Yatırım yapmaya başla!

Borsa Öğrenmek için En Kolay Yol Nedir?

Borsa Öğrenmek için En Kolay Yol Nedir?

Bir miktar birikmişe sahipsiniz ve bunu borsa yoluyla en iyi şekillerde değerlendirmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için borsa bilgisinin ve deneyiminin son derece önemli olduğunu bilmelisiniz. Çünkü piyasa hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olmadan kazanç sağlamak kolay değildir. Bu yüzden birikimlerinizi kaybetmek istemiyorsanız, aşağıda yazacağım hususlara dikkat ederek; borsa nasıl ve nereden öğrenilir anlayabilirsiniz.

Borsayı öğrenmek için en kolay ve etkili yol aracı kurumlarının sağlamış olduğu eğitim fırsatlarıdır. Bu fırsatlar sayesinde piyasayı kısa sürede ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi değerlendirmeniz için bütçenize uygun gelen karlı araçlara yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Bu konuda belli bir sürenin geçmesi, başarılı yatırımcılar gibi belirli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Karşınıza çıkan ilk engelde pes etmemelisiniz. Çünkü çoğu kişi belli bir emek verir ve sonrasında pes eder. Belki de tam pes edilen nokta dönüm noktasıdır. Bu yüzden kararlı olmalısınız ve istediğinizi elde edene kadar vazgeçmemelisiniz.

Şimdi; borsa nasıl öğrenilir, en kısa yol hangisidir ve dikkat edilmesi gereken konular nelerdir gibi soruları cevaplandırmak istiyorum:

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsa Nasıl Öğrenilir?Borsa öğrenmek için çeşitli sayıda alternatif olanaklar bulunur. Günümüz koşulları sayesinde borsayı hızlı bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Gerek internetten yapılan sorgulamalar gerekse de aracı kurumlarının fırsatları aracılığıyla piyasanın mantığını anlayabilirsiniz. Borsa basit bir mantığa sahip olmasına karşın fiyatların anlık olarak değişmesi yatırımcıların zarar etmesine yol açmaktadır. Bunun sebebi paranın kontrolünün bilinçli olarak sağlanamıyor oluşudur. Bu zamanla kazanılan tecrübeler sonucunda halledilebilecek bir konudur. Bu nedenle ilk hedefiniz gerçek hesaba geçmek yerine, kapsamlı bir şekilde borsayı öğrenmek olmalıdır. En büyük yapılan yanlış borsayı gerçek hesapta öğrenmeye çalışmaktır.

Gerçek hesapta borsayı elbette ki öğrenebilirsiniz, fakat bunun pahalıya patlayacağını bilmelisiniz. Çünkü gerçek hesapta düşünmeden atılan adımların sonucunda genellikle hüsranla karşılaşılır ve para kaybedilir. Bu nedenle öncelikle gerçek hesabın kopyası olan sanal hesapları tercih etmelisiniz. Sanal hesaplarda gerçek olmayan para üzerinden işlem yapılır. Bu sayede paranızı riske atmazsınız. Hata yapsanız dahi birikimlerinizde eksilme olmaz. Aynı şekilde kar sağlasanız da paranızda bir artış yaşanmaz. Çünkü bu hesap deneme hesabıdır. Yatırımcıların piyasaya adapte olması, kendi stratejilerinizi geliştirmeleri için kullandırılmaktadır. İnternet bağlantılı cihazlarınıza demo hesabı indirerek, günün her saatinde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Böylelikle edindiğiniz tecrübelerle borsada nasıl para kazanılır anlayabilirsiniz.

Deneme hesapları borsayı öğrenmenizi sağlayan en basit yoldur. Fakat bu anlamda sadece tecrübelerinizin belli bir çıtaya yükselmesi başarılı olacağınız anlamını taşımaz. Deneyimlerinizin yanında ekstra olarak borsa hakkında bilgi birikimine de sahip olmanız gerekir. Bu konuda başlangıç seviyede borsayı en temelden başlayarak öğrenmenizi sağlayan eğitim olanaklarını değerlendirebilirsiniz. Böylece kademe kademe arttığınız bilgilerle ileri seviyelere gelebilirsiniz. Bu sayede başarılı yatırımcılar gibi işlemlerinizi doğru noktalardan beklentiniz yönünde yönetebilirsiniz. Şimdi temel ve teorik anlamda kendinizi geliştirmenizi sağlayacak eğitimlerden bahsedeceğim:

Borsa Temel ve Teorik Bazlı Eğitimler

Borsa Temel ve Teorik Bazlı EğitimlerBorsanın temelini teorik anlamda kavramanızı sağlayan eğitim araçları, piyasa hakkında kaleme alınan kitaplar, hazırlanan videolar ve sunulan seminer (webinar) hizmetleridir. Bu hizmetler aracı kurumları tarafından ücretli ve ücretsiz olarak verilmektedir. Borsa aracı kurumu nedir, görevleri nelerdir buradan öğrenebilirsiniz. Bu anlamda ücretli olup olmamaları değil, alacağınız eğitimlerin ne kadar fayda sağlayacağına bakmalısınız. Bu yüzden kurumlar arası araştırma yaparak, en sağlam dinamik kadroya sahip olan kurumlar üzerinden borsa eğitimi almalısınız. Böylece piyasanın temelini kafanızda oluşturabilirsiniz. Deneyimleriniz arttıktan sonra da piyasanın mantığını tamamen kavrayabilirsiniz.

Uzmanların kaleme almış oldukları kitaplar detaylı bir şekilde borsayı ele almaktadır. Gerek piyasanın işleyiş mekanizması gerekse de yatırım araçları hakkında püf noktaları vurgulamaları sayesinde kolaylıkla borsayı öğrenebilirsiniz. Kitaplar pdf şekline dönüştürülmüştür ve internetten akıllı cihazlarınıza, tabletinize, iPad’inize veya diğer online bağlantısı olan aygıtınıza indirebilirsiniz. Böylelikle kitabı her daim yanınızda taşımak durumunda kalmazsınız. Takıldığınız yerlerde pdf şeklinde indirdiğiniz dokümanlara ulaşabilir, karşılaştığınız durumda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Böylelikle tam anlamıyla
temelinizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Kitapların yanı sıra videolar sayesinde de dikkat etmeniz gereken unsurları görsel olarak öğrenirsiniz. Aynı şekilde işlem platformunun kullanımını, borsa emirlerinin nasıl verildiğini, analizlerin nasıl uygulandığını ve yorumlandığını videolar sayesinde daha çabuk kavrarsınız. Teknik analiz nedir, nasıl yapılır ayrıntılı olarak buradan öğrenebilirsiniz. Böylelikle gerçek hesaba geçmeden işlemlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiğini anlarsınız. Uzmanların çözmüş olduğu basit örnekler sayesinde bilgilerinizi pekiştirirsiniz. Borsanın yükseleceğini ve düşeceğini öngörebilir hale gelebilirsiniz. Böylece hedeflerinize uygun nitelikte adım atarak paranızı ciddi boyutlara ulaştırabilirsiniz.

Eğitim kitapları ve videoları borsayı öğrenmenizi sağlayan ve en çok tercih edilen araçlardır. Bunların dışında aracı kurumlarının sunmuş oldukları online seminer hizmetleri de vardır. Bu sayede eksik hissettiğiniz yerleri direkt uzmanların anlatımlarıyla anlayabilirsiniz. Kafanıza takılan yerleri sorarak, öğrenebilirsiniz. Bu nedenle webinar eğitimler son derece yararlıdır. Bunun için kurumların duyurularını takip etmelisiniz. İstediğiniz konuya kaydınızı yaptırmalısınız. Çünkü kontenjan sınırlıdır. Online olarak evinizde oturduğunuz yerden borsayı kapsamlı bir şekilde öğrenme fırsatı sunan bu eğitimler borsada genellikle ücretlidir. Forex piyasasında ise ücretsizdir. Çünkü SPK tarafından böyle bir zorunluluk getirilmiştir.

Borsada Teknik Bazlı Eğitimler

Borsada Teknik Bazlı EğitimlerTemel ve teorik kısımları öğrenirken bir yandan da borsada teknik olarak nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Mantık; düşük fiyattan yatırım araçlarını portföye ekleyerek, fiyatlar yükseldiğinde satmaya dayalı olsa da enstrümanların değerlerinin sürekli olarak dalgalı yapıda seyretmesi kontrolün elden kaçırıldığı zaman zarar edilmesine neden olur. Para kaybetmeden borsa öğrenmek mümkün mü sorusunun cevabı için tıklayın. Bu yüzden borsanın tekniğinin kavranması için sanal hesaplar geliştirilmiştir. Bu hesaplar sayesinde kolaylıkla piyasanın kontrolünü nasıl elinizde tutabilirsiniz, öğrenebilirsiniz. Üstelik bunun için birikimlerinizi riske de atmazsınız. Çünkü sanal para üzerinden alım – satımlarınızı gerçekleştirirsiniz. Böylelikle de borsanın işleyişini çözebilirsiniz.

Teknik olarak borsanın sistemini çözmeniz için ya sanal oyunlardan ya da deneme hesaplarından faydalanmalısınız. Gerçek hesapta işlem yapmadan önce deneyim kazanmanız mühimdir. Bu konu da uzmanlar tarafından da aynı şekilde yorumlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda özellikle kişinin kayıpla karşılaşması bilgi ve deneyim eksikliği yüzünden olduğu yönündedir. Çünkü piyasanın yapısı bellidir ve varsayımlar üzerine kuruludur. Bu anlamda borsayı oyun olarak nitelendirenler, şans faktörünün etkili olduğunu savunanlar vardır.

Borsanın oyun olmadığını ve şansın da bir yere kadar etkili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Borsa oyun olsaydı, para kaybetme gibi bir durumla karşılaşılmazdı veya kaybedilen paralar tekrar geri alınırdı. Fakat biliyorsunuz ki bu imkansız bir durum. Aynı şekilde çok şanslı bir kişi olsanız dahi; çekirge bir sıçrar, iki sıçrar sözünü unutmamalısınız. Bu nedenle işlemlerinizi şansınıza güvenerek değil, bilgi ve deneyimlerinize güvenerek yürütmelisiniz.

Sanal hesaplar yatırım araçlarının değerlerinin öngörülmesi açısından bakış açınızı geliştirmektedir. Çünkü bu hesaplarda gerçek hesapta yapabileceğiniz her türlü işlemi yapabilirsiniz. Özellikle borsaya girmeden önce bilinmesi gereken analiz tekniklerinin nasıl kullanılması ve yorumlanması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Temel ve teknik olmak üzere iki ana grup altın toplanan analiz türleri kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Temel analiz nedir, nasıl yapılır öğrenmek için bu yazıyı okumanızı öneririm. Bu çeşitler yatırım vadesinin uzunluğuna göre tercih edilmektedir. Örneğin; uzun vadede yatırım yapan kişi daha çok hareketli ortalama verilerini dikkate alırken, orta vadeli yatırımlarda fibonacci analizleri kullanılmaktadır. Bunların dışında daha pek çok tür vardır ve gelecekteki fiyat hareketlerini belirlemek amacıyla kullanılır. Böylelikle alınan sinyallere göre alım ya da satış pozisyonları oluşturulmaktadır.

Borsa Öğrenme Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa Öğrenme Aşamasında Dikkat Edilmesi GerekenlerBorsa öğrenme aşamasında adım atan kimselerin muhakkak ki bilmesi ve kaçınması gereken konular vardır. Bu anlamda öncelikle finans ve ekonomi hakkında bilgiye sahip olsanız dahi bunları bir kenara bırakmalısınız. En temel kullanılan terimlerden başlayarak borsa öğrenme yolunu seçmelisiniz. Planlı bir şekilde hareket etmezseniz bir an önce borsayı öğrenmek için kolay konulardan başlamak yerine zorları seçerseniz, bir süre sonra başaramayacağım korkusuyla karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle mutlak suretle kolaydan zora doğru gitmeli, kendinizi zaman içinde geliştirmelisiniz.

Borsayı tamamen öğrendiğinizi düşündüğünüzde gerçek hesaba geçiş yapmalısınız. Burada sadece temel ve teknik konular değil, psikolojik anlamda borsa yatırımına hazır olmanız gerekir. Şöyle ki bazı yatırımcılar bir an önce para kazanma isteğiyle düşünmeden hareket eder, bazıları ise birkaç işlemin sonucundan karlı çıktıkları için ben bu işi çözdüm havasına girerler. Ya da kayıpla karşılaşanlar borsa yatırımına uygun olmadıklarını düşünürler. Bu konuyu çözmenin en iyi yolu sanal hesaplarda alıştırma yapmak, yapılan işlemlerin sonucuna göre iyi bir borsacının özelliklerini taşıyıp taşımadığınıza karar vermeniz gerekir. Çünkü aceleci, sabırsız, kararsız ve plansız bir şekilde işlem yapmak çoğu yatırımlarınızın sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir. Borsanın sabır işi olduğunu bilmelisiniz ve sistematik bir şekilde ilerlemelisiniz.

Borsa aracı kurumlarının çoğu yatırım araçları hakkında sinyal veren programları kullanmaktadır. Bu kapsamda elbette ki belli bir ön fikre sahip olmanız için bu programları kullanmanız avantajlıdır. Ama sadece gelen sinyallere güvenerek hiçbir analiz uygulamadan, piyasa takibi yapmadan pozisyon oluşturmak risklidir. Çünkü piyasa anlık meydana gelen durumlara göre değişmektedir. Bu program bir veriyi dikkate almadığı için zarar edebilirsiniz. Bu nedenle hem kendi tekniklerinizi uygulamalısınız hem de çıkan sonuçla sinyalleri karşılaştırmalısınız. Aynı şekilde sinyal veren programların dışında da bir başka yatırımcının sözüne güvenerek işlem yapmamalısınız. Herkesin amacının para kazanmak olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Büyük balık küçük balığı yutar misali duruma düşmemek için tüyolara itibar etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Sonuç olarak, borsayı öğrenmek için izleyeceğiniz en kolay yollardan biri aracı kurumlarının eğitimleridir. Bu eğitimler yatırımcıların bilinçlenmesi adına alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından verilir. Kısa sürede borsayı etkili bir biçimde püf noktalarına varana kadar öğrenmenizi sağlayacak olan olanaklardan faydalanmalısınız. Böylece paranızı nasıl yönlendirmeniz, riskleri nasıl engellemeniz konusunu öğrenebilir. Geleceğe dair küçük yatırımlarla uzun vadede ciddi anlamda kazanç sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum