Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ren Nehri’nde Tehlike Çanları Çalıyor!

Avrupa aşırı sıcaklarla mücadele ederken Almanya'nın ticaret yolu Ren Nehri'nden kötü haber geldi. İşte detaylar...
Ren Nehri’nde Tehlike Çanları Çalıyor!
HABER GİRİŞ

Batı Avrupa’nın en önemli nehirlerinden biri olan Ren Nehri’nde su seviyesinin dört santimetre daha (1,6 inç) düşerek derinlik ölçerde sıfıra ulaştığı açıklandı. Almanya’nın ana sanayi lobi grubu, bu duruma atıfla kargo taşımasının zorlaştığını belirtti.

Aynı zamanda fabrikaların üretimi kısmasının veya tamamen durdurmasının gerekebileceğini aktardı. Yetkililer su seviyesindeki rekor düşüşe, Avrupa bölgesini etkileyen kuraklığın neden olduğunu vurguladı.

Endüstrinin Arz Güvenliği Tehlikede

Alman Endüstrisi Federasyonu (BDI) Başkan Yardımcısı Holger Loesch konuyla ilgili açıklama yaptı. Kuraklığın ve düşük su seviyelerinin endüstrinin arz güvenliğini tehdit ettiğine değindi.

Demiryolu kapasitesinin sınırlı olması ve sürücülerin eksikliğinden dolayı yükü nehirden trene veya nakliyeye kaydırmanın zor olduğunu vurguladı.

Su seviyesinin azalması nedeniyle kimya ve çelik endüstrisindeki tesislerin kapatılabileceğini aktardı. Petrol ve inşaat malzemelerinin hedeflerine ulaşamayacağını, yüksek kapasiteli ve ağır yük taşımacılığının yapılamayacağını tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

Holger Loesch’dan Hükümete Çağrı

Ren Nehri’ndeki bu durumdan kömür ve benzin taşıyan gemilerin etkilendiğinin altını çizdi. Enerji kaynaklarının daha da gergin olabileceğini ekledi.

İklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklıkların gelecekte daha sık yaşanabileceğini ifade etti. Hükümete su seviyelerini yakından takip edilmesinin ve ulaşım sorunlarına erken tepki verilmesinin gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Loesch’un açıklamalarından önce Ren Nehri’ne yönelik uyarılar geldi. Berenberg Bank ekonomisti Salomon Fiedler, suyun azalmasından dolayı Alman ekonomisinin karaya oturduğuna dair açıklama yaptı. Kurak hava döneminin ortasında, su seviyelerinin bu yaz ortalamanın çok altına düştüğünü belirtti.

Aynı zamanda kısa süre önce İngiltere’de yaşanan yüksek sıcaklar nedeniyle kuralık ilan edildi. İlgili bakanlık vatandaşlara su kullanımına yönelik uyarıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.