Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Öğrenmeyi Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Bir türlü borsa işlemlerini anlayamıyor musunuz? İşte size borsa öğrenmenizi etkileyen unsurlardan oluşan bilgilendirici bir liste:
Borsa Öğrenmeyi Etkileyen Unsurlar Nelerdir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa yatırımcılarının piyasada başarılı olması için her konuya hakim olması gerekir. Çünkü piyasada yapılan işlemler bilgi ve deneyim gerektirir. Rastgele yapılan alım – satımlar, yatırımcıları zarara sürükler. Bu nedenle, bilgilerinizi ve deneyimlerinizi belli bir seviyeye çıkardıktan sonra gerçek hesap açtırmalısınız. Bu anlamda, borsayı öğrenme konusunda yatırımcıları engelleyen unsurlar bulunur. Bu ögeler sebebiyle kişiler, gerekli bilgileri öğrenmekte zorluk çeker. Bu nedenle de bilgi ve tecrübe eksikliği yüzünden kayıpla karşılaşırlar. Konumuza başlamadan önce birkaç önemli noktayı ele almak istiyorum.

Para kazanmak için borsanın avantajlı olanaklar sunması, yatırımcıları kendine çeker. Birikimlerini değerlendirmek isteyen kişilerin tercihini oluşturan borsalar, para kazanmayı mümkün kılsa da tasarruflarını kaybetmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle borsa yatırım bilinci oluşturarak ve piyasanın mantığını kavrayarak gerçek hesapta işlemlerinizi yürütmeye başlamalısınız. Piyasayı daha iyi anlamak için aracı kurumların eğitim faaliyetlerini değerlendirmenizi öneririm. Bu sayede borsa hakkında öğrenmeniz gereken bilgileri edinirken, deneme hesapları sayesinde de tecrübe kazanabilirsiniz. Böylelikle işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yönetebilirsiniz. Hedeflediğiniz getirileri elde ederek, işlemlerinizin ardından karlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Şimdi, borsa öğrenmeyi etkileyen unsurlar nelerdir, gelin hep birlikte bakalım:

Borsa Yatırım Bilincine Sahip Olmamak

Borsa Yatırım Bilincine Sahip OlmamakPiyasada başarı elde etmek istiyorsanız muhakkak ki, yatırım yaptığınızın bilincinde olmanız gerekir. Bazı yatırımcılar borsanın oyun yeri olduğunu düşünür. Bu nedenle de borsa hakkında bilgiler edinmek ya da deneyim kazanmak yerine başarılı yatırımcıların taktiklerini araştırır. Bu borsada en sık yapılan hatalı davranışlar arasında yer alır. Çünkü piyasada kazanç sağlamak için kendi tekniklerinizi geliştirmiş olmanız son derece önemlidir. Bir başkasının taktikleri ile ancak belli bir seviyeye kadar yükselebilirsiniz. Bakış açıları aynı olmadığı için de belli bir yerden sonra kontrolü kaybederek, zarar edersiniz. Kaybetme olasılığı yüksek olduğundan, ihtimali düşürmek için bilgilerinizi artırıcı ve deneyimlerinizi pekiştirici eğitim hizmetlerinden faydalanmalısınız. Böylece borsa yatırım bilincine sahip olabilir, işlemlerinizi hedeflerinize yönelik olarak yürütebilecek düzeye erişebilirsiniz.

Borsa Piyasasının Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Motivasyon Eksikliği

Motivasyon EksikliğiBorsada başarılı olmak için motivasyonunuzu her zaman için üst seviyelerde tutmalısınız. Kaybetme ihtimalinizi göze alarak işlem yapsanız dahi bu olasılığı aklınızın bir köşesinde tutmamalısınız. Başarıya endekslenmelisiniz. Çünkü aklınızın bir köşesinde kalan, kayıpla karşılaşma ihtimali işlemlerinize olumsuz yönde etki eder. Bu da borsada başarılı olma ihtimalinizi düşürür. Bu yüzden zarara uğrasanız dahi bir sonraki işleminize konsantre olmak için motivasyonunuzu sağlam tutarak, başarıya olan inancınızı kaybetmemelisiniz.

Psikolojik Olarak Etkilenmek

Psikolojik Olarak EtkilenmekBorsada başarılı olmak için bilgi ve deneyimin dışında etkili olan unsurlardan birisi de psikolojik etmenlerdir. Bu etmenler yatırımcının alım – satımlarında, doğru veya yanlış karar vermelerini sağlar. Özellikle kişisel özellikler… İnsanlar kendilerini çok iyi tanıyor olsalar dahi yatırım yaptığınızda, kendinizi tanımadığınızı fark edebilirsiniz. Çünkü yatırım, başlı başına mühim bir konudur. Kaybetme ihtimalinin bulunması, insanları psikolojik olarak etkiler. Bu yüzden, yatırımcı kişiliğinizle tanışmalısınız. Bu kişiliğinizle tanışmadan önce kesinlikle gerçek hesaba geçiş yapmamalısınız. Çünkü az da olsa acı bir tecrübe yaşayabilir, paranızı kaybedebilirsiniz.

Sabırsız, aceleci, kararsız ve plansız bir yapıya sahipseniz borsa yatırımı kesinlikle size göre değildir. Çünkü piyasada başarılı olmanın anahtarı, sabır kelimesinden ibarettir. Sabırlı olmak, gerçekten de borsada tüm kapıları aralar. İyi bir bilgi birikimi ve deneyim sayesinde, zaman içinde istediğiniz miktarlarda birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu konuda avantajları değerlendirebilmeniz için sabırlı olmalısınız. Fırsatlar kaçsa dahi yeni gelecek olan avantajlara yönelmelisiniz. Böylelikle kaçan fırsatlara üzülmek yerine, ileride kazanç sağlayacağınız portföyü oluşturabilirsiniz. Bunun için deneme hesaplarında kendinizi denemelisiniz. Kişisel özelliklerinizi görerek, piyasaya giriş yapmalısınız.

Deneme hesaplarında, deneme yanılma yöntemleri sonucunda, piyasada başarılı olup olamayacağınızı görebilirsiniz. Bu anlamda işlemlerinizi ciddiyetle yürütmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü hesaplarda sanal para yüklü olması, yatırımcıların rahat tavırlar sergilemesini sağlar. Bu nedenle kişiler işlemlerini gelişigüzel gerçekleştirir. Kesinlikle bu tutumda olmamalısınız. Hata yaptığınızda bunu sorgulamalısınız. Önleyici unsurları öğrenerek, bir sonraki işleminizde aynı hatalara düşmezsiniz. Böylece zaman içinde bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırarak olumsuz olan kişisel özelliklerinizi törpüleyebilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz miktarları kazanabilirsiniz.

Yatırımda Yapılan Hataların Psikolojik Neleri Nelerdir? Öğrenmek için Tıklayın.

İnanç Yoksunluğu

İnanç YoksunluğuBorsada genel olarak yatırımcıların kayıpla karşılaşması, piyasaya giriş yapan kişilerin başarıya olan inancını etkiler. Çoğu kişi başarılı olamayacağını düşünür. Bilmelisiniz ki inanmak, başarmanın yarısıdır. Bu yüzden inancınızı sağlamlaştırmalısınız. Kazanma ihtimalinizi düşünmeli ve hayaller kurmalısınız. Başarısız olacağınız ihtimalini düşünmemeli ama bu olasılığı da göz ardı etmemelisiniz. Tüm değişkenlerin takibini yapmalısınız. Fiyat analizlerini yorumlamayı öğrenmelisiniz. Böylece yatırım araçlarının değerlerinde yaşanacak dalgalanmaları öngörebilirsiniz. Bu sayede beklentilerinizi karşılayacak fiyat seviyelerinden işlemlerinizi gerçekleştirerek, alım – satımlarınız sonucunda beklediğiniz performansı gösterebilirsiniz.

Borsaya Yeni Başlayanların Kayıpla Karşılaşma Nedenleri Nelerdir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Başarılı Yatırımcılara Güvenmek

Başarılı Yatırımcılara GüvenmekBirikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız piyasa hakkında öğrenmeniz gereken konuların mantığını anlamaktan başka yolunuz yoktur. (Birikimler borsa piyasasında nasıl değerlendirilir hakkında bilgi almak için bu yazıyı okumanızı öneririm.) Bu konuda özellikle Türk yatırımcılar, biliyorsunuz ki kısa yoldan köşeyi dönmek ister ama bunun için çaba harcamak istemez. Bunun yerine ya sinyal gönderici programlara ya da başarılı olan yatırımcılara güvenirler. Piyasa, fiyat varsayımlarına dayalı olduğundan dolayı, işlemlerinizi kontrollü olarak yürütmeniz için kendi sistemlerinizi geliştirmelisiniz. Böylece organize olmuş bir şekilde, doğru bir stratejiyle ilerleyerek beklentilerinizi karşılayabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun için temel konuları öğrenmenizi sağlayacak teorik eğitimlerden ve deneme hesaplarından faydalanmalısınız. Böylelikle borsanın mantığını kavrayabilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa piyasası hakkında bilgi edinmenizi ve deneyim kazanmanızı önleyici etkiler yukarıda sıraladığım gibidir. Bu etkilerden kurtulmak için özellikle deneme hesaplarını kullanmalısınız. Bu sayede birikimlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Borsadan nasıl para kazanılır bilincine sahip olabilirsiniz. Bu konuda muhakkak bir bilene danışmalısınız. Danışmalık hizmeti veren aracı kurumların eğitimlerinden faydalanmalısınız. Böylece kısa sürede borsayı öğrenebilir ve hedeflediğiniz miktarlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar