Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Yanıyor: İklim Değişikliği Yangınlara Sebep Oldu!

Dünya alevler içinde kaldı. Birçok Avrupa ülkesi yangınlarla mücadele ediyor. Küresel iklim değişikliğinin sonucu yanan ormanlar.
Avrupa Yanıyor: İklim Değişikliği Yangınlara Sebep Oldu!
HABER GİRİŞ

Avrupa sıcak havaların etkisi altında kavrulurken, orman yangınları ülkeleri alarma geçirdi. Yangınların; Yunanistan, Fransa, İspanya, Türkiye, İtalya, İngiltere ve Portekiz’de görüldüğü söylendi.

Bilim adamlarının tahminleri; iklim değişikliğinin orman yangınlarının etkisini arttırdığı yönünde.

İklim değişikliğine karşı mücadelenin hızlandırılmasına dair uyarılar yapılırken, acil servis ekipleri Avrupa’nın dört bir yanında orman yangınlarıyla mücadele edildiğini söyledi.

İngiltere: İkinci Dünya Savaşı’ndan Beri En Zor Günü Yaşadı!

Uzmanlar İngiltere tarihinin en sıcak gününü yaşadığını bildirdi. Termometreler 40 derecenin üstünü görürken, ülkenin çeşitli bölgelerinden yangın haberleri duyuruldu.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Üzücü gerçek şu ki, iklim krizi konusunda şimdi güçlü adımlar atmazsak Londra ve Birleşik Krallık’ın geleceği muhtemelen böyle olacak” dedi.

GCM Yatırım Banner

Londra İtfaiyesi, Salı günü sıcaklıkların ilk kez 40 dereceyi aştığı aktararak; yangının başkentteki düzinelerce mülkü tahrip ettiğini belirtti.

İtfaiye yetkilisi açıklamasına, alevlerin demiryollarını erittiğini, yolların kenarlarındaki kuru otlaklara sıçrayarak yangını büyüttüğünü ekledi.

İngiliz mühendisler, İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en zor gününü yaşadığını söyledi.

Yunanistan 2. Gün de Yanıyor: Koşullar Çok Zor!

Yangınlarla mücadelede ikinci gününü yaşayan Yunanistan, koşulların çok zor olduğunu önceliğin insan hayatı ve özel mülkiyeti korumak olduğunu bildirdi.

500 itfaiyeci, 120 itfaiye aracı ve 15 su taşıyan uçağın alevleri kontrol altına almaya çalıştığı Yunanistan’da yoğun duman bulutlarının gökyüzünü kararttığı iletildi.

Yunanistan yetkilileri, bir hastane ve Atina Ulusal Gözlemevinin de tahliye edildiğini, kontrol altına alınamayan yangının yerleşim bölgelerine sıçraması nedeniyle birçok yerleşim yerinin tahliye edildiği belirtti.

Yunanistan polisi, en az 600 sakinin yangına maruz kalan bölgelerden çıkmasına yardım ettiğini duyurdu.

İtfaiye sözcüsü Yiannis Artopios yaptığı açıklamada; “Zor bir geceydi, rüzgar hızı saatte 80 kilometreyi aştı. Rüzgarın şiddeti ve hızı nedeniyle yangın gece boyunca sürekli yön değiştirdi.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.