Yatırım yapmaya başla!

Borsa Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

Borsa Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

Borsada yatırım yaparak para kazanmak istiyorsanız, piyasayı öğrenmeden bu konuda başarılı olamazsınız. Borsa nedir, işlemler nasıl gerçekleştirilir, riskler nelerdir ve nasıl önlenir gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Günümüzde bu konuları öğrenmek için birçok alternatifiniz var ve internet sayesinde bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Borsada kazananlardan olmak istiyorsanız, iyi bir araştırmacı olmalı ve ufkunuzu da genişletmelisiniz. Sürekli okumalı ve tüm dünyadan haberler hakkında az – çok bilgi sahibi olmalısınız. Bilgilerinize her geçen gün yenisini katmalı, yatırım amaçlarınız doğrultusunda istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İnternet bağlantılı bilgisayar ve mobil cihazlarınız ise size bu konuda en büyük yardımcılardan birisidir. İnternet üzerinden borsa hakkında bilgi edinebileceğiniz birçok kaynağa ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Yerli – yabancı bilgilerin yanı sıra ünlü yatırımcıları da takip ederek siz yol gösterici olmalarını sağlayabilirsiniz.

Alabileceğiniz borsa eğitimleri hakkında daha önce bilgiler vermiştik. Kısa bir özet geçmek gerekirse; borsa kitapları, e-kitaplar, eğitim videoları, online seminerler ve sanal hesaplardan bahsetmiştik. Bu eğitim araçlarından faydalanarak teorik ve uygulamalı bilgi edinebilir, deneyim kazanabilirsiniz. Gelelim borsa nasıl ve nereden öğrenilir konusunu incelemeye:

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsa Nasıl Öğrenilir?Borsa öğrenmek için kolayca sahip olabileceğiniz kaynaklar vardır. Bu kaynaklar kitaplar, internet üzerinde yayınlanmış makaleler, güncel konular, yatırımcı bilgilendirme ve kamuyu aydınlatma platformlarıdır. İnternette bilgi edinebileceğiniz birçok yazı bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Peki, bu bilgileri almaya ve borsa öğrenmeye nasıl başlanır?

Yatırım yapmaya karar verdiğiniz zaman, borsa hakkında bilgilerinizi bir gözden geçirmeniz gerekiyor. Ne kadar bilginiz var, yeterlilik düzeyiniz nedir gibi konuları incelemelisiniz. Yetersiz gördüğünüz alanlarda veya hiç bilginiz olmaması durumunda başlangıç borsa eğitimlerine başvurmanızı öneririz. A’dan Z’ye borsa hakkında eğitim almalı ve en temel bilgilere kadar inmelisiniz. Bu temel bilgileri eksiksiz bir şekilde öğrendiğiniz zaman gerisi kolayca gelişecektir. Borsa nasıl oynanır ve işlemler nasıl yapılır konusunun mantığını kavramalı, yatırım araçlarını tanıyarak işe başlamalısınız.

Temel borsa bilgilerini aldıktan sonra bir üst düzey bilgilere geçmeli ve analizler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Analizler sayesinde yatırım araçlarının fiyatları hakkında yorumlar yapabilir, kar – zarar durumunuzu hesaplayabilir ve geleceğe yönelik doğru tahminlerde bulunabilirsiniz.

Temelinizi sağlam atıp, analizler hakkında da bilgiler edindikten sonra sıra para kazanma konusuna gelir. Bu noktada ise oluşturduğunuz altyapı sayesinde portföy oluşturmalı ve kendinize stratejiler geliştirmelisiniz. Borsada nasıl para kazanılır, sorusunun cevabı olarak sizlere kendi stratejilerinizle işlem yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Yatırım işlemlerinizi kendi stratejilerinizle yaptığınız sürece borsada risklerinizi azaltarak para kazanabilirsiniz. Elbette bu stratejilerinizi sağlam temellere dayandırmanız da gerekmektedir.

Gelelim, deneyimi nasıl kazanacağınıza. Edindiğiniz teorik bilgilerin, uygulamada nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekmektedir. Analizlerin nasıl yapıldığınız teorik olarak öğrendikten sonra mutlaka uygulamalı olarak da öğrenmelisiniz. Kendiniz analizler yapmalı ve aldığınız sonuçların doğruluğundan emin olmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu ise deneme hesaplarıdır. Sanal borsa hesapları sayesinde kolay bir şekilde deneyim kazanırsınız. Paranızı riske atmadan edindiğiniz bilgilerin nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz. Analizlerden aldığınız sonuçların doğruluğunu test etmiş ve portföyünüze nasıl yansıdığını görmüş olursunuz. Stratejiler geliştirebilir ve borsa nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Piyasanın işleyişini yakından görmüş olursunuz ve nasıl para kazanıldığını kendiniz tecrübe ederek öğrenmiş olursunuz.

Özetlemek gerekirse; borsa nasıl öğrenilir sorusunun yanıtı, en temel seviyelerden başlayarak kademeli bir şekilde bilgilerinizi her geçen gün arttırmanız gerektiği şeklinde olacaktır. Öğrenmekten vazgeçmemeli ve Warren Buffett’ın dediği gibi düzenli bir okuma alışkanlığına sahip olmalısınız. Okumak ve borsa arasındaki bağlantıyı henüz göremiyor olabilirsiniz. Ama bir süre bu şekilde devam ettiğinizden okuduğunuz her cümleden kendinize bir pay çıkarabileceksiniz.

Borsa Nereden Öğrenilir?

Borsa Nereden Öğrenilir?Borsa öğrenmek için yazının başında da dediğimiz gibi internete başvurabilirsiniz. İnternette yapacağınız doğru sorgularla yerli – yabancı birçok bilgiye kolayca erişeceksiniz. İnternette, e-kitaplar, pdfler, eğitim videoları ve katılım imkanınız bulunan online seminerler de bulunmaktadır. Bu eğitimler aracı kurumlar tarafından verildiği gibi çeşitli eğitim kuruluşları tarafından da verilmektedir. İnternet üzerinden kolayca kaydınızı yaptırabilir, ücretli veya ücretsiz eğitimlerden faydalanma şansı yakalayabilirsiniz.

Bilgisayar veya mobil cihazlarınıza indireceğiniz eğitimler de bulunmaktadır. E-kitapları bu cihazlarınıza indirebilir, video paylaşım sitelerinde bulunan eğitim videolarına cep telefonunuzdan bile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda sanal borsa hesaplarını da mobil cihazlarınıza yükleyerek bir oyun benzeri şekilde, kendinize bir portföy oluşturabilir, alım – satım yaparak deneyim kazanabilirsiniz. Elbette bu platformları bir oyun olarak görmek yerine, sanki gerçek parayla işlem yapıyormuş gibi görmelisiniz. Ancak bu şekilde gerçekten deneyim kazanır ve borsa öğrenmiş olursunuz.

Deneme hesaplarını mobil cihazlarınıza yükleyerek istediğiniz yerde borsa öğrenebilirsiniz. Piyasa takibinizi ve analizlerinizi de mobil cihazınız üzerinden yaparak gerçek bir borsa işlemi yapıyormuş gibi alım – satım pozisyonları oluşturabilirsiniz. Deneme hesaplarını bu şekilde kullanırsanız, kısa bir süre sonra iyi bir deneyim kazanacağınızdan ve borsayı tam anlamıyla öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum