Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Son 500 Yılın En Ağır Kuraklık Döneminde

Avrupa'dan peş peşe kuraklık uyarıları geliyor. En son uyarı Avrupa Kuraklık Gözlemevi'nden gelirken son 500 yılın en sert dönemine ilişkin uyarı yapıldı.
Avrupa Son 500 Yılın En Ağır Kuraklık Döneminde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son zamanlarda Avrupa’da kuraklık gündem oldu. Birçok ülkeden konuyla ilgili açıklama yapılırken en son bilgi Avrupa Kuraklık Gözlemevi’nden geldi. Avrupa’da Kuraklık raporunun Ağustos sayısı yayımlandı.

Avrupa Birliği’nin (AB) yüzde 64’lük bölümü için kuraklık uyarısı yapıldı. Raporun uzmanları sıcak ve kuru hava koşulların Kasım ayına kadar devam edeceğini söyledi.

500 Yılın En Ağır Kurak Dönemi

Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi uzmanları Avrupa’da son 500 yılın en ağır kuraklığının yaşandığını vurguladı.

Araştırmanın yetkilisi Mariya Gabriel konuyla ilgili açıklamada bulundu. Şiddetli bir kuraklık ve ısı dalgalarının birleşiminin, tüm AB’nin su seviyeleri üzerinde eşi görülmemiş bir etki yarattığını söyledi. İklim değişikliğinin her yıl daha belirgin hale geldiğine değindi.

Bu kuraklığın AB’nin tarım ürünlerini de etkilediği belirtildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Avrupa Komisyonu sosyal medya hesabından yağışın az olmasının ekinleri etkilediğini ve yangın riskini artırdığını belirtti. Bu durumun nehirlere de yansıdığını belirterek enerji sektörünü ve taşımacılığı olumsuz etkilediğine değindi.

İkilim değişikliği krizini uzaydan ve yerden mevcut en iyi teknolojiyle incelemek için bilim insanlarıyla el ele çalıştıklarını vurguladı.

Avrupa Bölgesi’nden Tek Tek Kuraklık İlanları Geliyor

Bu gelişmelerin öncesinde pek çok ülkeden kuraklıkla ilgili duyurular yapılmıştı. İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA) çok yakın bir zamanda 8 bölgede kuraklık ilan etti. Son 50 yılın en kurak yazının yaşandığı ifade edildi.

Almanya’nın önemli ticaret yolu Ren Nehri’nden de kötü haber geldi. Geçtiğimiz haftalarda su seviyesinin sıfıra ulaştığı açıklandı. Kuraklık nedeniyle ekonominin olumsuz etkilendiğinden söz edildi.

Avrupa’nın en çok yağış alan ülkesi Galler’de Ulusal Kaynaklar Ofisi (NRW) kuraklık ilan etti. Mart ve Temmuz aylarında 40 yılın en kurak döneminin yaşandığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.