Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Yatırımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımı nedir, nasıl yapılır, bilinmesi gereken noktalar nelerdir, sorularının detaylı cevapları bu yazıda sizleri bekliyor.
Borsa Yatırımı Nedir? Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsa yatırımı uzun yıllardan beri birikmiş paranın hisse alım satımı ile değerlendirildiği bir yöntemdir. Özellikle borsanın genel havasında görülen iyimserlik dönemlerinde yatırımcı sayılarında büyük artış görülmektedir. Henüz borsaya girmemiş kişiler de nasıl yatırım yapacaklarını merak etmeye başlamaktadır.

Eğer sizin de düşünceniz bu yöndeyse borsa yatırımı nedir, nasıl yapılır öğrenerek işe başlamalısınız. Borsada görülen yükselişi nasıl değerlendireceğinizi bilmeden bu işten kârlı çıkmanız mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla kısa bir araştırma yaparak borsa yatırımı yapma konusunda bilgi edinmelisiniz.

Şimdi sizlerle, borsa yatırımı nedir, dikkat edilmesi gereken noktalar ve yatırımın nasıl gerçekleştirildiği konularında bilgiler vermek istiyoruz:

1- Borsa Yatırımı Nedir?

Borsa yatırımı, birikimlerin hisse senedi alım satımıyla değerlendirildiği bir yatırım yöntemidir. Elbette hisse senetleri borsada işlem gören tek yatırım aracı değildir. Ancak en yüksek işlem hacmine sahip enstrümanlardır. Aynı zamanda borsa ile akıllara kazınmıştır.

Borsa yatırım mantığı düşükten alıp fiyat yükseldiğinde satarak kâr etmektir. Örneğin bir hisse senedini lot başında 15 liradan aldınız. Fiyatı 20 lira olduğunda satarsınız ve 5 lira kâr edersiniz. İşte bu basit bir borsa yatırım işlemidir. Elbette komisyon ve işlem ücreti gibi kesintiler de olmaktadır.

Yatırımlardaki başarınız, borsa hakkında edindiğiniz bilgi ve deneyimle eşdeğerdir. Borsa nedir, biliyor olmanız ve piyasanın işleyişini kavramış olmanız gerekiyor. Piyasada meydana gelen hareketleri yorumlayabilmeniz ve portföyünüze olan etkilerini öngörebilmelisiniz.

Yaptığınız alım – satım işlemlerini, neden ve hangi seviyelerden yaptığınızı bilerek gerçekleştirmelisiniz. Para kazanmak için yaptığınız borsa yatırımında başarılı olabilmek için her şeyden önce piyasayı tanımalı ve daha sonrasında deneyimlerinizle kendi stratejilerinizi geliştirmelisiniz.

2- Borsa Yatırımı Nerede Yapılır?

Borsa alım – satım işlemlerini, günümüzde internet üzerinden kolayca yaparsınız. Online bankacılık işlemlerine benzer şekillerde, portföyünüzü yönetebilir ve fırsat gördüğünüz pozisyonları değerlendirebilirsiniz. Bunun için bir yatırım hesabı açmalısınız.

İnternet bağlantılı bir bilgisayar yardımıyla hesabınızı açtırdığınız aracı kurumu veya bankanın web sitesine, size özel kullanıcı bilgileri ile giriş yapmalısınız. Daha sonrasında ise hesabınızla ilgili bilgilere ulaşmış olacak ve analizleriniz neticesinde alım – satım emirlerinizi vereceksiniz.

Hatta mevduat hesabınızın olduğu bir bankanın mobil uygulamasını kullanarak, dakikalar içinde bir hisse senedi hesabı açabilirsiniz. Daha sonra bu hesaba para yatırarak hemen hisse alım satımı yapmaya başlayabilirsiniz.

Direkt dünyadan haberleri takip edebilir, yatırım araçları hakkında borsa piyasa takibi gerçekleştirilebilir ve analizlerden aldığınız sinyallere göre emirlerinizi vererek yatırım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken konulara internet üzerinden yaptığınız işlemlerde daha iyi odaklanmanız da söz konusudur.

3- Borsa Yatırımı ile Ne Alıp, Ne Satılır?

Borsa piyasasında gerçekleştirilen yatırım işlemlerinde akla öncelikle hisse senetleri gelse bile; diğer kıymetli evraklar, emtialar, türev araç dediğimiz vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri de söz konusudur. Bu yatırım araçlarını borsada para kazandıracak fırsatlar yakalayarak alıp, satabilirsiniz.

Borsada işlem gören yatırım araçları; kıymetli evraklar, emtialar, dövizler, türev araçlar şeklinde sınırlandırılır. Dövizler arasında öne çıkan dolar, İsviçre frangı yatırımı gibi seçenekler değerlendirilir.

Kıymetli evraklar; hisse senetleri, tahvil, bono, vadeli işlem sözleşmeleri, repo, opsiyon ve varant olarak sıralanabilir.

Borsa Yatırımı ile Ne Alıp, Ne Satılır?Borsadaki tüm yatırım araçlarıyla basitçe işlem yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise iyi bir portföy oluşturmak ve bu portföyün beklentilerinizi karşılamasıdır. Borsada tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak yerine bir portföy üzerinden yatırımları gerçekleştirmek, riskleri minimum seviyede tutmak için oldukça gereklidir.

Eğer tek bir yatırım aracıyla işlem yapar ve beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız, tüm teminatınızı riske atmış olursunuz. Bu gibi durumlarla karşılamamak için risklerinizi bir portföy oluşturarak dağıtmanızda fayda vardır.

4- Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Basit bir şekilde borsa yatırımı nasıl yapılır açıklamak gerekirse şu adımları takip etmelisiniz:

  • Hisse senedi hesabı açtığınız bankanın mobil uygulamasına giriş yapmak,
  • Hisse senedi alış satış ekranını bulmak
  • İlgili hissenin kodunu ve lot bilgilerini girmek
  • Eğer fiyat belirtecekseniz fiyat yazmak

Yukarıdaki adımları takip ederek bir hisse senedini dakikalar içinde alırsınız. Ancak burada önemli olan hangi hisse senedini alacağınıza karar vermektir. Bu hisse senedini neden aldığınızı bilmeli, vade beklentinize karar vermesiniz.

5- Borsa Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsa yatırımı yapmak için öncelikle kendinize bir portföy oluşturmalısınız. Bu portföyü oluştururken, size para kazandıracak yatırım araçlarını belirlemeniz ve “al” emri vermeniz gerekiyor. Borsada al emri, gelecekte değer kazanacak yatırım araçları için verilir ve bir vade belirlenir.

Bu vade sonunda da satış gerçekleştirilerek alım – satım fiyatları arasındaki farktan para kazanırsınız. Borsada al emri verdiğinizde ise emrinizi karşılayacak bir sat emri olmalıdır. Bu iki emir karşılaştığında da siz portföyünüzü yatırım aracını eklerken, diğer yatırımcı çıkarmış olacaktır.

Borsada yapılan işlemler ve oluşan fiyatlar arz – talep dengesine göre gerçekleşir. Bu nedenle de verdiğiniz emri karşılayan bir emir olmalıdır. Eğer bu emir yoksa karşılık gelecek emir gelene kadar sistemde bekletilmektedir. Elbette verdiğiniz borsa emirleri ve fiyat aralıkları da bu işlemin gerçekleşmesinde bir etkendir.

Yatırım işleminizin başarıyla gerçekleşmesi için iyi bir piyasa takipçisi ve analizcisi olmanız gerekiyor. Piyasaları bu özelliklerinizle doğru bir şekilde yorumlayarak size para kazandıracak kendi stratejinizi belirlemelisiniz. Ancak bu şekilde borsada kazançlı yatırımlar gerçekleştirirsiniz ve birikimlerinizi değerlendirerek para kazanmış olursunuz. Psikolojik olarak da kendinizi borsaya hazırlamalı, sakin, sabırlı, disiplinli ve organize bir şekilde, başkalarından etkilenmeden yatırımlarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Borsa piyasasında alım – satım işlemlerini yapmak için her şeyden önce bilginiz ve deneyiminiz olmalıdır. Bunu birkaç kere söylemek, aklınızdan hiç çıkartmamanız ve önemini anlamanız için iyi olacaktır. Eğer piyasayı tanımıyorsanız, başarılı bir yatırımcı olmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle borsa eğitimi almanız gerekiyor. Eğitimlere gerekli önemi vermeli ve gerçekten bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız.

Piyasayı iyi bir şekilde tanıdıktan sonra borsaya giriş yapmak en doğrusu olacaktır. Demo hesaplar, günümüz olanakları çerçevesinde deneyim kazanmanız için en iyi yoldur. Paranızı borsaya yatırmadan önce demo hesaplarda bir miktar deneyim kazanmanız, borsaya girer girmez paranızı kaybetmemeniz adına önemlidir. Borsanın işleyişine hakim olmak, yatırım araçlarını tanımak, alım – satım emirlerinin nasıl verildiğini öğrenmek ve fiyat dalgalanmalarını yorumlamak için bu eğitim aracı işinize oldukça yarayacaktır.

6- Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?

Borsada yatırım yapmak aklınıza girdiği zaman, atmanız gereken ilk adım biraz daha araştırma yapmak olmalıdır. Herhangi bir şekilde borsadan para kazanıldığını ve temel olarak işlemlerin nasıl gerçekleştiğini duymuş olabilirsiniz.

Ama bu kadarlık bilgi ile yatırımlara başladığınız zaman elde edeceğiniz sonuç pek iyi olmayabilir. Fazla ve ekstra bir emek göstermeden borsa hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceğinizi bilmeli ve bu imkanlardan yararlanarak borsaya giriş yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir borsacının ufkunu genişletmesi, psikolojisini yatırımlara ve piyasaya hazırlaması oldukça önemlidir. Sakin ve sabırlı bir şekilde piyasaları takip etmeli, analizleri yapmalı ve ilgilendiğiniz yatırım aracı ile ilgili tüm bilgileri edindikten sonra gerekli pozisyonu almalısınız.

Borsa Yatırımına Nasıl Hazırlanmalı?Sonrasında yatırım aracı ve piyasa hareketlerini izlemeye devam etmelisiniz. Bu şekilde yatırıma başlamadan önceki hedeflerinize ulaşana kadar söz konusu olacak değişimlere de hakim olursunuz ve herhangi beklenmedik bir durum karşısında anında müdahale edebilirsiniz.

Borsa için yapmanız gereken hazırlıklardan birisi de strateji geliştirmektir. Borsa hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuz ve deneyimleriniz arttığı zaman, kendinize uygun stratejiler geliştirmelisiniz. Bu stratejiler sizin borsada rahat bir şekilde para kazanmanızı sağlayacaktır.

Aynı zamanda stratejilerinizle riskinizi ve paranızı daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. Başkalarının stratejilerini uygulamaya kalkma ise büyük bir yanlış olacaktır. Stratejilerinizi geliştirirken yatırım amaç ve hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Kendi işlem tekniğinize uygun bir strateji uygulamazsanız, kazanmanız da pek mümkün olmayacaktır ve gözden kaçıracağınız noktalarla karşılaşabilirsiniz.

Yatırımlarınızın ilk aşamalarında detaylar pek işinize yaramayacağı için onları bir kenara bırakmanız gerekiyor. Önce temel konularla ilgilenmelisiniz ve mantık ile ilgili tüm sistemi kafanıza yerleştirmelisiniz.

Mesela borsada attığınız ilk adımlarda uzun süredir borsada işlem gören şirketlerin hisseleri ile ilgilenin. Alım yapmadan önce onların hareketlerini izleyin; düştüğünde ve yükseldiğinde yaşanan olayları araştırın, haberleri izleyin. Bu şekilde hangi olayların sizin için önemli olduğunu kavrayacaksınız.

7- Kazançlı Borsa Yatırımı için Ne Gerekir?

Borsa piyasasında birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, kapsamlı bir şekilde piyasa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Gerek aracı kurumların eğitimleri gerekse de alternatif kaynaklar sayesinde tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Çoğu kişinin seçimi, kurumların uzmanları tarafından hazırlanan faaliyetlerden yana olmaktadır. Çünkü bu faaliyetler, alanında profesyonel olan kişiler tarafından sunulur. Böylece kısa sürede borsa nedir, alım – satımlar nasıl yapılır, püf noktalar nelerdir gibi, temel bilgilerden başlayarak ileri seviyeye kadar, öğrenmeniz gereken konular hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Borsada kazançlı çıkmak istiyorsanız aracı kurum seçiminize doğru karar vermeniz gerekiyor. Çünkü kurumlar, piyasa ile yatırımcı arasında köprü görevi görürler. Müşterilerinin işlemlerini, verdikleri emirler doğrultusunda borsa sistemine işlerler. Bunun için de komisyon ücreti alırlar.

Bu anlamda hem düşük komisyon ücreti alan hem de yatırım anlayışınıza uygun olan yasal bir kurum seçmeniz gerekiyor. Böylece ek ücret ödeseniz dahi, cüzi miktarda kesinti ile kurtulabilirsiniz.

Piyasada beklentilerinizi karşılamak istiyorsanız, kesinlikle bu taktiği doğru bir şekilde uygulamalısınız. Borsada biliyorsunuz ki para kazanmanın yolu, doğru varsayımlarda bulunmaktan ve en iyi fiyat seviyelerinden alım – satım yapmaktan geçmektedir.

Ticaret ile aynı mantıkta olan piyasada kazanç sağlamanız için yatırım enstrümanlarının değerinin, satış yapılacağı vakitlerde yükselmiş olması gerekiyor. Çünkü tam tersi düşüş olduğunda yatırımcılar, kazanç yerine kayıpla karşılaşırlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.