Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Sıcak Hava Dalgası Uçuşları da Vurdu

Sıcak hava dalgası sırasında pistlerin hasar görmesi nedeniyle İngiltere'de bazı havaalanlarında sorunlar yaşanıyor. Detaylar haberde;
İngiltere’de Sıcak Hava Dalgası Uçuşları da Vurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülke tarihinin en sıcak günlerini yaşayan İngiltere’de bu durum bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

Havaalanı yetkilileri, Pazartesi günü İngiltere’de yaşanan aşırı sıcaklığın pist hasarına neden olduğunu, bunun askeri ve sivil uçuşları aksattığını söyledi.

Etkili bir ısı dalgasının Batı Avrupa’nın çoğunu sarmasıyla birlikte Londra’daki sıcaklıkların yaklaşık 100 Fahrenheit’e çıkması ve hafta ortasında muhtemelen daha da yükselmesi bekleniyor.

Havacılık endüstrisi ise fırtına ve sel gibi afetlerin ardından şimdi de yüksek sıcaklıklarla gelen aşırı hava koşullarının altyapı üzerindeki etkileriyle boğuşuyor.

Luton Havaalanı’nda Pist Sorunu Nedeniyle Uçuşlar Aksadı

Londra Luton Havalimanı temsilcileri yaptığı açıklamada, bugünkü yüksek sıcaklıkların ardından pistte bir yüzey kusuru tespit edildiğini belirtti.

Açıklamanın devamında “Mühendisler hemen sahaya çağrıldı ve operasyonları mümkün olduğunca çabuk sürdürmek için onarım çalışmaları şu anda devam ediyor. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz” ifadelerine yer verildi.

Havaalanı ağırlıklı olarak easyJet, Ryanair ve Wizzair gibi ekonomik sınıf taşıyıcılar tarafından kullanılıyor.

Bunun yanında Oxfordshire’daki Brize Norton Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’nde benzer bir pist hasarı raporunun ardından uçuşlar durduruldu.

Bir RAF sözcüsü konuyla ilgili “Bu aşırı sıcaklık döneminde uçuş güvenliği en büyük önceliğimiz olmaya devam ediyor. Bu nedenle uçaklar uzun süredir oluşturulmuş bir plan doğrultusunda alternatif hava limanları kullanıyor” açıklamasında bulundu.

Ülkenin en büyük havalimanı olan Heathrow Havalimanı’nda sıcaklığın etkisinin yakından izlediği belirtilirken uçuşların şu ana kadar normal seyrinde ilerlediği ifade edildi.

Londra dışındaki Gatwick Havaalanı yetkilileri de sıcaklar nedeniyle herhangi bir pist sorunu tespit edilmediğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu