Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuraklık 4 Yıl Sonra İngiltere’yi Yine Vurdu

İngiltere'de en son yaşanan sıcak hava dalgası ve yangın olaylarından sonra Bakanlık tarafından korkutan uyarı yapıldı. Detaylar haberde;
Kuraklık 4 Yıl Sonra İngiltere’yi Yine Vurdu
HABER GİRİŞ

İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA) 8 bölgede kuraklık ilan etti. Su kullanımına kısıtlama gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kuraklık ilan edilen bölgeler şu şekilde açıklandı: Devon ve Cornwall, Solent ve South Downs, Kent ve güney Londra, Herts ve kuzey Londra, Doğu Anglia, Thames, Lincolnshire ve Northamptonshire ve doğu Midlands.

Bakanlık, ülkede en son kuraklığın 2018’de görüldüğünü hatırlattı. Son 50 yılın en kurak yazında vatandaşın suyu dikkatli bir şekilde kullanması gerektiğine vurgu yaptı.

Vatandaşlara Uyarı

DEFRA’nın desteklediği Çevre Ajansı (EA) su kullanımı ve kuralıkla ilgili planların yapılacağını belirtti.

Bakanlık, hükümetin temel su kaynaklarını su şirketlerine tedarik sağlamakla yükümlü oluğunu söyledi. Çevre Ajansı ile birlikte bu şirketleri temel kaynaklarını korumak için ihtiyati planlamalara davet etti.

GCM Yatırım Banner

Sürdürülebilir yöntemler için bireylerin su kullanımında rolünün önemli olduğunu aktardı. Şirketlerden su sızıntılarını azaltmalarını ve sızıntı yapan boruları tamir etmelerini beklediğini ifade etti. Aynı zamanda devlet politikasının yanı sıra daha geniş önlemler almak için harekete geçmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Herkes Harekete Geçmeli

EA sorumlu direktörü Harvey Bradshaw konuyla ilgili değerlendirme yaptı. Yaşanılan mevcut yüksek sıcaklıkların su üzerinde baskıyı artırdığını belirtti. Olağanüstü kuraklık döneminde kullanılan su miktarının yönetilmesi konusunda çağrı yaptı.

Doğayı İyileştirme ve Yurtiçi Çevreden Sorumlu Bakan Steve Double ise ülkenin bazı bölgelerinde kaydedilen en kurak Temmuz ayının ardından ikinci bir sıcak hava dalgası yaşandığına değindi.

Bu etkileri yönetmek için Hükümet ve Çevre Ajansı da dahil olmak üzere herkesin harekete geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Tüm su şirketlerin temel kaynakların hala güvende olduğuna dair güvence verdiğini ve bu kaynakları korumaları gerektiğini aktardı.

Çiftçiler ve çevre üzerindeki etkiler dahil olmak üzere durumun yakından izleneceğini ve gerektiğinde daha fazla önlem alınacağını kaydetti.

İklim Değişikliği İnsanlığın En Büyük Sorunu

Kuraklık ilan edilmeden birkaç gün önce İngiltere’de termometreler 40 derecenin üstüne çıkarak tarihin en sıcak günü yaşandı ve yangın haberleri duyuldu.

Konuyla ilgili Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, iklim krizi konusunda şimdi güçlü adımlar atılmazsa Londra ve Birleşik Krallık’ın geleceği muhtemelen böyle olacağını açıkladı. Yaşanan yüksek sıcaklıklardan ötürü havaalanlarının pistlerinde hasar oluştu.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Josef Aschbascher ise iklim değişikliğiyle mücadele konusunda acil eylem çağrısında bulundu. Söz konusu iklim değişikliğinin, insanlığın en büyük sorunu olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.