Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Piyasasına Para Nasıl Yatırılır?

Yatırımlara başlamak için borsa hesabınıza para yatırmalısınız. İşte size güvenli bir şekilde bu işlemi nasıl yapacağınız konusunda bilgiler:
Borsa Piyasasına Para Nasıl Yatırılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para kazanmak için borsayı seçen kişiler birikimlerini değerlendirmek için piyasada yasal olarak yatırımcı olması gerekir. Bunun için izlenmesi gereken yollar vardır. Bunlardan biri de para kazanmak için birikimlerini piyasaya yatırmaktır. Bu sayede yatırılan paralar değerlendirilebilmektedir. Bu konuda kesinlikle iyi bir borsa bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Çünkü bilgi ve deneyim sahibi olmadan piyasada birikimleri değerlendirmek oldukça zordur. Bunun sebebi gelişen durumlar karşısında paranın yönetimini doğru bir şekilde yapamamaktır.

Borsaya para yatırma ve çekme işlemleri oldukça basittir. Ayrıca piyasanın yasal olması bu işlemlerin güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Öyle ki piyasaya yatırım yapmak için yatırılan paralar, Takasbank sistemindedir. Böylelikle güvenlik korunarak, paranın çalınma gibi durumları ortadan kaldırılmıştır. Bunun için yasal bir aracı kurumu tercih ederek, hesabınızı o kurum üzerinden açtırmalısınız. Gerisini prosedürlere uygun olarak kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi, bu prosedürleri ele almak istiyorum.

Borsaya Para Yatırmak için Ne Yapmalı?

Borsaya Para Yatırmak için Ne Yapmalı?Piyasada yatırımlarınızı yürütmek, istediğiniz aracı portföyünüze ekleyebilmek için hesabınızda yeterli miktarda bakiyenin bulunması gerekir. Eğer bakiyeniz eksik ise işlemleriniz gerçekleştirilmez. Bu yüzden de işlem yapabilmeniz için hesabınıza yeteri kadar para yatırmanız şarttır. Ya da piyasaya yeni giriş yapmak istiyor, para nasıl yatırılır bilmiyor olabilirsiniz. Borsaya nasıl ve ne zaman giriş yapmalı sorusunun cevabı için tıklayın. Bu nedenle yazımızda ilk prosedürlerden başlayarak borsaya para nasıl yatırılır, bunun için ne yapmak gerekir sırasıyla açıklamak istiyorum:

Borsa Aracı Kurumu veya Kuruluşu Seçmek

Borsa Aracı Kurumu veya Kuruluşu SeçmekBorsaya adımınızı atabilmeniz için muhakkak ki aracı kurumu seçmeniz gerekiyor. Bu kurumlar borsa ile yatırımcının arasında aktif bir şekilde rol oynamaktadırlar. Yatırımcıların işlemlerini gerçekleştirebilmeleri kurumlara bağlıdır. Çünkü verilen alım – satım emirleri, doğrudan piyasaya işlemez. Aracı kurumlarının sistemine işler. Bu yüzden de yatırımların gerçekleşebilmesi için aracı kurumun verdiğiniz emri düzenleyerek borsaya aktarması gerekir. Sistem bu şekilde ilerler. Bu nedenle piyasada yer almak istiyorsanız, yapacağınız öncelikli iş aracı kurumu seçmektir.

Piyasada faaliyette olan kurumlar özel şirketler veya bankalardır. İster banka isterseniz de direkt borsa işlemi yaptıran kurum seçimi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tercih edeceğiniz kurumun en başta yasal olmasıdır. Ardından ise beklentiniz doğrultusunda işlem yaptırma fırsatı sunmalardır. Borsada görevli olan her kurum aynı olanakları sunamamaktadır. Borsanın ekonomiye katkıs ve görevleri nelerdir, bilgi almak için burayı tıklayın. Bu olanakları sunmak için yeterli düzeyde olmaları, SPK tarafından uygun bulunarak yetki belgeleri tanımlanmış olmaları gerekiyor. Örneğin, açığa satış borsa alım – satım özelliğini kullanmak istiyorsunuz, ama seçtiğiniz aracı kurumunun açığa satış yaptırabilir yetki belgesi yok. Bu durumda açığa satış yapmanız mümkün değildir. Bu nedenle piyasaya girmeden önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmelisiniz. Böylelikle hiç zorluk çekmeden geleceğiniz için güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Borsa İstanbul dışındaki yabancı borsalar üzerinden birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız da yine aynı şekilde aracı kurumu seçmeniz gerekiyor. Fakat burada farklı bir husus vardır. Seçeceğiniz kurumun hem yasal hem de yabancı borsayla bağlantısı olmalıdır. Bunu sağlamayan kurum üzerinden dünyaca ünlü borsalara yatırım yapamazsınız. Özellikle bu konuda yabancı ülkelerin borsalarında aracılık görevinde bulunan kurumları seçmemenizi öneririm. Borsa aracı kurumu nedir, görevleri nelerdir hakkında merak ettiklerinizi ayrıntılı olarak buradan öğrenebilirsiniz. Bunun sebebi dolandırılma ihtimalinizin bulunmasıdır. Bu yüzden kesinlikle yasal kurum seçmelisiniz. Böylece ters bir durumla karşılaştığınızda hakkınızı arayabilirsiniz.

Borsa Vadesiz Yatırım Hesabı Açma Talebinde Bulunmak

Borsa Vadesiz Yatırım Hesabı Açma Talebinde BulunmakPiyasada bulunmak için önemli olan 2. Adımda yatırım hesabı açtırmaktır. Eğer vadesiz hesabınız var ise bunu direkt borsa hesabı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için bankaya veya özel borsa şirketine giderek veya gitmeden online olarak gerçek hesap açtırma talebinde bulunmalısınız. Hesabınızın olduğunu bildirmelisiniz. Hesap numaranızı kuruma bildirmeniz yeterlidir. Gerekli düzenlemeler yapılarak borsa gerçek hesabınız oluşturulur.

Vadesiz hesabınızın bulunmadığını düşünürsek yapmanız gereken seçtiğiniz aracı kurumu ile irtibata geçmektir. Hesap açma talebinde bulunmaktır. Talebinizin kuruma ulaşmasıyla kısa sürede ilgili kişiler sizi arayacaktır. Gerekli olan belgeleri kuruma iletmenizi söyleyecektir. Nüfus cüzdanı ve ikametgah adresi fotokopisi hesap açtırmak için gerekli olan evraklardır. Bunun dışında ek olarak doğal gaz, su elektrik gibi ikamet adresinin doğruluğunun tespit edilmesine yarayan son 3 ayın faturası da istenebilmektedir. Tüm istenenleri eksiksiz bir şekilde kuruma ilettiğiniz hesabınız birkaç gün içinde aktif hale gelir. Hesabınız açıldıktan sonra yapmanız gereken son adım açılan hesaba para yatırmak olacaktır. Bütün bu işlemlerin ardından piyasada yasal olarak yer alarak, işlemlerinizi güvenilir bir şekilde yürütebilirsiniz.

Borsa Hesabına Para Yatırmak için Uygulanması Gereken İşlemler Nelerdir?

Borsa Hesabına Para Yatırmak için Uygulanması Gereken İşlemler Nelerdir?Yukarıdaki prosedürleri tamamlamış olan borsa yatırımcılarının piyasada aktif olarak faaliyette bulunması için açılan hesaplarına para yatırması gerekmektedir. Bu paranın miktarı belirlenmemiştir. İsteyen dilediği para ile piyasaya giriş yapabilmektedir. Fakat işlem yapılabilmesi için minimum seçilen aracın değerinin yatırım hesabında bulunması gerekir. Bu yüzden beklentinizi karşılamasını düşündüğünüz araçların minimum miktarları hakkında bilgi edinmelisiniz. Buna göre yeterli tutarı hesabınıza yatırmalısınız. Böylece kazanmayı düşündüğünüz avantajlı işlemlerinizi faaliyete geçirmelisiniz. Borsadan günlük para kazanılır mı, kazanan var mı gibi soruların cevapları için bu yazıyı okumanızı öneririm. Çoğu kişi birikimini günlük olarak değerlendirmek ister. Fakat bu borsanın yapısına pek uygun değildir. Bunun için gerçekten borsa bilginizin ve deneyiminizin yerinde olması gerektiğini bilmelisiniz.

Borsa piyasasına yatırılan paraların Takasbank AŞ. tarafından korunur. İşlemler aynı bankaya para yatırılıyor gibidir. Eğer aracı kurumu seçiminiz bankalardan yana ise işlemlerinizi gişeden, ATM’den yapabilirsiniz. Özel şirket seçmişseniz de yapmanız gereken ya kurumun anlaşmalı olduğu bankalar tarafından para yatırma işlemlerinizi aynı şekilde gerçekleştirmektir. Ya da adınıza tanımlanmış olan platform üzerinden de para yatırma ve çekme talebinde bulunabilirsiniz. Talepleriniz direkt olarak kurumun anlaşmalı olduğu bankaya gönderilecektir. Böylelikle işlemleriniz kısa sürede gerçekleştirilecektir.

Piyasada bütün para birimleri işlem görmesine rağmen yatırım hesabına genellikle Euro, dolar ve TL cinsinden para yatırılır. Bunlarında dışında yatırılan paralar; Amerikan doları, Türk lirası ve Euro’ya çevrilerek hesaba aktarılmaktadır. Bu seçim size kalmıştır. Hesabınızda hangi tür para cinsinin olmasını istiyorsanız onu seçersiniz. Böylelikle paranızı hesabınıza yatırmış olursunuz. İşlemlerinizi de bu hesapta bulunan paralar üzerinden yaparsınız. Bu nedenle işlemlerinizin sonucuna göre bakiyenizde hareketlilik görülür.

Sonuç olarak, borsaya para yatırmak için öncelikle gereken prosedürleri halletmiş olmalısınız. Ardından da yukarıda bahsettiğim yolları kullanarak hesabınıza para yatırabilir, piyasaya giriş yapabilirsiniz. Önemli olanın piyasaya giriş yapmak olduğunu değil, borsadan hedeflerinizi karşılamış bir şekilde ayrılmak olduğunu bilmelisiniz. Bunun için de borsa nedir detaylı olarak öğrenmelisiniz. Bu konuda aracı kurumlarının eğitim hizmetlerinden faydalanmanız uzmanlar tarafından önerilir. Bu hizmetler sayesinde piyasa hakkında ayrıntılı bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Geliştirilen deneme hesaplarıyla da yıllardır borsa deneyimine sahip olan kişiler gibi deneyimlerinizi artırabilirsiniz. Böylelikle paranızı doğru şekilde yönlendirebilir, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.