Yatırım yapmaya başla!

Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?

Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?

Etrafınızdan aldığınız duyumlara göre borsada yatırım yapmaya karar vermeniz oldukça yanlıştır. Aynı zamanda edindiğiniz birkaç bilgi de borsadan para kazanmanızı sağlamayacaktır. Borsa yatırımları için bir hazırlık yapmanız gerekiyor ve bu hazırlık sayesinde birikimlerinizi çok daha kazançlı şekillerde değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Bu hazırlık aşaması ise günümüz olanakları sayesinde oldukça kısa sürüyor ve internet üzerinden bilgi edinebiliyorsunuz.

Borsada yatırım yapmak aklınıza girdiği zaman, atmanız gereken ilk adım biraz daha araştırma yapmak olmalıdır. Herhangi bir şekilde borsadan para kazanıldığını ve temel olarak işlemlerin nasıl gerçekleştiğini duymuş olabilirsiniz. Ama bu kadarlık bilgi ile yatırımlara başladığınız zaman elde edeceğiniz sonuç pek iyi olmayabilir. Fazla ve ekstra bir emek göstermeden borsa hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceğinizi bilmeli ve bu imkanlardan yararlanarak borsaya giriş yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Borsaya nasıl girilir sorusunun cevabı için tıklayın.

İlk kez borsa yatırımı yapacak biriyseniz, borsa ile ilgili eğitim almanız gerekiyor. Bu eğitimleri internetten kolayca bulabilirsiniz. Eğitimleri veren bazı yatırımcı bilgilendirme kurumları olduğu gibi kişisel bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bloglardan da faydalanmanız mümkündür. Bu şekilde borsa hakkındaki bilgi birikiminizi genişletebilirsiniz. Ardından bir demo hesap açmanızı öneririm. Çünkü paranızı riske atmadan borsa işlemleri nasıl yapılır öğrenmiş olacaksınız. Bu sayede de paranızı yatırarak işlemlere başladığınızda belli bir deneyime sahip olursunuz. Ayrıca girer girmez paranızı da kaybetmemiş olursunuz. Borsa nasıl ve nereden öğrenilir, bilgi için tıklayın.

Bir borsacının ufkunu genişletmesi, psikolojisini yatırımlara ve piyasaya hazırlaması oldukça önemlidir. Sakin ve sabırlı bir şekilde piyasaları takip etmeli, analizleri yapmalı ve ilgilendiğiniz yatırım aracı ile ilgili tüm bilgileri edindikten sonra gerekli pozisyonu almalısınız. Sonrasında yatırım aracı ve piyasa hareketlerini izlemeye devam etmelisiniz. Bu şekilde yatırıma başlamadan önceki hedeflerinize ulaşana kadar söz konusu olacak değişimlere de hakim olursunuz ve herhangi beklenmedik bir durum karşısında anında müdahale edebilirsiniz.

Zeki ve yetenekli olmanız da yapmanız gereken hazırlıklar arasında yer alıyor. Bu tarz hazırlık mı olur demeyin; çünkü yeteneklerinizi ve beyninizi geliştirmek elinizdedir. Borsa işleyişi hakkında bilginiz arttıkça, piyasada meydana gelen hareketleri de daha iyi anlayacaksınız ve buna uyumlu bir şekilde hareket edebileceksiniz. Analizleri, piyasa haberlerini ve ülkelerin ekonomik durumlarını takip ederek borsada meydana gelen hareketleri daha anlaşılır kılabilirsiniz.

Borsa için yapmanız gereken hazırlıklardan birisi de strateji geliştirmektir. Borsa hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuz ve deneyimleriniz arttığı zaman, kendinize uygun stratejiler geliştirmelisiniz. Bu stratejiler sizin borsada rahat bir şekilde para kazanmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda stratejilerinizle riskinizi ve paranızı daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. Başkalarının stratejilerini uygulamaya kalkma ise büyük bir yanlış olacaktır. Stratejilerinizi geliştirirken yatırım amaç ve hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Kendi işlem tekniğinize uygun bir strateji uygulamazsanız, kazanmanız da pek mümkün olmayacaktır ve gözden kaçıracağınız noktalarla karşılaşabilirsiniz.

Yatırımlarınızın ilk aşamalarında detaylar pek işinize yaramayacağı için onları bir kenara bırakmanız gerekiyor. Önce temel konularla ilgilenmelisiniz ve mantık ile ilgili tüm sistemi kafanıza yerleştirmelisiniz. Mesela borsada attığınız ilk adımlarda uzun süredir borsada işlem gören şirketlerin hisseleri ile ilgilenin. Alım yapmadan önce onların hareketlerini izleyin; düştüğünde ve yükseldiğinde yaşanan olayları araştırın, haberleri izleyin. Bu şekilde hangi olayların sizin için önemli olduğunu kavrayacaksınız.

Hissenin neden yükseldiği ve hangi haberle birlikte düştüğünü öğrenmek, size borsa hakkında birçok bilgi katacaktır. Yani paranızı borsaya yatırmadan önce kendinizi bu konulara da hazırlamalısınız. Borsa takibi nasıl yapılır diyecek olursanız, internetinizi bu amaçla iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Akıllı telefon ve bilgisayarlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalarla kolayca takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Deneme yatırımlar yapmaya özen göstermelisiniz. Bir oyun benzeri olan bu platformlar sayesinde borsada işlem yapıyormuşçasına sanal paranızı değerlendirir veya kaybedersiniz. Kazandığınız ve kaybettiğiniz zaman, bunun nedenlerini araştırarak son derece iyi araştırma sonuçları elde edebilirsiniz. Yaptığınız hataları, eksik olduğunuz noktaları, geliştirmeniz gereken yönlerinizi keşfedersiniz. Bu şekilde ufkunuzu genişletebilir ve paranızı değerlendirmek için iyi stratejiler geliştirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum