Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları

Borsada oldukça çeşitli enstrümanlar işlem görür. Bu yazıda borsa yatırımları için tercih edebileceğiniz enstrümanlar hakkında detaylı bilgiler verdik:
Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları
Son Güncelleme: 
Yorum

Birikmiş paranızı borsada çeşitli yatırım enstrümanları üzerinden değerlendirebilirsiniz. Hisse senedi, tahvil, bono gibi uzun vadede yüksek getiri elde etmenizi sağlayacak enstrümanları portföyünüze ekleyebilirsiniz. Menkul kıymetlerin dışında emtia, döviz, borsa endeksi gibi araçlara da yönelebilirsiniz. Yatırım alanında çeşitli enstrümanlara sahip olan borsada bütçenize uygun olan araçları alıp satarak aradaki farktan kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsa, para kazandıran ve günümüzde hala kazandırmaya devam eden piyasadır. Bu konuda elbette ki bilmeniz gereken kıstaslar vardır. Başarılı olmak için borsa nedir, işleyişi-mekanizması nasıldır, alım – satım nasıl yapılır, emirler nasıl verilir gibi temel konuları öğrenmelisiniz. Temeli sağlam olmayan bir bina biliyorsunuz ki en hafif bir sarsıntıda çatlak verir. Aynı şekilde borsa bilgisine ve deneyimine yeterli düzeyde sahip olmayan biri için bu sözler geçerlidir. Bu yüzden gerçek hesaba geçmeden önce tabiri caizse eşeği sağlam kazığa bağlamalısınız.

Piyasada doğru adımları atabilmeniz, ileride oluşacak fiyatları tahmin edebilmeniz için kesinlikle yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için borsa eğitimi veren aracı kurumlarının hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu eğitimler ücretli olduğu için çoğu yatırımcı internette yer alan bilgiler aracılığıyla
piyasanın mantığını kavramaya çalışmaktadır. Bu kapsamda para vermekten kaçınmamalısınız. Edindiğiniz bilgilerin size geri döneceğini bilmelisiniz. Buna göre araştırma yaparak en iyi olanağı sunanı tercih etmelisiniz. Böylece kısa sürede borsanın mantığını çözerek yolunuz aydınlanmış bir şekilde devam edebilir, kar getirecek araçlara yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Peki, borsada işlem gören araçlar nelerdir, nasıl alınır – satılırlar hakkında bilgi vermek istiyorum:

Menkul Kıymetler

Menkul KıymetlerBorsada menkul kıymetler adı altında işlem gören araçlar; hisse senetleri, tahviller ve bonolardır. Bu ürünlere yatırım yapmak istiyorsanız, öncelikle bunlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eskiden bir hisse senedini al 5 – 10 yıl unut gibi söylemler yer aldığı için yatırımcılar popüler olan şirketin hisselerine yapmaktaydı. Şimdi ise başarılı olmak için birden fazla değişkenin takip edilmesi gerekiyor. Bunun nedeni borsada fiyatların farklı etkilerden dolayı değişmesidir. En büyük etki arz ve talep unsurları olmasına rağmen, yabancı ülkelerde yaşanan en küçük bir olay bile değerlerin anlık olarak dalgalanmasına sebep oluyor. Bu nedenle yatırım araçlarının özelliklerinin bilinmesi son derece önemli bir konudur.

Ülkemiz borsasında hisse senedi alım – satımı genellikle yerel şirketleri kapsamaktadır. Dünyaca ünlü olan şirketlere yatırım yapabilmek için yabancı borsalar üzerinden birikimlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konu hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Hisse senetleri borsanın gözde aracıdır. Çünkü uzun vadede sağlam bir gelir elde edilmesini sağlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey yatırımların bugünü baz alarak değil, geleceğe yönelik yapılmasıdır. Örneğin, bugün turizm sektörü göz önünde olabilir. Fakat yıllar sonra bu sektör değişecektir. Değerlenecek sektörü doğru olarak belirlemeniz yüksek miktarda kazanç sağlamanızı mümkün kılacaktır. Bu nedenle hisse senedi yatırımı yaparken hem şirketi hem de faaliyet kolunu önemsemelisiniz. Bunun için geçmiş anekdotlardan yararlanabilirsiniz. Böylece ileriye dönük olarak yatırımlarınızı bilinçli olarak yürüterek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Hisse senetleri birçok yatırımcının portföyünü oluştursa da güvenilir bir şekilde kazanç elde etmek isteyenlerin tercihi tahvil ve bonodan yanadır. Tahvil nedir, yatırımı nasıl yapılır sorusunun cevabı için tıklayın. Bazı yatırımcılar bu araçları portföydeki riskleri dengelemek amacıyla kullanır. Çünkü tahvil ve bono sabit getiriye sahip olan enstrümandır ve vade sonunun bitiminde yatırımcıya anaparasını faiziyle geri vermesini garanti eder. Bu anlamda faiz oranlarının önemi büyüktür. Çünkü bu araçların değeri faiz oranlarıyla zıt yönlüdür. Bu nedenle yatırım yapacağınızda ileri tarihte ülkelerin uygulayacağı faiz politikalarını takip etmelisiniz. Böylece vade sonunu beklemeden bu araçları elinizden uygun miktarda çıkartabilir, para kazanabilirsiniz.

