Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Yatırımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımı nedir, nasıl yapılır, bilinmesi gereken noktalar nelerdir, sorularının detaylı cevapları bu yazıda sizleri bekliyor.
Borsa Yatırımı Nedir? Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülke ekonomileri adına birçok faaliyeti bulunan borsalar, yatırımcılarına da iyi olanaklar altında paralarını değerlendirme fırsatı sunar. Bunun için gerekli ortamı yaratır ve yatırım araçlarında fiyatları düzenleyerek en güvenilir şekillerde işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Hisse senetleri, emtialar ve türev araçlardan oluşturacağınız bir portföy ile yatırımlarınızı gerçekleştirebilir, paranızı değerlendirerek daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsa yatırımı, bazı kişilerin vazgeçilmezi olmuşken, bazı kişiler için korkulu rüya haline gelmiştir. Borsadan para kazanmanın mümkün olmadığını düşünen ve dolandırıldığını düşünen kişiler de vardır. Oysaki borsalar tamamen güvenli piyasalardır ve birikimlerinizi en doğru şekilde değerlendirme olanağı sunar. Elbette borsa yatırımı yaparak para kazanmak, herkesin beklentisidir. Ama bu konuda başarılı olan kişiler, borsa hakkında iyi bir bilgi birikimine ve deneyime sahip olan kişilerdir.

Şimdi sizlerle, borsa yatırımı nedir, dikkat edilmesi gereken noktalar ve yatırımın nasıl gerçekleştirildiği konularında bilgiler vermek istiyoruz:

1 Borsa Yatırımı Nedir?

Borsa Yatırımı Nedir?Borsa piyasası, birikimlerinizi hisse senedi, emtia, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile değerlendirebileceğiniz bir piyasadır. Bu yatırım araçları ile yaptığınız alım – satım işlemlerine ise borsa yatırımı denmektedir. Borsada yaptığınız alım – satım işlemleri belirli kurallara göre işlemektedir ve yaptığınız işlemlerdeki başarınız bu kurallara uyup uymamakla alakalıdır.

Yatırımlardaki başarınız, borsa hakkında edindiğiniz bilgi ve deneyimle eşdeğerdir. Borsa nedir, biliyor olmanız ve piyasanın işleyişini kavramış olmanız gerekiyor. Piyasada meydana gelen hareketleri yorumlayabilmeniz ve portföyünüze olan etkilerini öngörebilmelisiniz. Yaptığınız alım – satım işlemlerini, neden ve hangi seviyelerden yaptığınızı bilerek gerçekleştirmelisiniz. Para kazanmak için yaptığınız borsa yatırımında başarılı olabilmek için her şeyden önce piyasayı tanımalı ve daha sonrasında deneyimlerinizle kendi stratejilerinizi geliştirmelisiniz.

2 Borsa Yatırımı Nerede Yapılır?

Borsa Yatırımı Nerede Yapılır?Borsa alım – satım işlemlerini, günümüzde internet üzerinden kolayca yaparsınız. Online bankacılık işlemlerine benzer şekillerde, portföyünüzü yönetebilir ve fırsat gördüğünüz pozisyonları değerlendirebilirsiniz. İnternet bağlantılı bir bilgisayar yardımıyla hesabınızı açtırdığınız aracı kurumu veya bankanın web sitesine, size özel kullanıcı bilgileri ile giriş yapmalısınız. Daha sonrasında ise hesabınızla ilgili bilgilere ulaşmış olacak ve analizleriniz neticesinde alım – satım emirlerinizi vereceksiniz.

Borsa seans salonlarının gürültülü ve stresli ortamı yerine online olarak gerçekleştirilen işlemler, hata payını azaltmıştır. Aynı zamanda günlük işleriniz arasında portföyünüzü yönetmek için bilgisayarınız yeterli olacaktır. Direkt dünyadan haberleri takip edebilir, yatırım araçları hakkında borsa piyasa takibi gerçekleştirilebilir ve analizlerden aldığınız sinyallere göre emirlerinizi vererek yatırım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken konulara internet üzerinden yaptığınız işlemlerde daha iyi odaklanmanız da söz konusudur.

3 Borsa Yatırımı ile Ne Alıp, Ne Satılır?

Borsa Yatırımı ile Ne Alıp, Ne Satılır?Borsa piyasasında gerçekleştirilen yatırım işlemlerinde akla öncelikle hisse senetleri gelse bile; diğer kıymetli evraklar, emtialar, türev araç dediğimiz vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri de söz konusudur. Bu yatırım araçlarını borsada para kazandıracak fırsatlar yakalayarak alıp, satabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise iyi bir portföy oluşturmak ve bu portföyün beklentilerinizi karşılamasıdır.

Borsada tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak yerine bir portföy üzerinden yatırımları gerçekleştirmek, riskleri minimum seviyede tutmak için oldukça gereklidir. Eğer tek bir yatırım aracıyla işlem yapar ve beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız, tüm teminatınızı riske atmış olursunuz. Bu gibi durumlarla karşılamamak için risklerinizi bir portföy oluşturarak dağıtmanızda fayda vardır.

4 Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?Borsa piyasasında alım – satım işlemlerini yapmak için her şeyden önce bilginiz ve deneyiminiz olmalıdır. Bunu birkaç kere söylemek, aklınızdan hiç çıkartmamanız ve önemini anlamanız için iyi olacaktır. Eğer piyasayı tanımıyorsanız, başarılı bir yatırımcı olmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle borsa eğitimi almanız gerekiyor. Eğitimlere gerekli önemi vermeli ve gerçekten bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız.

Piyasayı iyi bir şekilde tanıdıktan sonra borsaya giriş yapmak en doğrusu olacaktır. Demo hesaplar, günümüz olanakları çerçevesinde deneyim kazanmanız için en iyi yoldur. Paranızı borsaya yatırmadan önce demo hesaplarda bir miktar deneyim kazanmanız, borsaya girer girmez paranızı kaybetmemeniz adına önemlidir. Borsanın işleyişine hakim olmak, yatırım araçlarını tanımak, alım – satım emirlerinin nasıl verildiğini öğrenmek ve fiyat dalgalanmalarını yorumlamak için bu eğitim aracı işinize oldukça yarayacaktır.

Borsa yatırımı yapmak için öncelikle kendinize bir portföy oluşturmalısınız. Bu portföyü oluştururken, size para kazandıracak yatırım araçlarını belirlemeniz ve “al” emri vermeniz gerekiyor. Borsada al emri, gelecek değer kazanacak yatırım araçları için verilir ve bir vade belirlenir. Bu vade sonunda da satış gerçekleştirilerek alım – satım fiyatları arasındaki farktan para kazanırsınız. Borsada al emri verdiğinizde ise emrinizi karşılayacak bir sat emri olmalıdır. Bu iki emir karşılaştığında da siz portföyünüzü yatırım aracını eklerken, diğer yatırımcı çıkarmış olacaktır.

Borsada yapılan işlemler ve oluşan fiyatlar arz – talep dengesine göre gerçekleşir. Bu nedenle de verdiğiniz emri karşılayan bir emir olmalıdır. Eğer bu emir yoksa karşılık gelecek emir gelene kadar sistemde bekletilmektedir. Elbette verdiğiniz borsa emirleri ve fiyat aralıkları da bu işlemin gerçekleşmesinde bir etkendir.

Yatırım işleminizin başarıyla gerçekleşmesi için iyi bir piyasa takipçisi ve analizcisi olmanız gerekiyor. Piyasaları bu özelliklerinizle doğru bir şekilde yorumlayarak size para kazandıracak kendi stratejinizi belirlemelisiniz. Ancak bu şekilde borsada kazançlı yatırımlar gerçekleştirirsiniz ve birikimlerinizi değerlendirerek para kazanmış olursunuz. Psikolojik olarak da kendinizi borsaya hazırlamalı, sakin, sabırlı, disiplinli ve organize bir şekilde, başkalarından etkilenmeden yatırımlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu