Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Hangi Hisse Senetleri Para Kazandırır?

Hisse senetleri herkesin tercih ettiği enstrümanlardır. Peki, hangi hisselerden para kazanmak mümkündür? İşte size bu konuda detaylı bilgiler:
Borsada Hangi Hisse Senetleri Para Kazandırır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsaya yatırım yapmak ve birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız aklınıza gelen sorulardan biri, hangi enstrümanlar para kazandırdığıdır. Piyasada tüm enstrümanların para kazandırdığını söyleyebiliriz. Ancak bunların zaman dilimleri farklıdır. Her enstrüman belirli zaman dilimlerinde popülerdir ve yüksek miktarda kazanç elde etmenizi sağlar. Özellikle hisse senetleri üzerindeki ilgi fazlasıyla, yoğundur. Bunun sebebi; senetlerden hem temettü dağıtımlarından hem de alım – satım fiyat farkı aralığından, iki farklı şekilde kazanç sağlanabiliyor olmasıdır. Bu yüzden çoğu yatırımcı, diğer yatırım araçlarının aksine senetlere yönelerek birikimlerini değerlendirmek ister.

Değerli evraklar, borsada işlem gören ve en yüksek tercihe sahip olan enstrümanlardır. Bu nedenle, fiyat hareketleri sürekli olarak dalgalı yapıdadır. Bu durum da kişilerin kar elde etmesine veya kayıpla karşılaşmasına neden olmaktadır. Çünkü anlık değişmeler, pozisyonunuza olumlu veya olumsuz olarak etki etmektedir. Önemli olan, değişimleri doğru olarak yorumlayabilmektir ve alım – satım işlemlerini, beklentileri karşılayacak fiyat aralığında, bilinçli olarak yönlendirebilmektedir. (Hisse senedi alarak nasıl kar elde edilir, öğrenmek için tıklayın.) Bunun için senetler hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerektiği kadar, borsa yatırım mantığını da öğrenmiş olmanız gerekir. Bu sayede işlemlerinizi kontrollü olarak yönlendirebilirsiniz. Kazançlı noktalardan yatırımlarınızı yaparak para kazanabilirsiniz.

Şimdi, borsada hangi hisse senetleri para kazandırır gelin hep birlikte bakalım:

Borsa Piyasasında Hangi Hisse Senetleri Para Kazandırır?

Borsa Piyasasında Hangi Hisse Senetleri Para Kazandırır?Hisse senedi yatırımı yaparak borsada para kazanmak istiyorsanız, kıymetli evraklar hakkında geniş çaplı araştırma yapmalı ve senetler hakkında her türlü bilgileri öğrenmelisiniz. Şirketler, borsada işlem görebilmeleri için ne gibi şartlar taşıyor, öğrenmelisiniz. Bilhassa şirketlerin mali kaynaklarını, gelir – gider tablolarını, misyon – vizyon gibi kendilerini aynı sektörde yer alan kurumlardan ayıran özelliklerini öğrenmeniz gerekir. Buna göre hangi sektörde bulunan şirkete yatırım yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Kesinlikle herkesin yöneldiği hisseleri, gözünüz kapalı olarak almamalısınız. Warren Buffett’in “herkes korkakken cesur; herkes cesurken de korkak olmalı” öğüdünü hatırlamalısınız. Borsada devre kesici nedir, düşüşün nedenleri nelerdir bunları detaylıca öğrenmelisiniz. Warren Buffett’in yatırım hakkındaki altın tavsiyelerini öğrenmek için burayı tıklayın. Böylece yatırımda dikkat etmeniz gereken hususların bilincinde olup, yatırımlarınızı doğru şekillerde yönlendirebilecek cesarete sahip olabilirsiniz.

Risk almak istemiyor ve birikimlerinizi güvenilir bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız herkesin bildiği, tanıdığı sektörün öncü konumunda olan şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Böylece diğer adı sanı duyulmamış şirketlere nazaran minimum risk ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Fakat burada şöyle bir husus vardır. Bu şirketler, kendilerini kanıtladıklarından dolayı, yüklü miktarda kazanç sağlamak için minimum 10 yıl, senedi portföyünüzde bulundurmanız gerekir. Ancak gerçek olan şey: herkesin kısa vadede paraya ihtiyacı vardır. Bu nedenle de ancak kısa vadede paraya ihtiyacı olmayan kişiler tarafından bu senetler tercih edilir. Bu yüzden farklı, kısa sürede kazandıracak hisse senetlerinin araştırması yapılır.

Kısa vadede, borsada para kazanmanızı sağlayacak hisse senetlerinin likit akışı yüksek olmalıdır. Bu yüzden spekülatif hisse senetlerini tercih etmeniz gerekiyor. Fakat bu senetlerde kaybetme riski, daha yüksektir. Bunun nedeni piyasaya dışarıdan müdahalede bulunan manipülatörlerdir. Manipülasyon nedeni ile senetlerin değerleri sürekli olarak değişmektedir. Bu durum da fiyat hareketlerinin eğilim yönlerini yanlış tahmin eden yatırımcıların zarar etmesine neden olur. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce borsanın mantığını kavramanızda fayda vardır. Borsa mantığını anlamak için ne yapmalı, sorusunun yanıtı için buraya tıklayın. Püf noktaları öğrendiğinizde yatırım enstrümanlarının değerlerinde yaşanacak değişimleri doğru öngörebilirsiniz.

Borsada son zamanlarda popüler hale gelen bazı senetler vardır. Bunlar tüm yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Uzmanlara göre al sinyali veren hisseler; Tav Havalimanları Hisseleri – TAVHL, Tofaş Otomobil Fabrikaları Hisseleri – TOASO, Garanti Bankası Hisseleri – GARAN, Migros Hisseleri – MGROS, Anadolu Cam Hisseleri – ANACM, Arçelik Hisseleri – ARCLK, Türk Hava Yolları Hisseleri – THYAO ve Tüpraş Hisseleri – TUPRS olmak üzere 8 tanedir. Yabancı yatırımcılar dahi bu hisselere yönelmiş durumdadır. Hisselerin ileride değer kazanacağına ilişkin sinyaller, bu şekilde verilmektedir.

Borsada Hangi Senetlerden Uzak Durmalı?

Borsada Hangi Senetlerden Uzak Durmalı?Borsa piyasasında birikimlerinizi hisse senetleri üzerinden değerlendirmek istiyorsanız bilmeniz gereken hususları öğrenmelisiniz. Böylece hangi hisse senetlerinden uzak durmanız gerektiğinizi belirleyebilirsiniz. Herkesin yatırım yaparken alacağı risk, farklıdır. Bu riski gerçekçi olarak belirlemeli ve senetlerin analizini yapmalısınız. Sadece senetlerin değil, piyasanın ne yönde dalgalanacağını da belirlemelisiniz. Bunun için gerek yurt içi gerekse de yurt dışı piyasalarında meydana gelen gelişmeleri sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Merkez bankalarının açıklamalarından tutun da şirketlerin yeni kuracakları ortaklılıkları, anlaşmaları ve bunlar gibi gelişmeleri incelemelisiniz. Böylece para kazanmanızı sağlayacak şirketleri öngörürken, zarar etmenize neden olacaklardan da uzak durabilirsiniz.

Kazandıracak hisse senetlerini belirlerken mutlaka sektör analizi yapmalısınız. (Konu hakkındaki detaylara buradan ulaşabilirsiniz.) Hangi sektör gelecekte değer kazanacak, belirlemelisiniz. Bunun için kağıt analizlerini uygulamanızda fayda vardır. Hangi hisselerin değerinin artacağını belirleyebilirseniz, buna bağlı olarak işlemlerinizi kontrollü bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayacak fiyat seviyelerinden, yatırımlarınızı yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle borsada kısa vadeli yatırımlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü, piyasanın yapısı akıcı değildir. Bu nedenle kısa vadeli işlemlerde risk yüksektir. Bilhassa A grubunda yer alan hisse senetlerine yatırım yapmak, iyi bir bilgi birikimine ve borsa tecrübesine sahip olmanızı gerektirir. Tam anlamıyla borsa yatırım mantığını anlamadan bu tür işlemlere kalkışmamalısınız.

Uzmanlar, yeni kurulan şirketlere yatırım yapmaktan uzak durmanızı tavsiye eder. Çünkü bu şirketler daha gelişmekte olan seviyesindelerdir. Bu sürecin ilerleyişi, şirketin misyon ve vizyonuna uygun olarak hareket etmesi önemlidir. Çünkü gerek kaynak bakımından gerekse de diğer unsurlar nedeni ile hisselerin değer kaybetme riski fazladır. Yüksek risk de yatırımcıların zarar etmesine neden olacağı için uzmanlar, bu tür şirketlerden uzak durmanızı önerirler. Fakat kazanmak için belli bir riski göze almanız gerekir. Piyasada kesin gözüyle baktığınız senetlerden dahi zarar edebilirsiniz. Bu yüzden teminat miktarınızı, kaybetmeyi göze aldığınız kadar belirlemelisiniz. Aksi halde gereğinden fazla kayıp verebilirsiniz. Bu durum, yatırım yapmaya küsmenize neden olmanın yanı sıra, hırslanarak, kaybedilen parayı geri alma isteği de doğurabilir. Piyasada, kesinlikle sakin kafa ile düşünerek ve neden – sonuç ilişkisi kurarak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Böylece doğru adımları atabilir, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Borsa Hisse Senedi Yatırımında Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Borsa Hisse Senedi Yatırımında Bilinmesi Gereken Püf NoktalarHisse senetleri, borsanın en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer almasına rağmen piyasada uzun vadede yükseliş kaydederler. Bunun nedeni zamana bağlı olarak senetlerin değerinin yükseliş yönüne geçmesidir. (Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörleri bu yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.) Talep fazla olsa da hissedilir yükselişler, kısa vadede pek gözlemlenmez. Gözlemlense dahi uzun vadede senetlerden daha yüksek kazançlar elde edilir. Bu yüzden eğer borsaya yatırım yapmak istiyorsanız, kısa vadede lazım olmayacak miktarlarda piyasaya giriş yapmalısınız. Çünkü ciddi getiri sağlayacak senedinizi, acil para ihtiyacınıza karşın satmak durumunda kalabilirsiniz. İhtiyacın büyüklüğüne göre, zararına dahi senedinizi elden çıkartabilirsiniz.

Yatırımcılar, birikimlerini değerlendirmek için mutlaka hakkında bilgi sahibi olduğu sektörlere yönelmelidir. Çünkü sektör bazında senetlerin değerini etkileyen faktörler değişir. Bu nedenle, hakkında bilgi sahibi olduğunuz sektörlerden daha yüksek getiri sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda piyasa takip işlemlerinizi daha etkili şekillerde yapabilirsiniz. Çünkü bilgileriniz sayesinde hangi püf noktalara dikkat etmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Android cihazlar için sanal borsa oyunu uygulamaları da bu noktada işimize yarayabilir. Aynı sektörde yer alan şirketleri kıyaslayarak da hangi kurumun senedine yatırım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Böylelikle doğru tercihlerde bulunarak istiktarlı bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, hisse senetleri bugün altın ve döviz yatırımlarının aksine, daha yüksek işlem hacmine sahiptir. Bunun nedeni senetlerin diğer araçlardan farklı olarak temettü dağıtımı yapmasıdır. Biliyorsunuz ki para kazanmanın mantığı, alım – satım arası farka bağlıdır. Onun dışında kazanç sağlanamamaktadır. Senetlerin değerinin yükselmesiyle şirketlerin kar payları da artmakta ve bu kazançlar, ortaklar ile paylaşılmaktadır. Böylelikle sabit olmayan getiriler elde edilmektedir. Bu yüzden günümüzde hisse senetleri, birikimleri değerlendirmek için tercih edilen, karlı yatırım araçları grubunda bulunur. Bu da yatırımların artmasını, elde edilen getirilerin yükselmesini sağlar. Bilgi birikimleriniz ve deneyimlerinizin belli bir seviyeye gelmesini sağlarsanız, başarılı yatırımcılar gibi para kazandıracak senetleri belirleyebilir ve piyasadan kendinize düşen payı alabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.