Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Mantığını Anlamak için Ne Yapmalı?

Borsa işlemlerinde başarılı olmak için öncelikle mantığını anlamanız gerekir. Bu yazıda borsa mantığını anlamanızı sağlayacak bilgilere yer verdik:
Borsa Mantığını Anlamak için Ne Yapmalı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsada yatırım yaparak para kazanmak isteyen herkesin öncelikli olarak yapması gereken piyasanın mantığını kavramaktır. Çünkü temel mantıkla hareket edilmediği sürece başarılı olmak kolay değildir. Biliyorsunuz ki para kolay kazanılmıyor ve kazanılan paraların harcanması saniyelerimizi bile almıyor. Özellikle artan ihtiyaçlarımız hep daha fazla paramızın olması gereksinimini doğuruyor. Bu nedenle de borsa alternatifler arasında güvenilir ve karlı piyasa olduğu için tercih ediliyor. Piyasanın mantığını kavrayan ve ona göre işlemlerini gerçekleştiren herkes birikimlerinizi ciddi anlamda değerlendirirken, aksi durumda olanlar zarardan öteye gidemiyor.

Borsanın yapısı diğer piyasalara göre karışık gibi gelse de basit bir mantığa sahiptir. Kar elde etmek için anlık fiyat hareketlerinin değişimleri karşısında yatırımcıların doğru varsayımlarda bulunması gerekir. Bunun mantığı ticaretle aynıdır. Şöyle ki alış – satış arasında fark olması gerekir. Satış değeri alıştan yüksek olduğu durumlarda kar, düşük olduğunda ise zarar edilir. Bu kapsamda önemli olan gelecekte değer kazanacak olan ürünleri gözünüze kestirebilmenizdir. Çünkü değer kaybedecek olan araçlar kazanç yerine kayıpla karşılaşılmasına neden olacaktır. Bu yüzden borsa nedir, işleyişi nasıldır gibi temel konulardan başlayarak ileri seviyelere kadar piyasa hakkında bilgi sahibi olarak mantığını anlamanız gerekiyor.

Peki, borsanın mantığını anlamak için ne yapmak, nelerden faydalanmak gerekir gelin hep birlikte bakalım:

Borsanın Mantığını Anlamak için Ne Yapmak Gerekir?

Borsanın Mantığını Anlamak için Ne Yapmak Gerekir?Borsanın mantığını kavramak için temel konuların yanı sıra piyasada sıklıkla kullanılan terimler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bir yandan da piyasada hata yapmamak, kaçınılması gereken durumları öğrenmek için deneyim kazanmalısınız. Böylelikle borsa yatırımı nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabına uygun bir şekilde hareket edebilir, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bu hususlar için borsa hakkında yazılı olan yerli – yabancı kaynaklardan, internette yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda borsa aracı kurumlarının sunmuş oldukları eğitim olanaklarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede işleyişi kısa sürede çözebilir, işlemlerinizi bilinçli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ekonomi ve finans alanında yazılmış olan borsayı kapsamlı bir şekilde elen alan kitaplar sayesinde gerekli tüm bilgilere, püf noktalara ulaşabilirsiniz. Bu anlamda anlamadığınız yerleri sorgulamalısınız. Bu konuda seminer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece takıldığınız yerleri uzmanlara sorarak doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. En iyi öğrenme şekli kesinlikle kendi kendinize olandır. Böylelikle bilgiler daha kalıcıdır. Bu nedenle öncelikle kendiniz araştırmalarda bulunmalısınız. Ardından da eğitim olanaklarından yararlanmalı, bilgilerinizi pekiştirmelisiniz. Elbette ki bu anlamda sadece temel ve teorik bilgilerin bilinmesiyle borsada başarılı olamazsınız. Ama başarı için yolun yarısını tamamlamış olursunuz. Tam anlamıyla bitiş noktasına varabilmeniz için tecrübeli bir yatırımcı olmanız gerekir.

Borsa Mantığını Anlamak için Nelerden Faydalanmak Gerekir?

Borsa Mantığını Anlamak için Nelerden Faydalanmak Gerekir?Piyasanın mantığını kavramak için faydalanabileceğiniz unsurlar bilhassa aracı kurumlarının eğitimleri olmalıdır. Çünkü bu kurumlar alanında uzmanlaşmış kişiler ile çalışmaktadır. Yeterli bilgi düzeyine sahip olan SPK tarafından uygun kriter özellikleri taşıyan kişiler yatırımcıların bilinçlenmesi adına eğitimler sunmaktadır. Gerek eğitim kitapları, videoları gerekse seminer hizmetleri ve sanal borsa faaliyetleri ile yatırımcıların kendini geliştirmesi amaçlanmaktadır. Bu eğitimler ücrete tabi tutulabilmektedir. Fakat ileriyi düşünerek para vermekten kaçınmamalısınız. İyi bir borsa yatırımcısı olursanız, verdiğiniz paraları katbekat katlayabilirsiniz. Bu yüzden hedeflerinize ulaşabilmeniz için tabiri caizse köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeyi bilmelisiniz.

Şimdi, borsa aracı kurumlarının eğitim hizmetlerinden bahsetmek gerekirse;

Borsa Eğitim Kitapları

Borsa Eğitim KitaplarıUzmanların kaleme almış olduğu borsa eğitim kitaplarında pek çok ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Gerek piyasa gerekse de işlem platformunun mantığı hakkında yeterli bilgileri kitaplardan öğrenebilirsiniz. Bu kitaplar yatırım araçları hakkında da bilgi vermektedir. Biliyorsunuz ki piyasada çeşitli sayıda işlem gören araç vardır ve hepsi de farklı fırsatlar sunar. Örneğin hisse senetleri uzun vadede yüksek getiri sağlarken, emtialar güvenilir; ama senetlere göre daha düşük miktarda ek getiri elde etmenizi mümkün kılar. Bu nedenle Enstrümanların özelliklerini bilmenizde fayda vardır. Bu sayede sizi hedeflediğiniz miktarlara ulaştıracak olanlara yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.

Eğitim kitaplarında ayrıca yatırım yaparken nasıl bir psikolojiye sahip olmanız gerektiği hakkında konulardan da bahsedilmektedir. Bunun sebebi işlemlerin acele karar verilerek yürütülmemesi gerektiğidir. Biliyorsunuz ki herkes kısa vadede para kazanmanın yollarını aramaktadır. Ama borsada kısa vadede arzuladığınız rakamları kazanmanız zordur. Bunun için gerçek bir borsa bilgisine sahip olmanız, fiyat oluşumlarını doğru bir şekilde tahmin edebilmeniz gerekir. Bu konuda beli bir yol kat edene kadar yatırımlarınızı uzun vadede yürütmelisiniz. Çünkü kısa vadeli fiyat değişimleri genellikle aşağı yönlü eğilimdedir. Ufak dalgalanmaları görebilmek, doğru noktadan işlemleri gerçekleştirebilmek için profesyonellerin seviyesine gelmelisiniz. Böylece birikimlerinizi istediğiniz yönde değerlendirebilirsiniz.

Borsa Eğitim Videoları

Borsa Eğitim VideolarıBorsa eğitim videoları kitaplarda yer alan bilgilerin görselleştirilmiş şeklidir. Bilgilerin akılda kalıcı olması için görsel olarak görmek son derece faydalıdır. Bu nedenle borsa hakkındaki videoları izlemeniz hem bilgilerinizi tazelemeniz hem de öğrenilen bilgilerin unutulmaması açısından önemlidir. Bunun dışında borsa işlem platformlarının nasıl kullanıldığını, emirlerin nasıl verildiğini, analiz tekniklerinin fiyat grafiklerinin oluşturulması ve uygulanması konusunda nelere dikkat edilmeli gibi soruların cevaplarını görsel olarak öğrenebileceğiniz videolar, piyasanın mantığını kolay bir şekilde kavramanızı mümkün kılar.

Videolarda kitapta yer alan örneklerde vardır. Bu sayede hangi noktalarda fiyatların nasıl bir eğilimde olacağını tahmin edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken durumlar uzmanlar tarafından ele alınır. Böylece zaman içinde gelişen değişimleri daha kolay yorumlayabilirsiniz. Uzmanların anlatmış olduğu örnekleri seyrederken boş durmamalısınız ve sanal hesaplarda aynı örneği uygulamaya çalışmalısınız. Böylece birkaç deneyimin sonucunda önemli olan analizler konusunu öğrenebilirsiniz. Böylece ileride gerçekleşecek olan dalgalanmaların yönünü doğru olarak tahmin etmeye başlayabilirsiniz.

Borsa Eğitim Seminerleri

Borsa Eğitim SeminerleriBorsa eğitim seminerleri genellikle ya büyük şehirlerde konferans salonlarında ya da internet üzerinden online olarak verilmektedir. Böylece küçük şehirlerde yaşayan yatırımcılarda bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bunun için aracı kurumlarının sayfalarında seminerlerin konuları, günleri ve saatleri yazılır. İstediğiniz, kendinizi eksik hissettiğiniz konulara katılabilirsiniz. Aklınıza yatmayan, kafanızı kurcalayan sorularınızı konferansın bitiminde sorarak öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde diğer yatırımcılarda soru soracağı için onların cevaplarını da dinlemelisiniz. Çünkü fazla bilgi göz çıkartmamaktadır ve başarılı olmak için ayrıntıları dikkate almanız önemlidir.

Seminerler gerçekten de borsanın temelini kavramanıza, gelişim sağlamanıza katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle bu gibi sunulan faaliyetleri değerlendirmelisiniz. Özellikle noksan olduğunuz konulara yönelmelisiniz. Fakat temel konulardan başlamanız her zaman için daha iyi olacaktır. Bunun sebebi eksiklikler yüzünden tekrar geriye dönmek durumunda kalmanızdır. Bu nedenle temelinizi sağlam tutmalısınız ki ileride edindiğiniz bilgileri uygularken zorluk çekmemelisiniz.

Borsa Sanal Hesapları

Borsa Sanal HesaplarıAracı kurumlarının sunmuş oldukları bir diğer hizmette sanal hesaplardır. Bu hesaplar gerçek hesapla aynı işleyişe, görüntüye ve fonksiyona sahiptir. Tek farkları sanal hesapların gerçek olmayan para ile yönetilmesidir. Böylelikle kendi paranızı riske atmadan borsanın temelini kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Gerek alım – satım nasıl yapılır, gerekse dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir gibi soruların cevaplarını kendi çabalarınızla öğrenmeniz, yaptığınız hataları bir daha tekrarlamamanızı sağlar. Bu da gün geçtikçe kaybetme oranınızı azaltarak yerini kazanç sağlamaya bırakır. Böylelikle de zaman içinde hedeflenen miktarlar elde edilebilir hale gelebilir. Bu hususta moral ve motivasyonunuzu yüksek tutarak, prensipli bir şekilde ilerlemelisiniz. İnancınızı yitirmeden var gücünüzü kullanırsanız, çok zaman geçmeden başarılı yatırımcıların düzeyine erişebilirsiniz.

Sanal borsa hesaplarının en güzel yanı, kar getirecek stratejilerin üretilmesini sağlamasıdır. Böylece borsada kazandıracak teknikler deneme yanılma yöntemleri sonucunda geliştirilebilmektedir. Bu yüzden gerçek hesaba geçmeden evvel bu hesaplarda bol bol alıştırma yapmalısınız. Kendi tekniklerinizi oluşturduktan sonra borsa hesabı açtırarak para kazanabilirsiniz. Bu konuda bilgi ve deneyim yönündeki unsurlarınızın yeterli seviyeye ulaştığına emin olmalısınız. Bunun için sanal hesapta yaptığınız işlemlerin sonucuna bakabilirsiniz. Böylelikle sonuç artış yönünde ise borsaya etkili bir giriş yapabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa mantığını anlamak için kendinizi temelden başlayarak gerekli olan konuları en ince ayrıntılarına kadar öğrenmelisiniz. Bu hususta en etkili yol aracı kurumlarının ders niteliği taşıyan eğitimleridir. Bu eğitimlerden faydalanarak piyasayı A’dan Z’ye kadar öğrenmeniz mümkündür. Öyle ki finans ve ekonomi hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler dahi bu olanaklar sayesinde kendilerini geliştirme fırsatı yakalamıştır. Sonucunda da başarılı yatırımcılara taş çıkarır hale gelmişlerdir. Önemli olan başarıya olan inancın kırılmaması ve hedeflenen yolda azimli bir şekilde ilerlenmesidir. Biliyorsunuz ki vazgeçenler kaybetmektedir. Fakat istediğini elde etmek için uğraşan, çalışan kimseler er ya da geç hedeflerine ulaşabilmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.