Tahvillerin diğer bir adı borçlanma senedidir. Bu senetler, hisse senetleri gibi çıkarıldıkları kuruma ortak olmanızı sağlamaz. Paranızı ödünç olarak veriyormuş gibi düşünebilirsiniz. Vade süreleri 1 yıldan uzundur. Bu süreç tahvili çıkaran kurum veya kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız, tahvil yatırımı yaparak para kazanabilirsiniz. Bu süreci biraz daha kısa tutmak istiyorsanız, bonolara yönelebilirsiniz. Bono da tahvil gibi borç senedidir. Bono hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Vade süresi 60 günden az, 365 günden fazla olmayan senetleri alıp satabilirsiniz. Bu konuda anonim şirketlerin çıkartmış olduğu tahvil veya bonolar yerine, devlet güvenceli olan menkul kıymetleri tercih etmenizi önerebilirim.

Borsa Endeksleri

Borsa EndeksleriBaşta hisse senetleri olmak üzere diğer yüksek işlem hacmine sahip olan enstrümanları içinde barındıran borsa endeksleri piyasanın eğilim yönü hakkında bilgi vermektedir. Örneğin; BIST 100, BIST 30 endeksleri ile Borsa İstanbul, Dow Jones, Dax 30 gibi endekslerle de Amerikan Borsası’nın trendi hakkında fikir sahibi olunur. Bu nedenle endeksler birikimlerini finans piyasalarında değerlendirenler için önemli nitelik taşır. Eğer borsa endeksi yatırımı yapmak istiyorsanız, kesinlikle tüm dünya ülkelerinde meydana gelen hareketlenmelerin takibini yapmanız gerekiyor. Çünkü ufak bir değişme direkt olarak endeksin değer kaybetmesine veya kazanmasına neden oluyor.

Dünyaca ünlü olan borsa endeksleri günümüz yatırımcılarının ilgisini daha çok çekmektedir. Bunun nedeni bu endekslerin gerçeği yansıtmasıdır ve fiyat hareketlerinde yaşanacakların belirlenebilmesidir. Çünkü endekslerin takibi internet aracılığıyla kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu da karlı sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Dünya borsa endekslerine nasıl yatırım yapılır hakkında detaylı bilgilere bu yazı sayesinde ulaşabilirsiniz.

Emtialar

EmtialarEmtialar diğer araçlara göre borsada düşük işlem hacmine sahip olan ürünlerdir. Genellikle altın, gümüş, bakır gibi araçların işlem hacmi yüksektir. Çünkü yatırımcılar birikimlerini değerlendirmek için bildikleri ürünleri tercih etmektedir. Bu kapsamda emtialar tahvil, bono gibi güvenilir kazanç getiren enstrümanlardır. Emtia yatırımı yaparak para kazanmak istiyorsanız bu hususları dikkate almalısınız. Yoksa riski düşük araçlardan dahi zarar edebilirsiniz. Hisse senetlerinde olduğu gibi bu enstrümanların değeri artacağını düşündüğünüz zamanlarda yatırım yapmalısınız. Yatırımcılar daha çok kriz dönemlerde emtiaları tercih etmektedir. Çünkü biliyorsunuz ki kaosun ülke ekonomisine hakim olduğu sıralarda döviz ve diğer araçların değerleri git gide düşmektedir. Bu yüzden halk kendini güvene almak için altına yönelmektedir. Yükselen talepte fiyatları yükseltmektedir. Böylece beklenen getiriler emtialar aracılığıyla karşılanmaktadır.

Emtialara küçük miktarda da yatırım yapılabilmektedir. Elinizde bir miktar birikiminiz varsa, paranızı emtialar aracılığıyla değerlendirebilirsiniz. Bu araçların ileride alması beklenen değerler kolaylıkla tahmin edilebilmektedir. Çünkü bu ürünlere fiziki olarak da çok fazla yatırım yapılmaktadır. Örneğin, altın fiyatlarını etkileyen faktörler artık herkes tarafından bilinmektedir. Bunun nedeni altına yıllardan beri yatırım yapılmasıdır. Bu sayede etkiler kontrol edilerek, doğru zaman kollanarak yatırım yapılır ve istenen miktarda getirilere ulaşılır. Özellikle yatırımların fiziki olarak gerçekleştirilmemesi, sadece fiyat farklarından kazanç sağlanıyor olması emtiaların çalınma, kaybolma, yapısında bozulma gibi etkilerin görülmemesi avantajını sağlar. Bu yüzden yatırımcılar kuyumcuların aksine fiziki olmayan işlemleri tercih etmektedir.

Dövizler

DövizlerBorsada bütün para birimlerine yatırım yapılabilmektedir. Fakat daha çok majör dövizler tercih edilmektedir. Majör dövizler canlı ekonomiye sahip olan ülkelerin kullanmış olduğu para birimleridir. Amerikan doları, İsviçre frangı, İngiliz sterlini, Japon yeni, Euro, Avustralya ve Kanada doları olmak üzere 7 farklı döviz majör olarak piyasalarda yer almaktadır. Bunlarında dışında kalanlar ise minör ve egzotik olarak adlandırılmıştır. Ülkemiz yatırımcıları birikimlerini Dolar/TL, Euro/TL paritesi üzerinden değerlendirmektedir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken husus döviz fiyatlarını etkileyen unsurlardır. Ekonomi ile alakalı olan her konu para birimlerinin değerinin düşmesine veya yükselmesine neden olur. Bu nedenle yatırım yaptığınız süre boyunca haberleri takip etmelisiniz. Böylece paritenin değeri artacak mı azalacak mı belirleyebilirsiniz.

Dövizler, hisse senetleri gibi çok fazla tercih edilen araçlardır. Özellikle faiz oranlarının yüksek tutulduğu zamanlarda yüksek kazanç elde edilmesini mümkün kılarlar. Bu konuda FED, AMB, BOJ gibi önemli bankaların uygulayacağı politikalar önemlidir. Yatırım yapacağınızda ve yaparken bu bankaların açıklamalarını dikkatle takip etmelisiniz. Örneğin, FED faiz oranlarını genişletme yönündeki politikası dolar paritelerinin yükselmesini sağlarken; diğerlerinin düşmesine sebebiyet verecektir. Elbette ki bu etki diğer bankaların uygulayacağı yönteme göre de değişiklik gösterecektir. Bu nedenle iyi bir piyasa takipçisi ve fiyat analizcisi olmalısınız. Böylece ileride meydana gelmesi beklenen düşüş veya yükselişleri öngörebilir, doğru seviyelerden yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.

Vadeli İşlem Kontratları

Vadeli İşlem KontratlarıBorsada anlık fiyatların üzerinden işlem yapabileceğiniz gibi vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla yatırımlarınızı belirli bir süreç içinde yapabilirsiniz. (Bu konuda hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.) Futures, Forward ve opsiyon sözleşmeleri ile standart büyüklükte olan kontratları alıp satabilirsiniz. Borsa araçlarının tümü vadeli olarak işlem görmektedir. Yatırımlarını vadeli olarak yürüten kişiler, kendilerini kur ve spekülasyon riskinden korumak amacıyla birikimlerini değerlendirmek ister. Piyasada daha çok futures ve opsiyon işlemleri yapılır. Bu işlemleri yapmak için bilmeniz gerekenler vardır. Örneğin; sözleşmelerin büyüklük miktarı, vade tarihi gibi hususları bilmelisiniz. Buna göre hangi büyüklükte işlem açmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Genellikle emtialar tercih edilmektedir. Özellikle buğday ve pamuk yatırımı için vadeli işlemler son derece avantajlıdır. Küçük miktardaki birikimle yüksek hacimli pozisyonlar oluşturulmaktadır. Fiziki işlem olmadığı için buğdayın, pamuğun yapısında meydana gelen değişmelerden etkilenmeden birikimlerinizi kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Vade süresi belli olduğu gibi, alınacak paranın miktarı da bellidir. Böylece anlık işlemlerdeki değişen fiyatlardan etkilenmeden işlemleriniz güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilir, beklediğiniz miktarda kazanç elde edebilirsiniz. Sözleşmeler belirli tarihleri kapsasa da dilerseniz vade sonunu beklemeden işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada işlem gören araçları yukarıda detaylı bir şekilde ele aldım. Değerleneceğini gördüğünüz istediğiniz aracı portföyünüze ekleyerek, sonucundan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bu anlamda elbette ki belli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Çünkü bildiğiniz üzere borsa çetin bir piyasadır. Bu yüzden siz borsadan daha yaman olmalısınız. Bunun için gerek aracı kurumlarının eğitim faaliyetlerinden gerekse yerli yabancı kaynaklardan piyasa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Deneme hesaplarında alıştırma-işlem yaparak, kar getirecek stratejiler geliştirmelisiniz. Böylece verdiğiniz emeklerin karşılığını başarılı yatırımcılar gibi yemeğe dönüştürebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu