinde yaşanan değişmeleri öngörebilirsiniz. Bunun için kurumların vermiş oldukları eğitim faaliyetlerine katılmalısınız. Bu sayede, işlemlerinizi doğru zamanlarda gerçekleştirerek, elde etmek istediğiniz başarıların altına imzanızı atabilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirmek için öncelikle, borsa nasıl oynanır sorusuna cevap bulmalısınız. Bunun için de belli bir deneyimi geride bırakmış olmanız gerekir. Çünkü kazanılan deneyimler sayesinde, piyasada yanlış adımlar atılmaz. Bu nedenle gerçek hesaba geçmeden önce, muhakkak ki deneme hesapları aracılığıyla alım–satım yapmalısınız. Hangi enstrümana ne zaman yatırım yapmanız gerektiğini bu sayede öğrenebilirsiniz. Ek olarak, hangi fiyat seviyeleri üzerinden işlemlerinizi yapmanız gerektiğine bu sayede karar verebilirsiniz. Tabii ki bunun için sadece deneme hesaplarını kullanıyor olmanız yeterli değildir. Aynı zamanda, piyasaları takip etmenizi sağlayacak programları da kullanmalısınız. Hesaplarda yer alan analiz ve fiyat grafiklerinin nasıl yapıldığını da anlamalısınız. Bunların enstrümanların fiyatları üzerinde nasıl bir etki bırakacağını öngörebilmelisiniz.

Piyasanın takip edilmesi için gerek yurt içi gerekse de yurt dışında meydana gelen olayları takip etmeniz gerekiyor. Yaşanılan tüm gelişmeler, direkt olarak enstrümanların değerinin yön değiştirmesine neden olur. Bunun yanı sıra, merkez bankalarının almış olduğu kararlar, FOMC toplantı sonuçları, makroekonomik göstergelerin sayısal oranları gibi pek çok konu doğrudan yatırım araçlarının değerinin yükselmesine ve düşmesine neden olur. Bu yüzden, gelişmelerin takibini yapmanız önemlidir. Çünkü en ufak bir etki bile kesin kar getirecek gözüyle baktığınız pozisyondan zarar edebilmenize neden olabilir. Bu nedenle her ihtimali göz önünde bulundurarak ne kadar para ile yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz. Kesinlikle kar elde etmeyi göze aldığınız kadar paranızı riske atmalısınız. Tek enstrümana yatırım yapmaktansa portföyünüzü canlı tutmalısınız. Böylece kayıpla karşılaşsanız dahi diğer yatırım yaptığınız araçlardan kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsa Piyasasının Getirisi Yatırımcıyı Memnun Ediyor mu? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Deneme Hesaplarında Alıştırma Yaparak Tecrübe Kazanın!

Borsa Deneme Hesaplarında Alıştırma Yaparak Tecrübe Kazanın!Borsa yatırım bilincine sahip olmak istiyorsanız deneme hesaplarını ya da sanal borsa oyunlarını tercih edebilirsiniz. Her iki uygulama da borsa tecrübesi kazanmanız için geliştirilmiştir ve gerçek piyasa koşulları ile birebir işlemektedir. Tek farkı, hesapların içinde sanal para yüklü olmasıdır. Bu da yatırımcılar için oldukça avantajlıdır. Çünkü bu sayede, paranızı riske atmadan borsa deneyimi yaşarsınız. Alım–satım nasıl yapılır öğrenir, gerçek hesapta kullanılan fonksiyonları keşfedersiniz. Ayrıca, ne işe yaradıklarını öğrenerek, birikimlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiğini anlarsınız. (Borsada kazanan yatırımcı olmak için ne yapmalı sorusunun yanıtına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Bu nedenle, gerçek hesaba geçmeden önce mutlaka ama mutlaka sanal paranın kontrolünü sağlayana kadar deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız.

Deneme hesapları, birikimlerinizi borsa aracılığıyla değerlendirip değerlendiremeyeceğinizi görmenizi sağlayan uygulamalardır. Güncel fiyat değişimleri üzerinden gerçek piyasa koşulları altında işlem yapmanızı sağlayan hesaplar sayesinde, borsa yatırım mantığını anlayabilir, para kaybetmeden kazanmanın sırrını çözebilirsiniz. Bunun için çok sayıda işlem yapmalısınız. Hatta bol bol hata yapmalısınız ki önlediğiniz sürece işlemlerinizi kontrollü olarak yürütebilirsiniz. Bu yüzden neden-sonuç ilişkisi kurmalı, niye hata yaptığınızı araştırmalısınız. Araştırmalarınız ardından tekrar aynı yanlışa düşmezsiniz çünkü en iyi ve unutulmayan bilgi, deneyimleriniz sonucunda öğrendiklerinizdir. Bu yüzden bol bol işlem yaparak, piyasanın mantığını çözmelisiniz.

Borsanın Kazancı İyi mi? Yatırımcıların Yüzünü Güldürür mü? Öğrenmek için Tıklayın.

Psikolojik Anlamda Borsa Yatırım Bilinci Oluşturun!

Psikolojik Anlamda Borsa Yatırım Bilinci Oluşturun!Bilgi ve deneyim gibin borsada para kazanmanızda ve kaybetmenizde etkili olan unsurlardan biri de psikolojik etmenlerdir. Bu nedenle temel ve pratikliğinizin yanı sıra, psikolojik anlamda borsa yatırım bilincine sahip olmalısınız. Piyasada başarılı olmanız için kesinlikle acele hareket etmemeli ve tez canlı olmamalısınız. Tam aksine, düşünerek ve planlayarak hareket etmelisiniz. Bunun için öncelikle yatırımcı kimliğinizi tanımalısınız. Evet, kendinizi iyi tanıdığınızı düşünüyor olabilirsiniz fakat borsada saniyeler içinde değişen fiyat trendi sayesinde paralarınızı katlayabileceğiniz gibi tüm hepsini kaybedebilirsiniz. Bu ihtimal, çoğu yatırımcının korkulu rüyasıdır çünkü para, kolay kazanılmamaktadır. Fakat anlık değişimlerin kontrol edilememesiyle, saniyeler sonucunda para kaybedilmektedir. Bu nedenle, psikolojik olarak kendinizi borsaya hazırlamalısınız. Bunu da en iyi şekilde deneme hesapları sayesinde yaparsınız. Çünkü hesaplarda para kaybetme riskiniz yoktur. İstediğiniz kadar alıştırma yapabilir, psikolojinizi borsaya hazırlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırım bilincine sahip olmanız için yukarıda yazdığım konuları dikkate almalısınız. Para kazanmanız için bunlar gerçekten de önemli konulardır. Bu nedenle, önemli olan püf noktaları öğrenmenizi sağlayacak eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız. Ücretli olup olmamasını önemsememeli, sağlayacak olduğu faydaya bakmalısınız. Buna göre borsayı en iyi şekilde anlamanızı sağlayacak faaliyeti seçerek kendinizi geliştirebilir, kazanmanızı sağlayacak borsa stratejisi üreterek sistemli bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Bunun için muhakkak ki kendi borsa yatırım bilincinizi oluşturmalısınız. Bunun da en iyi eğitimler ve deneme hesapları sayesinde oluşturulacağını bilmelisiniz. Bu faaliyetlerden yararlanarak yatırım bilincinizi oluşturabilirsiniz. Böylelikle borsada elde ettiğiniz kazançlarla piyasadan memnun bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu