Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Piyasası Güvenilir mi?

En eski yatırım yöntemlerinden olmasına karşın borsanın güvenilir olup olmadığı konusu merak edilir. İşte sizi bu konuda aydınlatacak bilgiler:
Borsa Piyasası Güvenilir mi?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Enflasyondan korunmak, piyasalarda tek fiyat oluşumu gibi önemli amaçlarla kurulan borsalar, kesinlikle güvenli piyasalardır. Borsaların ülke ve dünya ekonomileri adına birçok önemli görevi vardır. Likidite, mülkiyeti tabana yaymak, güvence, şirketlere kaynak sağlamak gibi görevleri söz konusudur. Bu kadar önemli faaliyetleri olan borsaların, güvensiz yerler olduğunu düşünmek ve kumarhaneye benzetmek oldukça yanlış olacaktır.

Borsalarda bilgileriniz ve deneyimlerinizle birlikte bilinçli bir yatırımcı olursanız, güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ama aşırı getiri beklentisine girmek, başkalarının tüyolarına göre işlem yapmak, bilgi sahibi olmadan yatırım yapmaya kalkmak kaybetmenize neden olacaktır. Bu yüzden de borsayı oldukça farklı bir yer olarak değerlendirebilirsiniz. Borsadan para kazanılmadığını ve güvensiz bir yer olduğunu düşünebilirsiniz. Borsadan nasıl para kazanacağınızı daha önce sizlere anlatmıştık.

Yapılan araştırmalara göre borsada kaybedenlerin büyük bir çoğunluğu bilgisizlikleri ve aşırı getiri beklentileri nedeniyle kayıp yaşamıştır. Buna rağmen bu kişilerden borsanın güvensiz bir yer olduğunu, para kazanmanın mümkün olmadığını ve dolandırıldığını duyabilirsiniz. Çünkü bu kişi borsada neden kaybettiğini bile anlamayacak kadar bilgisizdir. Bu nedenle eğer borsada birikimlerinizi değerlendirerek para kazanmak istiyorsanız, mutlaka borsa bilgi ve deneyimine sahip olmalısınız. Günümüz imkanlarından faydalanarak borsa hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz ve demo hesaplardan faydalanarak da iyi bir deneyim kazanabilirsiniz.

Borsada güvenli bir şekilde yatırım yapmak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli konu vardır. Bu konulara kısaca yer vermek istiyorum:

Bilgi ve Deneyim Sahibi Olmak

Bilgi ve Deneyim Sahibi OlmakBorsada güvenli bir şekilde yatırım yapmanın ilk koşulu olarak iyi bir bilgi ve deneyime sahip olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Borsayı tanımadan kazançlı işlemler yapmanız ve riskleri sınırlandırabilmeniz pek mümkün değildir. Bu nedenle de borsaya yatırdığınız parayı kaybedebilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için paranızı borsaya yatırmadan önce çeşitli eğitimlere başvurabilirsiniz. Eğitimleri internet üzerinden alabilir ve kısa sürede deneme hesaplarından da faydalanarak borsayı tanıyabilirsiniz.

Güvenli bir borsa yatırımı için A’dan Z’ye borsayı tanımanız gerekiyor. Borsa ne alınır, satılır, alım – satım işlemleri nasıl yapılır, riskler nelerdir gibi her konuda bilginiz olmalıdır. Borsa riskleri için burayı tıklayın. Eğer borsayı tanımazsanız, işlemlerin mantığını da tam olarak kavrayamazsınız. Bu durumda da kar elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Borsanın güvenli bir yer olup olmadığını anlamak için piyasayı biraz öğrenmeniz aradığınız soruların yanıtlarını size verecektir.

Doğru Aracı Kurum

Doğru Aracı KurumBorsada işlemlerinize aracılık edecek olan kurumun yasal olması da güvenli yatırım için önemlidir. Emirlerinizi piyasaya iletecek olan kurumun yasal olması, işlemlerinizin güvenliği anlamına gelmektedir. Ülkemizde aracı kurumlar, SPK tarafından denetlenmektedir ve tebliğlere uygun olarak işlem yaptırmaları durumunda yetki belgesi verilmektedir. Kendinize aracı kurum seçerken bu yetki belgesini araştırmanız da fayda vardır.

Borsa emirlerini piyasaya iletecek olan aracı kurumlara güven duymanız da büyük önem taşımaktadır. Çünkü siz emirlerinizi aracı kuruma iletirsiniz ve aracı kurum uygun bir şekle getirerek borsaya iletir. Bu aşamada güvendiğiniz bir kurumla işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Borsa Emirlerine Dikkat

Borsa Emirlerine DikkatBorsa emirleri hakkında bilginiz yoksa doğru zamanda doğru işlemi yapmanız da pek mümkün olmayacaktır. Güvenli bir şekilde birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, öğrenmeniz gereken bir diğer konu da emir türleridir. İnternet üzerinden vereceğiniz emirlerin özelliklerini iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Piyasa takibinizi iyi bir şekilde yapmalı ve analizlerle birlikte yorumlayarak doğru emirleri vermelisiniz. Bu sayede borsadan güvenli bir kazanç elde edebilirsiniz. Elbette borsada hiç kaybetmeden kazanmak, mümkün değildir. Ama hedefiniz minimum kayıpla maksimum kazancı elde edebilmektir.

Piyasa Takibindeki Başarı

Piyasa Takibindeki BaşarıBorsanın olmazsa olmazlarından biri şüphesiz piyasa takibi yapmaktır. Borsada güvenli bir şekilde yatırım işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, tüm dünyadan haberlere hakim olmalısınız. Yatırım araçları ve genel olarak borsa üzerine etkili olan faktörleri bilmeli, yorumlayabilmelisiniz. Buna göre en uygun pozisyonu alarak risklerinizi egale etmelisiniz. Piyasa takibi sayesinde borsada meydana gelecek dalgalanmaları önceden görebilir ve buna uygun pozisyonu alabilirsiniz. Paranızı güvence altına almak için piyasa takibini iyi bir şekilde yapabilmeniz gerekiyor.

Piyasa takibini doğru ve etkili bir şekilde yapabilmek için de borsayı tam anlamıyla tanımanız gerekiyor. Yatırım araçlarının hangi faktörlerden etkilendiğini bilmeli, faktörlerin piyasayı ne yönde etkilediğini yorumlayabilmelisiniz. Borsa takibi hakkında bilgileri daha önce sizlere vermiştik.

Doğru Stratejiye Sahip Olmak

Doğru Stratejiye Sahip OlmakBorsada güvenli yatırımın en önemli noktalarından birisi de doğru stratejiye sahip olmaktır. Size borsada para kazandıracak olan stratejiyi tamamen kendiniz belirlemelisiniz. Başkalarının yatırım stratejilerini kullanarak borsadan para kazanmayı düşünüyorsanız, yanılırsınız. Her yatırımcının piyasalara bakış açısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle de o kişiye kazandıran stratejinin size de kazandırması söz konusu değildir. Aynı eğitimi alıp, aynı yatırım aracı ile işlem yapıyor olsanız bile; diğer kişi kazanırken siz kaybedebilirsiniz.

Kendi stratejilerinizi belirlemek için yatırım amacınızı bilmeniz ve piyasa hareketleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda yatırım araçlarını iyi bir şekilde tanıyor olmalısınız. Portföyünüzü de yatırım amacınıza uygun olarak bir strateji üzerinden oluşturmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın