Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’nın En Çok Yağış Alan Ülkelerinden Galler’de Kuraklık!

Yaşanan yüksek sıcaklıklardan dolayı kuraklık ilanları gelmeye devam ediyor. En son duyuru Avrupa'nın en çok yağış alan ülkelerinden olan Galler'den yapıldı.
Avrupa’nın En Çok Yağış Alan Ülkelerinden Galler’de Kuraklık!
HABER GİRİŞ

Ulusal Kaynaklar Ofisi (NRW), Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Galler’de yüksek sıcaklıklardan dolayı ülkenin büyük bir bölümünde kuraklığın yaşandığını duyurdu.

NRW, kuraklığın nedenlerini bölgede uzun süredir devam eden kuru hava ve yağışların eksikliği olarak açıkladı. Galler’in geri kalan alanı için endişelerin devam ettiğini de belirtti.

Kuruluş, temel su kaynaklarının güvende olduğunu söyledi. Kuraklığın yaşandığı bölgedeki vatandaşları su kaynaklarını dikkatli kullanmaları gerektiği konusunda uyardı. Galler’in genel durumunu yakından izlemeye devam ettiklerini ve gerektiği şekilde harekete geçileceğini aktardı.

Kuraklıktan Kurtulmak Zaman Alacak

NRW Yetkilisi Natalie Hall, konuyla ilgili açıklama yaptı. Kuraklığın en değerli yaşam alanlarını, türleri ve su kaynaklarını etkileyebileceğini söyledi.

Yaşanan sıcak havaların, nehirleri ve yer altı su kaynaklarını etkilemesi nedeniyle Güney Batı Galler’de kuraklık durumunu ilan etmeye karar verdiklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Hall, Galler’in belirli bölgelerine yağmur yağsa bile kuraklıktan kurtulmanın zaman alacağını ifade ederek vatandaşa su tasarrufu konusunda çağrıda bulundu.

Yetkili, etkilenen alanları şu şekilde aktardı: Kuzey Ceredigion, Pembrokeshire, Carmarthen, Swansea ve Llanelli ve Neath Port Talbot ve Bridgend.

Mart ve Temmuz Ayları Arasında 40 Yılın En Kurak Dönemi Yaşandı

NRW, Güney Batı Galler’in, Temmuz ayında ortalama yağışın sadece yüzde 65,5’ini aldığını paylaştı. Bölgedeki tüm nehirlerin, yılın bu zamanı için beklenenden daha düşük yağış aldığını ekledi.

Yer altı suyu seviyesinin düşük olmasına bir de rekor düzeyde yaşanan yüksek sıcaklıklar eklendiğinde bazı bölgelerindeki su kaynaklarının yanında ekosistemin de etkilendiğinin altını çizdi.

Galler, Mart ve Temmuz ayları arasında beklenen yağışın sadece yüzde 61’ini alarak 5 ayda son 40 yılın en kurak dönemini yaşadı. Galler’in Avrupa’nın en çok yağış olan ülkeleri arasında yer alması, kuraklığa ilişkin endişeleri artırdı.

Ülkede yaşanan bu gelişmelerin hemen öncesinde İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA) 8 bölgede kuraklık ilan etti. Ülkede kuralık en son 2018’de görüldü. Bakanlık, son 50 yılın en kurak yazının yaşandığını ve vatandaşın suyu dikkatli bir şekilde kullanması gerektiğini söyledi.

Avrupa Bölgesi’nde etkili olan kuraklık nedeniyle Almanya’dan da konuyla ilgili haber geldi. Batı Avrupa’nın önemli nehirlerinden biri olan Ren Nehri’nde su seviyesinin rekor seviyede azaldığı duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın