Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

Bireysel ihtiyaç kredileri hakkında sahip olduğunuz yüzeysel bilgileri bir kenara bırakın. İşte sizlere bu konuda aydınlatıcı bilgiler:
Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalar özellikle son 10 yılda tüketicilere karşı olan hizmetlerini yoğun olarak artırmışlardır. İnsanların bitmeyen ihtiyaçlarını fırsata çeviren bankalar, çeşitli birçok kredi seçeneği sunmaktadırlar. Bayram, eğitim, evlilik, kariyer, sağlık, meslek, ev, araba derken kredi çeşitleri oldukça artmıştır. Bunların her biri bireysel ihtiyaç kredileri adı altında sıralanabilir ve bankaların en önemli silahlarından biridir denilebilir. Çünkü kar amacı güden ticari bankaların kendi aralarındaki rekabetlerinde kullandıkları en önemli hizmet budur. Ticari bankacılık nedir, görevleri nelerdir detaylı bilgi almak için tıklayın. Böylelikle ticari bankaların nasıl çalıştığını ve nelere önem verdiğini görebilirsiniz.

İhtiyaç kredileri de bireysel müşteriler için genelde ticari bankalar tarafından çeşitlendirilmiştir. Elbette ki diğer banka türleri de bireysel müşteriler için ihtiyaç kredileri sunar. Ama bunu öncelikli olarak gerçekleştiren ticari bankalardır. Müşterileri kendilerine çekerek fonlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isterler ve bunun üzerinden de faiz gibi maliyetlerle kar elde etmeye çalışırlar.

Bu şekilde şekillenen bireysel ihtiyaç kredisi nedir, şartları nelerdir ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir inceleyelim.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir?Hayatımızda hepimizin anlık parasal sıkıntıları, istekleri, hayalleri olabilir. Bunların giderilmesi için bankalar tarafından sunulan bireysel ihtiyaç kredileri günümüzde; eş, dost, komşu yerine tercih edilen bir yöntemdir. Bu durumda bireysel kredi, banka ve finansal kuruluşların bireysel müşterilerine her türlü ihtiyaçları karşısında sunduğu finansal destektir. Bu kredileri kullanmak eskisi kadar zor değildir. Bankanın belli şartlarını gerçekleştirdiğiniz sürece, birçok kanal üzerinden bu başvurunuzu yapabilirsiniz. İster şubeye giderek isterseniz de telefon ve internet bankacılığı gibi yeni dönem teknolojik gelişmelerle kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığının bireysel ve kurumsal her işlemi yapmasına olanak sağlayan bu gelişme, kişiler için büyük kolaylık olmuştur. Aynı şekilde telefon bankacılığı için de geçerlidir. Birçok işlemi yapabildiğiniz gibi, ihtiyaç kredilerinizin başvurularını da bu kanallarla yapabilirsiniz. Böylelikle zaman ve maliyetten tasarruf eder, kredi sonuçlarınıza hızla kavuşabilirsiniz. Fakat bankalardan bu kredileri kullanabilmeniz için BDDK yasal yükümlülüklerinde ve bankanın kendi politikalarında belirtilen bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Eğer bu şartlar da uygun değilseniz, bankalar tarafından ihtiyaç kredisi kullanmak sizin için zordur. Bu durumda şartların neler olduğunu incelemekte fayda var.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanmak için Şartlar Nelerdir?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanmak için Şartlar Nelerdir?BDDK’nin ve bankanın kendi politikalarına göre belirlenen şartlar içerisinde en önemlisi 18 yaş ve üstü bir birey olmanızdır. Yani ülkemiz kanunlarına göre reşit sayılmanız gereklidir. Eğer 18 yaş altındaysanız, bireysel ihtiyaç da dahil hiçbir krediyi kullanamazsınız. Ayrıca herhangi bir yasal hükümlülük olmasa da bankalar 70 yaş ve üstü için kredi vermekten çekinirler. Bunun sebebi ise ölüm riskinin artması ve bankaların bu risk altına girmek istememesidir. Fakat bu politika bankadan bankaya değişmektedir ve BDDK nezdinde herhangi bir yasal mevzuatı yoktur.

Bireysel ihtiyaç kredisi için en önemli şartlardan bir tanesi de yeterli düzeyde kredi skorunun sağlanmasıdır. Bankaların kredi verirken baktıkları en önemli ayrıntıdır. Çünkü kredi skoru insanların finansal geçmişleri hakkında bilgiler verir. Bu yüzden de insanların bu not hakkındaki bilgileri ciddi manada önemlidir. Bu durumda banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır şeklindeki bilgilere hakim olmanız gerekir. Böylelikle bu notun önemini anlayabilirsiniz ve düzenlemek, yükseltmek için ona göre girişimlerde bulunursunuz. Genelde bankalar kredi notu iyi olan müşterilere, birkaç şartla birlikte kolaylıkla kredi vermektedir. Anlık oluşan önemli ihtiyaçlarınıza kolaylıkla sahip olmak istiyorsanız, finansal karnenizin özeti olan kredi notuna önem vermelisiniz.

Kredi notuyla birlikte önemli olan diğer bir ayrıntı da gelir belgeniz ve belli bir süre kesintisiz olarak bu belgeye sahip olmanızdır. Yani maaşlı olarak bir yerde kesintisiz 4 ayın üzerinde çalışmanızdır. Bu sürede bankadan bankaya değişiklik gösterse de genelde kullanılan bu şekildedir. Ama en önemli ayrıntı belgelenebilir bir maaşa sahip olmanız ve sigorta dökümünüzdür. Gelir sahibi olmayan bir kişinin kredi kullanması çok farklı şartlara bağlıdır. Şöyle ki bankaya teminat yatırma gibi seçenekleri kullanarak kredi kullanabilirler. Bunun dışında oldukça zordur.

Genel şartlar bu şekilde olsa da kredi kullanırken hepsini sağladınız diye kabul edilecek bir şey de yoktur. Bunu belirtmeyi özellikle istiyorum. Çünkü kredi başvurusu neden reddedilir sorusunun birçok cevabı vardır. Bu yüzden kredi kullanırken bankanın sizden istediklerini ve politikalarını iyi bilmeniz, buna göre kendinize yol çizmeniz gereklidir. Üstelik şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; bankaya ilk defa kredi başvurusu yaparsanız ve reddedilirse ikinci başvurunuzun kabul edilmeme olasılığı %50, yine reddedilirse %95’dir. Bu rakamlar aşağı yukarı aynıdır. Bu yüzden bireysel ihtiyaç kredisi kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor incelemekte fayda vardır.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Kredilerinizi kullanırken öncelikle dikkat etmeniz gereken konulardan biri faiz oranlarıdır. Her bankada değişiklik gösteren faiz oranları, sizin en mantıklı seçiminizi yapmanız için önemli bir ayrıntıdır. Bankalar arasından bireysel ihtiyaç kredisi için en düşük faiz oranını vereni seçmelisiniz. Çünkü faiz ödemeleri kredi kullandığınız için bankaya ödenen masraflardır. Bunun yanında çeşitli başka masraflarda mevcuttur. Onları da dikkate almanız ve size en az masraf çıkartan bankayı seçmeniz gereklidir.

Dosya masrafı, sigorta uygulamaları gibi çeşitli komisyonlar alınmayacak ya da iptal edilebilecek türdedir. Bankaların bu konuda kendi uygulamaları vardır ve değişiklik gösterir. Bu yüzden olabildiğince masraflarınızı azaltmaya çalışmalı ve size en iyi teklifi veren bankayla çalışmalısınız. Ayrıca kredi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir konusunda da bilgi sahibi olmalı ve birçok açıdan kredilerinizi değerlendirmelisiniz. Diğer türlü sıkıntıya düşebilir ve ihtiyacınızı karşılayacak olan kredi sizin için çileye dönüşebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için iyice araştırmalı ve kredilerinizi o şekilde kullanmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın