Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Güne Nasıl Başladı? BIST 100 Hisseleri (28.09.2023)

Borsa İstanbul açılış bilgileri, günlük BIST 100 hisse değişimleri ve günlük borsa açılış bilgileri en güncel halleriyle sayfamızda. Hemen tıklayın!
Borsa Güne Nasıl Başladı? BIST 100 Hisseleri (28.09.2023)
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul dünkü işlemlerde dalgalı bir performansla geriledi. Günün en yükseğini 8298,65 puan ile kaydeden BIST 100 endeksi, daha sonra düşüşe geçti. 8170,89 puana kadar gerileyen borsa, daha sonra bir miktar yükselmeyi başardı.

BIST 100 endeksi dünkü işlemleri yüzde 0,35 düşüşle 8213,76 puandan tamamladı. Yeni güne ise yüzde 0,27 yükselişle 8235,79 puandan başlangıç gerçekleştirdi.

Borsa TSİ 11:00 sularında yüzde 0,34 yükselişle 8241,6 puanda seyretti.
BIST 100 Endeksi - 28.09.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Açılışın ardından 8288,48 puana kadar yükselen borsa, daha sonra gerileme gösterdi. 8240 puan sınırına kadar düşen endeks, daha sonra pozitif ivmeyle hareket etmeye başladı. Haftalık bazda yüzde 7,27 oranında kazanç gösteriyor.

BIST 30 endeksi ise yüzde 0,73 yükselişle 8674,69 puanda seyrederken, BIST 50 endeksi yüzde 0,52 yükselişle 7214,41 puanda gezdi.

Sektör endekslerindeki durumu incelediğimiz zaman;

 • Bankacılık endeksi (XBANK) yüzde 1,08 yükselişle 8421,07 puanda
 • Sınai endeksi (XUSIN) yüzde 0,01 düşüşle 13624,52 puanda
 • İnşaat endeksi (XINSA) yüzde 0,54 düşüşle 10737,66 puanda
 • Metal Ana (XMANA) yüzde 0,01 yükselişle 17488,8 puanda
 • Holding Endeksi (XHOLD) yüzde 0,44 yükselişle 7336,98 puanda

Sabahın en hareketli hisse senetleri pozitif yönde SUMAS, SMART, HATSN, TARKM, QNBFB olurken; negatif yönde ISBTR, ADGYO, MIATK, ATSYH, YEOTK şeklinde sıralandı.

Diğer Piyasa Açılış Raporları:

Sıkça Sorulan Sorular

 • Borsa nedir?

  Şirketlerin halka açık hisselerini alarak ortak olmanızı sağlayan ve bunun sonucunda para kazandıran ortama borsa denir. Alıcı ile satıcıyı buluşturan borsa, menkul kıymet ticaretinin yapıldığı kurumsal bir piyasadır. Borsada alıcılar bir hisseyi almak için; satıcılar ise bir hisseyi satmak için işlem yaparlar. Bunun sonucunda alıcılar en yüksek fiyatı, satıcılar ise en düşük fiyatı belirlerler. Borsada yatırım yapmak için öncelikle bir yatırım hesabı açmalısınız. Bunu bir aracı kurum üzerinden yapabileceğiniz gibi, bankalardan da hızlıca yapabilirsiniz. Kullandığınız banka uygulamasına girip hemen şu an bile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktadan sonra bilinçli bir şekilde yatırımlarınızı yönetmelisiniz. Borsa nedir konusundan tüm detaylarıyla bahsetmiştik. Bu bilgilerin daha fazlasını o kısımda bulabilirsiniz. Yatırımcılar işlem yaparken güncel borsa verileri için piyasa takibi yapmalıdır. Fiyatlardaki değişimleri canlı borsa platformları aracılığıyla takip ederek uygun gördükleri seviyelerden alım satım gerçekleştirmelidir. Borsa takip uygulamaları ücretsizken, 15 dakika gecikmeli olarak verilmektedir. Borsa son durum araştırmasını yaparken hem fiyat değişimlerini hem şirket gelişmelerini hem de ekonomik verileri takip etmek son derece önemlidir. Borsa gündem konuları ekonomi yönetiminin açıklamalarından makroekonomik verilere kadar uzanmaktadır. Borsa günün özeti ve analiz yorumları aracı kurumlar tarafından günlük sunulurken, siz de piyasa ekranlarını izleyerek yorumlar yapabilirsiniz.

 • Borsa ne işe yarar?

  Borsa arz ve talebin yaratıldığı, fiyatların oluştuğu bir mekanizma olarak da tanımlanır. Belli kurallara göre işler ve menkul kıymetlerin alım satım işlemlerini düzenler. Hem şirketlere hem yatırımcılara hem de ekonomilere hizmet eder. Şirketler ihtiyaç duydukları kaynak için borsaya başvururlar, paylarını halka açarlar. Yatırımcılar ise bu payları satın alarak hem şirkete ortak olur hem de değer kazancından para kazanırlar. Borsalar ülke ekonomileri için de barometre görevi gören yerlerdir. Ülkenin önemli şirketlerinin hisselerinin alınıp satıldığı borsalarda yaşanan dalgalanmalar ekonominin ne durumda olduğu hakkında bilgi vermektedir. Borsalar ekonomide kaynak ve likidite sağlama görevine sahiptir. Aynı zamanda sermayenin tabana yayılması, adil gelir dağılımı ve kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye katkı gibi görevleri bulunur.

 • BIST 100 nedir?

  Borsa İstanbul ülkemizin borsacılık faaliyetlerinin gerçekleştiği yerdir. Borsamızın en önemli endeksi ise BIST 100 adıyla anılır. BIST 100 hisseleri, Türkiye'nin en büyük piyasa değerine ve en yüksek işlem hacmine sahip 100 şirketinin hisselerinden oluşur. Dolayısıyla gösterge endeksi görevi görür. Yani borsa gündem yorumları BIST 100 endeksine bakılarak yapılabilir. Güncel borsa ile ilgili seyrin düştüğü veya rekor kırdığı haberleri, BIST 100 endeksindeki hareketliliğe göre yapılır. Yani BIST 100 endeksi tarihi rekor kırdıysa kapsadığı hisseler yükseliyor demektir. BIST 100 hisse senetleri, Türkiye'nin önde gelen şirketlerine ait olduğu için ekonomi hakkında da olumlu yorumlar yapılabilir. Borsa günün özeti ve yatırımcının aradığı bilgiler BIST 100 ne kadar bakılarak alınabilir. Borsa son durum verileri o günkü seyri anlamak dışında geçmiş verilerden yararlanarak benzer olaylara nasıl tepki verilebileceği konusunda da bilgi verir. Dolayısıyla borsa takip programınızı yaparken BIST 100 endeksinin geçmişte nasıl bir seyir izlediğini de incelemeyi unutmamalısınız. Borsa İstanbul'da işlem gören hisseler, yılda 4 kere gözden geçirilerek BIST 100 endeksi yeniden hesaplanır. Ulusal Pazar'da işlem gören şirketler, Kurumsal Ürünler Pazarı'nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklarına ait paylar arasında bu işlem gerçekleşir. Aynı zamanda BIST 100 endeksinde yer alan hisseler, A ve B grubundaki hisselerden seçilir. Borsa endeksi nedir yazısına göz atarak bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Ne kadar para ile borsaya girilir?

  Borsaya girebilmek için belli bir miktar yoktur. Yani 100 liranız olsa da 100.000 liranız olsa da borsaya girebilirsiniz. Burada önemli olan teminat olarak kullanacağınız para ile risk dengesini de sağlayabilmektir.

 • En büyük borsa hangisi?

  Dünyanın en büyük borsası yaklaşık 20 trilyon dolarlık değeri ile New York Menkul Kıymetler Borsası’dır (NYSE). Borsa İstanbul’un piyasa değeri ise 2022 yıl sonu itibarıyla 6,21 trilyon dolar değeri ile dünyada 28. sırada yer almıştır.

 • BIST 100 ne demek?

  Türkiye’nin gösterge endeksi olan BIST 100, en büyük piyasa değerine ve en yüksek işlem hacmine sahip 100 şirketin paylarından oluşan borsa endeksidir.

 • Borsa ne zaman açılıyor?

  Borsa İstanbul’da açılış işlemleri 09:55 olarak bilinir. Borsa fiyatları bu saat itibarıyla görülmeye başlanır. Borsa kaçta açılıyor sorusuna 09:40 şeklinde de cevap verebiliriz. Çünkü 09:40 itibarıyla açılış seansı başlarken, yatırımcılar 09:55 itibarıyla sürekli müzayede sisteminde alım satım işlemlerine başlarlar.

 • Borsa ne zaman kapanıyor?

  Borsa İstanbul kapanış saati 18:10 olarak bilinir. Ancak 18:00 itibarıyla kapanış seansı başlamaktadır. Borsa kaçta kapanıyor sorusunun cevabı aslında 18:00’dir; ama 10 dakikalık sürede karanlık oda işlemleri de dahil olmak üzere kapanış fiyatından son işlemler gerçekleşir.

 • Borsayı nasıl takip edebilirim?

  Canlı borsa verilerinin takip edilebilmesi için ücretsiz platformlar bulunuyor. Bunları hem web sitelerinden hem de mobil uygulamalarından takip edebilirsiniz. Piyasa.Paratic.com, Foreks, Matriks gibi platformlardan 15 dakika gecikmeli olarak ücretsiz piyasa takip gerçekleştirilir. Ayrıca ücretli şekilde Matriks gibi platformlara sahip olarak anlık verileri de izlemeniz mümkündür.

 • Borsada tahtacı ne demek?

  Herhangi bir hisse senedinin büyük kısmını elinde bulunduran alım ve satımlarıyla istediği gibi hisse fiyatını etkileyebilen kişilere tahtacı denir. Tahtacının amacı, küçük yatırımcının hissesini pahalıya alıp ucuza satmaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu