Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dört Temel İklim Değişikliği Göstergesinde Endişe Alarmı

Yapılan araştırmalara göre 2021 yılında dört temel iklim değişikliği göstergesinde seviyeler tüm zamanların en yükseğine çıktı.
Dört Temel İklim Değişikliği Göstergesinde Endişe Alarmı
Yorum

Birleşmiş Milletler’e bağlı bir kuruluş olan Dünya Meteoroloji Örgütü’nün yayımladığı rapora göre 2021 yılında dünyanın iklim sağlığına ilişkin dört temel testte “endişe verici” yeni rekorların kırıldığı ortaya çıktı.

Bu dört temel göstergenin; sera gazı konsantrasyonları, deniz seviyesinin yükselmesi, okyanus ısısı ve okyanus asitlenmesi olduğu açıklandı. Bu sonuçların insan faaliyetlerinin gezegen üzerinde neden olduğu değişiklilerin bir başka açık işareti olduğu aktarıldı.

Rapora göre geçen yıl okyanus ısısı, son yirmi yılda özellikle güçlü bir şekilde artarak rekor bir seviyeye ulaştı. Okyanus asitlenmesine ilişkin testlerde, okyanusların 26 bin yıldır hiç olmadığı kadar asidik olduğu tespit edildi.

Küresel ortalama deniz seviyesi parametresine ilişin açıklamada, “2013-2021 döneminde yılda ortalama 4,5 mm’lik bir artışın ardından 2021’de yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Bu, 1993 ile 2002 arasındaki oranın iki katından fazladır ve esas olarak buz tabakalarından hızlanan buz kütlesi kaybından kaynaklanmaktadır. “ bilgisine yer verildi.

Sera gazı konsantrasyonlarının ise 2021 ve 2022’de yükselemeye devam ettiği ve zirveye ulaştığı aktarıldı.

İklim değişikliğinin yüz milyarlarca dolarlık ekonomik kayba, insan yaşamı ve refahı üzerinde ağır bir hasara yol açtığı, gıda ve su güvenliği ile yerinden edilme için şokları tetiklediği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu